Reklam
Reklam

Elektronik Mühendisliği Nedir Hakkında Bilgi

Sizlere bu yazımızda Üniversite Tercihi yapacak arkadaşların meslek tercihinde bulunurken o meslek hakkında geniş bilgi sahibi olup doğru tercihte bulanmasıdır.

Programın  Amacı
Elektronik Mühendisliği programının amacı; zayıf (elektronik) akımlarla çalışan alet ve sistemlerin yapımı, geliştirilmesi ile elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve sistemin bakımıyla ilgili konularda eğitim yapmaktır .

Programda  Okutulan  Belli  Başlı Dersler
Bu programda Matematik ve Fizik temel bilim dalları tabanı üzerinde Elektronik ve Elektromanyetik Dalga Teorisi gibi haberleşme sistemlerine ilişkin dersler kuramsal ve uygulama- olarak okutulmaktadır. Yaz aylarında staj yaptırılır.

Limit

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları işler; Elektronik Mühendisliği programını bitirenlere "Elektronik Mühendisi" unvanı verilir . Elektronik mühendisi radar, radyo, televizyon ve bilgisayar gibi, zayıf akımla çalışan aletlerle cihazların tasarımı, üretimi, kullanımı ve geliş­ tirilmesi ile ilgili işlerin yürütülmesini sağlar.

Çalışma Alanları
Elektronik Mühendislerinin büyük bir kısmı, PIT,TRT, Türk Telekom ve THY gibi kamu kuruluşlarında, bir kısmı özel sektörde ya da serbest çalışmaktadırlar . Ülkemizin elektronik mühendislerine ihtiyacı vardır . Elektronik mühendisleri, meslek liselerinde telekomünikasyon, endüstriyel elektronik ve tıp elektroniği gibi elektronik ile ilgili dersler vererek öğretmen olarak atanabilirler .Yalnız bunun için öğretmenlik meslek bilgisi kazandıran ek bir eğitim görmüş olmaları gerekir.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:
Popülerliğini ve iş alanını koruyacak bir gelişim süreci içindedir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
-Yeni ve güncel teknolojiyi takip edebilmesi ve bundan hoşlanması
-Yeniliklere açık olması
-Grup çalışmasına açık olması
-Masa başı iş beklentisinin düşük olması
-Beyin ve el koordinasyonunun yüksek olması
-Yabancı dil (özellikle İngilizce) bilgisinin olması
-İyi iletişime sahip olması
-Titiz, dikkatli, sorumluluk sahibi olması
-Liderlik ve ikna yeteneği gibi kişilik özelliklerine sahip olması
-Düzenli ve sistemli çalışma alışkanlığına sahip olması gerekir.
-Yeni şeyler keşfetme ve hayata geçirme tutkusunun olması

GİDİLEBİLECEK ÜNİVERSİTELER VE PUANLARI

Elektronik Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Başarı Sıralaması Taban Puanları

Elektronik Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var,Elektronik Mühendisliği bölümü iş olanakları,Elektronik Mühendisliği bölümü taban puanları,Elektronik Mühendisliği bölümü olan üniversiteler,Elektronik Mühendisliği bölümü atamaları,Elektronik Mühendisliği bölümü dersleri,Elektronik Mühendisliği bölümü taban puanları,Elektronik Mühendisliği bölümü kaç yıllık,Elektronik Mühendisliği maaşları

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Gerçek Anlam, Mecaz Anlam, Terim Anlam Konu Anlatımı - 2020 ALES/2 sonuçları açıklandı - 7. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Şiir Bilgisi Konu Anlatımı - 7. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Anlatım Bozuklukları Konu Anlatımı - 2021 YKS (TYT-AYT) Sıkça Sorulan Sorular ÖSYM - 7. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 7. Sınıf Söz Öbekleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Parçada Anlam Konu Anlatımı - 7. Sınıf Zarflar Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümlelere Hakim olan Duygular Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümlede Anlam Konu Anlatımı - 7. Sınıf Ek Fiil Konu Anlatımı -