Balıklar Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Balıklar Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Balıklar Nedir? Balıklar Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Balıklar nedir, Balıklar nasıl yazılır tdk, Balıklar anlamı tdk, Balıklar Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Balıklar – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Balıklar  kelimesinin anlamı:

Balıklar Biyoloji Terimi Olarak Balıklar:
Balıklar, tatlı ve tuzlu sularda yaşar. Köpek balığı, çekiç balığı, vatoz gibi türlerinde kıkırdaktan; hamsi, sazan, levrek gibi türlerinde kemikten yapılmış iç iskelet bulunur. Genelde yavru bakımı yoktur. Vücut ısıları, dış ortam sıcaklığına bağlı olarak değişen canlılardır. Balıklar kış uykusuna yatmaz. Solungaç solunumu yapar.

Türk Dil Kurumu’na göre Balıklar  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Gökbilim Terimleri Sözlüğü – 1969
Balıklar
Türkçe: Hût, İngilizce: Pisces, Psc (Piscium), Fishes, Fransızca: Poissons, Almanca: Fische
Bir takımyıldızın ve bir burcun adı; Balıklar takımyıldızı, Balıklar burcu.

Asalakbilim Terimleri Sözlüğü – 1970
balıklar
Türkçe: esmâk, İngilizce: fishes, Fransızca: poissons, Almanca: Fische, Latin: Pisces
Asalak yassı solucanların arakonakçısı olarak adı geçen soğuk kanlı omurgalılar sınıfı.

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
balıklar
Türkçe: esmak, İngilizce: Fishes, Fransızca: Poissons, Almanca: Fische, Latin: Piscis
(Pisces): Omurgalılar (Vertabrata) dalının kıkırdaklı ve kemikli balıkları içine alan ikinci sınıfı. Soğuk kanlıdırlar. Tamamiyle suda yaşarlar ve suda erimiş oksijeni solungaçları araciyle solunurlar. Ayakları yüzgeç biçiminde gelişmiştir. Vücut genel olarak uzunca ve iki uca doğru sivrilmiş durumda olup üzeri pullarla örtülü ya da çıplaktır. Sonda geniş bir kuyruk yüzgeci bulunur. Genel olarak yüzme keseleri vardır. Ayrı eşeylidirler. Yumurtlarlar. Yumurtalar çok sayıda suya bırakılır ve sonra döllenir (dış döllenme). Birkaç cinsi doğurur. Hareket vücut dalgalanması ya da kuyruk yüzgeci ile sağlanır. Bugün en modern hayvan sınıflandırılmalarında gerçek balıklar tükel-ağızlılar (Teleostomi) adı altında toplanır ve diğer balıklar başka gruplara sokulurlar. Sillur devrinden beri yaşamaktadırlar. Keski-solungaçlılar (Elasmobranchii) ve tükel-ağızlılar (Teleostomi) olmak üzere iki alt-sınıfa ayrılırlar.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
balıklar
Türkçe: esmâk, Fransızca: poissons, Latin: Pisces
(zooloji)

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
Balıklar
Türkçe: Hût, Fransızca: Poissons, Latin: Pisces
(astronomi)

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
balıklar
Türkçe: esmâk, İngilizce: fishes, Fransızca: poissons, Almanca: Fisch, Latin: Pisces, piscis: balık
Omurgalı hayvanlardan, deniz ve tatlı sularda yaşayan, yüzgeçleri ile hareket eden kemikli ya da kıkırdaklı olan, soğukkanlı, suda erimiş oksijeni solungaçları ile soluyan, genellikle yüzme keseleri bulunan, ayrı eşeyli, yumurtlayan, çoğunlukla pullu, mekik biçiminde, yüzmeye elverişli vücutları olan, bazı sınıflandırmalara göre üst sınıf, bazılarına göre ise bir sınıf.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ekler Konu Anlatımı -
reklam