Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var, Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü iş olanakları,Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü taban puanları,Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü olan üniversiteler,Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü atamaları,Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü dersleri,Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü taban puanları,Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü kaç yıllık,Cevher Hazırlama Mühendisliği maaşları

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir?

Cevher Hazırlama, çalışma disiplini ve dayandığı bilimsel konular bakımından Maden Mühendisliği ile Metalurji ve diğer teknolojiler arasında özgün bir yer işgal etmektedir .

Cevher Hazırlama; kısaca, üretilen doğal kaynakların meta­lurji, demir – çelik, cam, seramik, çimento, deterjan, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını kapsa­maktadır.

Bu bağlamda Cevher Hazırlama; zenginleştirme, hammad­deleri zararlı maddelerden arındırma ve boyutlandırma gibi işlemleri içeren bir sanayi dalıdır. Söz konusu işlemlerle ilgili bir tesisin tasarımı ve çalıştırılması gibi teknolojik işlemler Cevher Hazırlama Mühendisliği’nde önem kazan­ maktadır. Bunların yanında, kömür harmanlama ve briketleme tesisleri, kırma taş ve öğütme tesisleri cevher hazır­lama mühendislerinin çalışabileceği bazı ek alanlardır .

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

– Cevher Hazırlama Mühendisliği,
– Parça Mekaniği,
– Maden Üretim Teknolojisi,
– Yüzey ve Kolloid Kimyası,
– Zenginleştirme Öncesi Hazırlama İşlemleri,
– Süreç Mineralojisi,
– Cevher hazırlama Tesis Otomasyonu,
– Fiziksel Zenginleştirme Yöntemleri,
– Kömür Hazırlama,
– Flotasyon ve Flokülasyon,
– Bilgisayar Uygulamaları ve Mineral Süreçleri,
– Metalurji,
– Kömür Teknolojisi,
– Cevher Hazırlamada Süreç Tasarımı,
– Cevher Hazırlamada Tesis Yönetimi ve Ekonomisi,

Ve daha birçok dersten 8 yarıyıllık eğitim süresi boyunca sorumlu olacaklardır.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Lisans eğitimini sonunda başarılı olan öğrencilere “Cevher Hazırlama Mühendisi” unvanı verilir . Cevher Hazırlama Mühendisleri, doğal kaynaklarla elde edilen madeni kaynakların farklı operasyonlarda kullanımına hazır hale getirilmesi konusunda her türlü operasyondan sorumlu olurlar.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Metalurjik Zenginleştirme (Cr, Cu, Pb, Zn vb.) Altın, Platin ve Değerli Metaller Üretimine Yönelik Zenginleştirme, Demir – çelik, Cam, Seramik, Çimento Endüstrisi Gübre, Yem Sanayi, Deterjan, Boya Sanayi, inşaat agrega malze­ meleri, Dolgu, Boya ve Sert Plastik Endüstrisi,Termik Enerji Santralları Kırma ve Öğütme Sistemleri, Temiz Katı Yakıt Üretimi (Kömür Hazırlama Tesisleri), Nükleer Hammadde Üretimi ve Teknolojisi (U, Th),Artık Değerlendirme Toprak lslah Çalışmaları.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Cevher Hazırlama Mühendisliği Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2022 TYT Konuları ve Soru Dağılımları - 2022 TYT Konuları ve TYT Soru Dağılımı, ÖSYM, YÖK, MEB - 2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2022 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2022 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - KYK Yurt Ücreti ve Depozito Ne Kadar 2020 2021 - 2021 DGS Soruları ve Cevapları Yayımlandı - 2021 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır - 2021 LGS tercih başvuruları başladı - İstanbul Liseleri 2021 Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Lise Taban Puanları 2021 Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Ankara Liseleri Taban Puanları,Yüzdelik Dilimleri 2021 LGS-MEB - 2021 DGS sınav giriş yerleri açıklandı - İzmir Tınaztepe Üniversitesi Eğitim ve Burs Ücretleri 2020 -