Matematik Soru Bankası

Kavram Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi


Kavram Nedir? Kavram Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Kavram nedir, Kavram nasıl yazılır tdk, Kavram Anlamı tdk, Kavram ne demek, Kavram ne anlama gelir, Kavram anlamı nedir, Kavram Hakkında Kısaca Bilgi, Terimleri Sözlüğü,

Sizlere bu yazımızda –Kavram – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Kavram  kelimesinin anlamı:

Kavram Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Kavram:
1. Bir şey üzerinde birçok ayrı algıları kapsayan genel düşünce.

2. Bir olay, bir nitelik ya da nicelik üzerinde oluşan zihinsel imge.

3. Kaplamı ve içeriği bir im ya da sözle anlatılarak anlam kazandırılan soyut düşünce.

4. Benzer özelliklere sahip olan, fikir ve objeler grubu.

Kavram Matematik-Geometri Terimi Olarak Kavram:
Geometrik şekilleri anlatmak için kullanılan sözcük ve terimlere denir.

Kavram Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık Terimi Olarak Kavram:
1- Herhangi bir tür nesne ya da belli bir tür olayın ortak özelliklerinin bir ad altında toplanmasıdır. Kavramlar zihnin soyutlama ve genelleme yetenekleriyle elde edilir. Nesnelerin ve yaşanmış olayların izleri önce bireysel ve somuttur.

2- Bir şeyin, bir nesnenin zihindeki ve zihne ait tasarımı; soyut düşünme faaliyetinde kullanılan ve belli bir somutluk ya da soyutluk derecesi sergileyen bir düşünce, fikir ya da ide.

3- Nesne ya da olayların ortak özelliğini temsil eden, genellikle bir kelime ya da adla belirtilen içsel temsil.

Kavram Sosyal Bilgiler Terimi Olarak Kavram:
Basit bir fikri veya gerçeği veya bir grup şeyi soyutlayarak ifade eden terim.
– Sarı, mavi, mor bunların hepsini “renk ” olarak ifade ederiz. Renk kavramdır.
– Bir sınıfta Öğrenciler Ali, Ayşe vs. Hepsini birden “öğrenci” olarak ifade ederiz. Öğrenci kavramdır.
– Yürümek ,koşmak,oturmak kelimelerinin kavramı ise “hareket”tir.

Kavram Sanat Terimi Olarak Kavram:
Bir nesnenin veya düşüncenin zihindeki soyut ve genel tasarımı, mefhum, fehva, konsept, nosyon.

Kavram Fizik Terimi Olarak Kavram:
Bir nesnenin zihindeki soyut ve genel tasarımı.

Kavram Genel Türkçe Terimi Olarak Kavram:
Bir nesnenin zihindeki genel tasarımı.

Türk Dil Kurumu’na göre Kavram  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Ruhbilim Terimleri Sözlüğü – 1974
kavram
Türkçe: mefhum, İngilizce: concept
Herhangi bir nesne ya da olayın temel öğe ve özelliklerini kapsayan soyut bir düşünü.

Eğitim Terimleri Sözlüğü – 1974
kavram
Türkçe: mefhum, İngilizce: concept, notion, Fransızca: concept, notion
1. Bir şey üzerinde birçok ayrı algıları kapsayan genel düşünce. 2. Bir olay, bir nitelik ya da nicelik üzerinde oluşan zihinsel imge. 3. Kaplamı ve içeriği bir im ya da sözle anlatılarak anlam kazandırılan soyut düşünce.

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
kavram
Türkçe: mefhum, Fransızca: concept
Bir nesne, özellikle o nesnenin nitelikleri konusunda edindiğimiz genel düşünce.

Mantık Terimleri Sözlüğü – 1976
kavram
Türkçe: mefhum, İngilizce: concept, Fransızca: concept, Almanca: Begriff
1. içlemsel nesne, 2. Bir ad, yüklem ya da işlevin içlemi.

Yöntembilim Terimleri Sözlüğü – 1981
kavram
Türkçe: mefhum, İngilizce: concept
Bir olay, nesne, durum ya da koşula, ayrıtsal özelliklerini bireştirerek kavranabilirlik kazandıran düşünsel bütünlük.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
kavram
Türkçe: mefhum, İngilizce: conception, notion, Fransızca: concept, notion, Almanca: Begriff, Diğer: Yun. logos, énnoia, horos, noema, Latin: conceptus, notia
1. Nesnelerin ya da olayların ortak özelliklerini kaplayan ve bir ortak ad altında toplayan genel tasarım; tek bir nesnenin (bireysel kavram) ya da bir nesneler sınıfının (genel kavram) özünü belirleyen, birbirleriyle bağlantılı niteliklerin ya da özel belirtilerin (özelliklerin) bir sözcükte düşünülmüş olan birleşimi. 2. (Klasik mantıkta) Yargı ile çıkarımın sonradan üzerinde kurulacağı en yalın, en temel öğe. (Gerçekte ise kavram düşüncenin bir başlangıç noktası olmayıp, düşüncenin kendisini topladığı, yoğunlaştığı bir noktadır; düşüncenin bir bütüne, bir bireşime, bir birliğe dönüşmüş biçimidir.) // Klasik mantık için kavramlar çoğunlukla nesne kavramlarıdır ama bunun yanında ilişki ve görev kavramlarından da söz edilebilir (de, üzerine, eğer, ancak vb.). Nesne kavramları: Bir nesnenin özünü, kurucu özelliklerini düşünce ile belirtip kavramaya çalışan kavramlar. Nesne kavramları bireysel olup tek bir nesneyi (Kızılırmak) göz önünde bulundurabilirler, o zaman bireysel kavramlar adını alırlar. Bir nesne öbeğinin ortak özellikleriyle ilintili olduklarında, bunlara tür kavramları denir (dere, çay, ırmak). Ortak özellikleri olan tür kavramlarından cins kavramı kurulur; her cins kavramı yeniden daha yukarı bir cins kavramının tür kavramı olabilir ve bu, böylece oluşan kavram piramidinin en yukarıdaki en son cins kavramına kadar gider. Bu piramit bir kavramlar dizgesidir. Bu dizgede boyuna daha yukarı, daha genel cins kavramına doğru yükselinir. En son cins kavramında kavramlar dizgesi doruğuna ulaşır ve bundan kavram çözümlenmesiyle (Lat. divisio) tersine olarak daha aşağı cinslere, türlere inilir ve sonunda artık bölünemeyen bireylere ulaşılır.

Gramer Terimleri Sözlüğü – 2003
kavram
İngilizce: concept, notion, Fransızca: concept, notion, Almanca: Begriff
Dünyadaki nesnelerin, durumların, hareketlerin ve tasavvurların dildeki ifadesidir. Kavramın değeri, niteliği aynı dili konuşan kimselerce aşağı yukarı aynıdır: ekmek, su, susuzluk, tembellik, delikanlı, dörtnala, tutumlu vb.

Türk Dünyası Gramer Terimleri Kılavuzu – 1997
kavram
Azerbaycan Türkçesi: anlayış, mäfhum; Türkmen Türkçesi: düşünce; Gagauz Türkçesi: öz maana; Özbek Türkçesi: tuşunça; Uygur Türkçesi: uqum; Tatar Türkçesi: töşençä; Başkurt Türkçesi: töşönsä; Kmk: aňlaw; Krç.-Malk.: anılam ~ oyum; Nogay Türkçesi: anlam; Kazak Türkçesi: ugım; Kırgız Türkçesi: tüşünük; Alt::ondomol; Hakas Türkçesi: onnag ~ pîldîrîg; Tuva Türkçesi: pilig; Şor Türkçesi: piliş; Rusça: ponyatiye

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
kavram
hlk. Sığır gövde etinde, kavram bölgesi kaslarından yapılan, dikdörtgen biçiminde, 1.0-1.5 kg ağırlığında pastırmalık et parçası veya bu parçadan yapılan pastırma.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
kavram
İngilizce: concept
1. Bir nesne, düşünce veya olayın zihindeki soyut ve genel tasarımı. 2. Kapsamı ve içeriği bir işaret ya da sözle anlatılarak anlam kazandırılan soyut düşünce. 3. Tek bir nesnenin ya da nesneler sınıfının özünü belirleyen, birbirleriyle bağlantılı niteliklerin ya da özel belirtilerin bir sözcükte düşünülmüş olan birleşimi.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

LGS 2023 Sınava girerken öğrencilerden istenecek belgeler nelerdir? - LGS 2023 Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini nereden alacaklardır? - LGS 2023 Sınav giriş belgesi nereden alınacaktır? - 2023 İOKBS Bursluluk Sınavı Başvuruları Başladı - Açık Deniz Sondaj Teknolojisi DGS Geçiş Bölümleri Nelerdir - 2023 DGS başvuru kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 9-10 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 7-8 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 5-6 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 3-4 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 1-2 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 9 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 7-8 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 5-6 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 3-4 - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam