Felsefe Bilimine Giriş Konu Anlatımı

Felsefe ayt konu anlatımı, Felsefe tyt konu anlatımı , Felsefe yks konu anlatımı… Merhaba arkadaşlar sizlere bu yazımızda Felsefe Bilimine Giriş hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz..

Felsefe Bilimine Giriş

Felsefe kelimesinin anlamı bilgelik/bilgi seviyesidir.

Yunanca Philosophia kelimesinden gelmektedir. Philo(sevgi) sophia(bilgelik) anlamına gelir. Birleşiminde Flozof kelimesine karşılık gelir ve filozof bilgi seven anlamındadır.Bilinen ilk filozof Thales’tir.

Felsefe ilk kez M. Ö. 6. yy.’da İyonya’da (millet/Efes dolaylarında) ortaya çıkmıştır. Ve ilk felsefi soru “Arkhe nedir? “dir

Arkhe: Varlığın ana maddesi, bütün varlıklarda var olan madde demektir.

Thales kendi sorduğu soruna “su” cevabını vermiştir.

Felsefeden önce insanlar doğayı açıklamak için mitolojiden yararlanıyorlardı. mitoloji hem bilim görevi görüyor hem de inanma ihtiyacını karşılıyordu.

“Arkhe nedir?” sorusuna cevap veren  düşünürlere “Doğa filozofları” ya da “İlk Flozoflar” denir. Bunlardan birkaçı;

Thales su
Anaximenes hava
Anaximandros apeiron (sınırsız madde)
Herakleitos ateş (değişim)
Empedokles su,hava,ateş toprak (4 element)
Pisagor (pyhagoras) sayılar (ilk kez filozof kavramını kullandı)
Demokritos atom 

Felsefenin Tanımları

Felsefe, düşünme üzerine düşünmektir.
Felsefe, hayatı sorgulama ve anlamlandırma çabasıdır.
Felsefe, neleri bilmediğini bilmektir.
Felsefe; bütüncül, sistemli ve tutarlı düşünce tarzıdır.
Felsefe, varlığın genel durumu hakkında düşünmektir.
Felsefe, bütün bilimlerin anasıdır.

Daha önceki konularımızı incelerseniz felsefenin çeşitlerinden bahsetmiştir. Yine de kısa bir hatırlatma yapalım. Bunlardan bazıları;

Epistemoloji: Bilgi Felsefesi
Etik: Ahlak Felsefesi
Ontoloji: Varlık Felsefesi
Estetik: Güzel(in) Felsefesi

Ayrıca felsefenin özelleliklerine değinecek olursak kısaca:

Felsefe; öznel, kesin değil, akla dayalı, olgusal değil, kümülatif, evrensel, sistemli, mantıksal, sorular daha önemlidir, eleştirel ve tümel  özelliklerini taşır.

Felsefedeki Kavramlar

Tutarlılık: Ortaya konulan kendi içinde çelişki taşımaması, önceki ve sonraki bilgiler arasında mantıksal bağın kurulabilmesidir. Tutarlılık sistemli bir bütünlük ve mantıksal denetim özelliklerini taşır.

Metafizik: Fizik ötesi, ispatlanamayan anlamlarını taşır.”Ölümden sonra hayat var mıdır?”, “Ahlak nedir” gibi sorular metafizik konularına girer. Felsefe metafizikle ilgilenidr fakat bilim metafizikle ilgilenmez.

Dogma: inanca dayalı, sorgulanmadan onaylanan bilgi anlamına gelmektedir. Din batıl inançlar dogmaya örnek olarak verilebilir.

 

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
DGS Enerji Sistemleri Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Endüstriyel Tasarım Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Endüstriyel Tasarım 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Endüstri Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Elektronik Ticaret ve Yönetimi 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Elektronik Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Elektrik-Elektronik Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Elektrik Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS El Sanatları 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Ekonomi Ve Finans 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Ekonomi 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Ekonometri 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Ebelik 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Dil ve Konuşma Terapisi 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları -
reklam