Ebelik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Ebelik bölümü hangi üniversitelerde var, Ebelik bölümü iş olanakları,Ebelik bölümü taban puanları,Ebelik bölümü olan üniversiteler,Ebelik bölümü atamaları,Ebelik bölümü dersleri,Ebelik bölümü taban puanları,Ebelik bölümü kaç yıllık,Ebelik maaşları

Ebelik Bölümü Nedir?

Ebelik programı, doğum, ana-çocuk sağlığının korunması ve doğumla ilgili hastalıkların tedavisi ile ilgili hizmetlerin yürütülmesinde görev alacak sağlık elemanlarını yetiştirir .

Ebelik Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Ebelik bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Ebelik Bölümü Dersleri Nelerdir?

Ebelik programında Temel Fen, Tıp ve Sosyal Bilim dersleri ile Ebelik meslek dersleri okutulur. Derslerin tüm uygulama­ları hastanelerde, doğumevlerinde ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde yaptırılır.

Ebelik Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Ebelik programını bitirenlere “Ebe” unvanı verilir. Ebelik, temelde annenin ve çocuğun, genelde ailenin ve toplumun sağlığını korumayı amaçlayan bir hizmettir. Ebelik, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerde annenin dü­zenli izlenmesinden , gerekli bakım ve eğitimin verilme­ sinden, normal doğumların yapılmasından, normalden sapma durumlarının teşhis edilip sağlık örgütüne sevk edilmesinden, aile planlaması eğitimi ve uygulanmasından, 0-6 yaş grubu çocukların büyüme ve gelişmelerinin izlenmesi ve aşılarının yapılmasından, genel sağlık kuralları, beslenme, ilk yardım, aşı, bulaşıcı hastalıklardan korunma ve savaşla ilgili konularda bireye, aileye, topluma sağlık eğitimi verilmesinden, sağlık hizmetlerinde kullanılan sayısal verilerin toplanmasından sorumlu bir meslektir. Ebenin temel görevi, bireyin, ailenin ve toplumun sağlığını koruma, yükseltme ve sürdürmedir . Ebeler, koruyucu sağlık hizmetlerinde çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde ve sağlık hizmetlerinin sosyalleştirildiği bölgelerde ve tedavi edici sağlık kurumlarında, doğumevleri ve hastanelerin doğum kliniklerinde görev alabilirler.

Ebelik Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Ebeler, kırsal alan sağlık hizmetlerinde denetici ebe, ziyaretçi ebe olarak; tedavi kurumlarında, doğumhane ve aile plan­ laması kliniklerinde sorumlu ebe veya klinik ebesi, eğitimci ebe olarak görev alırlar. Ülkemizde ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerinin etkin biçimde götürülmesinde iyi yetişmiş ebeye ve ebelik hizmetlerinin denetimine ihtiyaç vardır. Sağlık hizmetlerinde sosyalleştirme çalışmalarının yaygınlaşması ile mezuniyetten sonra ebelerin bu alanlarda iş bulma olanakları artmaktadır.

Ebelik Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Ebelik bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Ebelik Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Ebelik Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Ebelik Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Ebelik Taban Puanları için tıklayınız.

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 4 + 3 kaçtır?