İslami İlimler Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

İslami İlimler bölümü hangi üniversitelerde var, İslami İlimler bölümü iş olanakları,İslami İlimler bölümü taban puanları,İslami İlimler bölümü olan üniversiteler,İslami İlimler bölümü atamaları,İslami İlimler bölümü dersleri,İslami İlimler bölümü taban puanları,İslami İlimler bölümü kaç yıllık,İslami İlimler maaşları

İslami İlimler Bölümü Nedir?

İslami ilimler birçok farklı uzmanlık alanını kapsar. Bölümden mezun olanlar fıkıh ya da kelam alanlarında uzmanlaşabilir. Tefsir, meal ve hadis de diğer uzmanlık alanları içerisinde yer almaktadır.

İslami İlimler bölümünün amacı öğrencilere İslam dininin temel ilkelerini öğretmektir. Bölümde okuyan öğrencilere İslam hukuk kurallarını kapsayan fıkıh, kelam ve hadis gibi ilimler de öğretilir. Kuran meali ve tefsiri yapan kişi sayısını arttırmak da bölümün temel amaçları arasında yer alıyor.

İslami İlimler Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

İslami İlimler bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

İslami İlimler Bölümü Dersleri Nelerdir?

Tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

– Kur’an Okuma ve Tecvid,
– Siyer,
– Kur’an Kıraatine Giriş,
– Hadis İlimleri ve Usulü,
– İslam İnançları Esasları,
– Arapça,
– Kur’an İlimleri ve Tefsir Usulü,
– İslami Türk Edebiyatı,
– Tefsir,
– Hadiste Rical ve Metin Tenkidi,
– İslam Tarihi,
– Hadis,
– Din Sosyolojisi,
Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır.

İslami İlimler Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

İslami İlimler bölümü mezunu bireyler eğitmenlik, diyanette memurluk, Kur’an öğreticisi, imam, vaiz ve daha birçok yapabilecekleri iş bulunmaktadır.

İslami İlimler Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

İslami İlimler bölümü mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler eğitim kurumları, Kur’an kursları, Diyanet, Camilerdir. Kamuda çalışmayı tercih edecek olan İslami İlimler bölümü mezunları gerekli olan sınavları başarı ile tamamlamaları istenmektedir.

Özel sektör içerisinde özel eğitim kurumlarında Din Kültürü ve Ahlak dersi eğitmeni de olabilirler.

İslami İlimler Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

İslami İlimler bölümüne DGS ile geçiş vardır.

İslami İlimler Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

İslami İlimler Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

İslami İlimler Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

İslami İlimler Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 -