Hukuk Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

...

Hukuk bölümü hangi üniversitelerde var, Hukuk bölümü iş olanakları,Hukuk bölümü taban puanları,Hukuk bölümü olan üniversiteler,Hukuk bölümü atamaları,Hukuk bölümü dersleri,Hukuk bölümü taban puanları,Hukuk bölümü kaç yıllık,Hukuk maaşları

Hukuk Bölümü Nedir?

Bölümün amacı hukuk öğretiminde geleneği sürdürmek, ancak yenilikçiliği de güçlü bir şekilde geliştirip uygulayarak mezunlarına farklı meslek ve sektörlerde faaliyetlerini sürdürecek bilgi ve yeteneği kazandırmaktır. Bu amaca yönelik olarak, yeni hukuk öğretimi yöntemleri ve teknikleri kullanılmakta (Hukuk Kliniği, e-Hukuk uygulamaları, hukuki davranışı ölçmeye yönelik sosyal araştırmalar, farazi mahkeme (moot court) dersleri) ve Türkiye’nin ve dünyanın sorunlarını tartışmaya açık, öğrencilerin aktif olarak katıldığı, akademik bakımdan şeffaf ve ölçülebilir bir hukuk öğretimi modeli uygulanmaktadır.

Hukuk Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Hukuk bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Hukuk Bölümü Dersleri Nelerdir?

Fakültenin müfredatı zorunlu dersler, genel eğitime yönelik ve serbest seçimlik dersler ile hukuk seçimlik derslerinden oluşmaktadır. Tamamlanması gerekli müfredatın yüzde 75’i zorunlu, yüzde 25’i seçimlik derslerdir.

Müfredat kapsamında geleneksel hukuk öğretiminde hemen hemen tüm hukuk fakültelerinde verilen Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Uluslararası Hukuk, İdare Hukuku, Ticaret Hukuku, Eşya Hukuku, Devlet Kuramı gibi dersler yanında, günümüz hukuk uygulaması bakımından önem taşıyan İnsan Hakları Hukuku, Fikri Mülkiyet Hukuku, Hak Kuramı, Rekabet Hukuku, Sermaye Piyasası Hukuku, Veri İletimi Hukuku, Kişisel Verilerin Korunması Hukuku, Medya ve İletişim Hukuku gibi dersler de zorunlu ve seçimlik olarak alınmaktadır.

Hukuk Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Hukuk bölümü öğrencileri mezun olduktan sonra avukat unvanına sahip olur ancak hakim ve savcılık yapmaları için gerekli sınavlarda başarılı olmaları istenmektedir. Mezun bireyler meslek hayatları içerisinde adli hakimlik, savcılık, kaymakamlık, Sayıştay denetçiliği, idari hakimlik ve daha birçok görevleri bulunabilir. Görevlerini yöneldikleri alan belirlemektedir.

Hukuk Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Hukuk fakültesinden mezun olmak avukatlık, savcılık veya hakimlik mesleklerine kabul için aranan ilk koşuldur. Hukuk bürolarında avukat olarak, banka ve sınai-ticari kuruluşların hukuk bölümlerinde müşavir olarak, bağımsız hukuk danışmanı veya kendi hukuk bürolarında avukat olarak çalışılabilir.

Ayrıca banka ve sınai-ticari kuruluşların denetim departmanlarında çeşitli pozisyonlarda; yerel, ulusal veya uluslararası düzeyde, farklı alanlara yönelik sivil toplum örgütlerinde ve uluslararası kurumlarda hukukçu, yönetici veya danışman olarak çalışma olanağına sahip olurlar.

Hukuk Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Hukuk bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Hukuk Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Hukuk Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Hukuk Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Hukuk Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlandı - 2022 LGS sonuçları açıklandı - Öğrenci affından kimler yararlanacak? Öğrenci affı teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. - Kapıkule Sınır Kapısı Canlı Yayın İzle 2022 - 2022 ALES/2 başvuruları başladı - 2022-DGS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - YKS Adayların Eğitim Bilgilerinini Güncelleme İşlemleri Başladı - YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2022 - BİLGİYİ ÜRÜNE DÖNÜŞTÜREN ÜNİVERSİTE KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ - Uzmanlar 2022 AYT’yi değerlendirdi - 2022 MSÜ tercih sonuçları açıklandı! - İzmir Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 3 Yıl) - İstanbul Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 3 Yıl) - Isparta Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 3 Yıl) - 2022 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri -
reklam