Katı Cisimler Konu Anlatımı

Merhaba arkadaşlar size bu yazımızda Matematik Konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak  bilgi sahibi olabilirsiniz. Katı Cisimler konusu ile ilgili bütün soruların cevabı sizleri bekliyor…

Katı Cisimler

Prizma

Birbirine paralel P ve Q düzlemleri içerisinde alınan iki eş çokgensel bölgenin tüm noktalarının karşılıklı olarak birleştirilmesiyle elde edilen içi dolu cisme prizma denir.

[K’L’], [K’M’], [L’M’] taban ayrıtlarıdır.
[KK’], [LL’], [MM’] ise prizmanın yanal ayrıtlarıdır.

K’L’M’ üçgeni prizmanın alt tabanı, KLM üçgeni prizmanın üst tabanı, KLL’K’, KMM’K’, LMM’L’ dörtgensel bölgeleri de prizmanın yanal alanıdır. Eğer bir prizmada yanal ayrıtlar taban düzlemine dik iniyorsa bu prizmaya dik prizma denir. Dik olmayan prizmalara ise eğik prizma denir. Alt ve üst taban düzlemleri arasındaki uzaklığa prizmanın yüksekliği denir.

Prizmalar, tabanına göre isim alır. Tabanı kare ise kare prizma, tabanı üçgen ise üçgen prizma, tabanı daire ise silindir denir.

Dik Prizmalar

Yukarıdaki şekilde [AA’], [BB’] ve [CC’] yanal ayrıtları alt ve üst tabanlara diktir. Bu yüzden bu prizma bir üçgen dik prizmadır. Alt ve üst tabanlar özdeş olduğu için alanları eşittir. Yanal yüzler dikdörtgendir.

Y.A. = Taban çevresi x Cisim Yüksekliği
Y.A = Ç(A’B’C’) x h
Prizmanın alanı ise tüm yüzeylerinin alanları toplamıdır.

Prizmanın alanı= taban alanı+yanal alanı
Prizmanın alanı= 2A(ABC)+Ç(A’B’C’). h

Dik Prizmanın hacmi ise Taban Alanı x Yükseklik bağıntısı ile bulunur.
V = Taban Alanı x Yükseklik

V=S.h

Küp

Tüm ayrıtları eşit uzunlukta olan dikdörtgen prizmalara küp denir.

*6 tane yüzey vardır ve yüzeylerin tamamı karedir.
*Her biri eşit uzunlukta 12 tane ayrıtı vardır.
*Küp içerisinde birbirine en uzak iki köşe arasındaki doğru parçasına cisim köşegeni denir.
*Yukarıda çizilen küpün cisim köşegenleri [AC’], [BD’], [CA’] ve [DB’] dür. Cisim köşegenleri eşit uzunluktadır.

Bir ayrıtı a cm olan yukarıdaki küpte,
** Cisim köşegeni uzunluğu |AC’| = a√3 cm
** Küpün alanı A = 6a2
** Küpün hacmi v = a3‘tür.

Dikdörtgenler Prizması

Ayrıt uzunlukları a,b ve c cm olan şekildeki dikdörtgenler prizmasının tüm yüzeyleri dikdörtgendir.

Piramit

Bir düzlem üzerinde bulunan çokgensel bölgenin tüm noktalarının, bu düzlemin dışında bulunan bir noktayla birleştirilmesi sonucu oluşan cisme piramit denir.

Buradaki (K, ABCDEF) bir altıgen piramittir. K noktası piramitin tepe noktası olup K noktasının taban düzlemine uzaklığı olan [KH]’na piramidin yüksekliği denir. [KA], [KB], [KC], [KD], [KE] ve [KF] piramitin yanal ayrıtlarıdır.

Piramitin alanı=taban alanı + yanal alanı

 

10. Sınıf Matematik Konuları için Tıklayınız

10. Sınıfta Yer Alan Diğer Ders ve Konuları için Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ece dedi ki:

    düzgün dörtyüzlü var mı müfredatta

BİR YORUM YAZIN
7. Sınıf Galaksiler Konu Anlatımı - 7. Sınıf Yıldızlar Konu Anlatımı - 7. Sınıf Bulutsu(Nebula) Konu Anlatımı - 7. Sınıf Güneş Sistemi Ötesi: Gök Cisimleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Teleskop Nedir? Konu Anlatımı - 7. Sınıf Teknoloji ve Uzay Araştırmaları Konu Anlatımı - 7. Sınıf Uzay Kirliliği Konu Anlatımı - 7. Sınıf Uzay Teknolojileri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Uzay Araştırmaları Konu Anlatımı - 7. Sınıf Güneş Sistemi ve Ötesi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Hastalıkları Konu Anlatımı - 6.Sınıf Ampul Parlaklığına Etki Eden Faktörler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Elektriksel Direnç ve Bağlı Olduğu Faktörler Konu Anlatımı - 6. Sınıf İletken ve Yalıtkan Maddeler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Elektriğin İletimi Konu Anlatımı -
reklam