8. Sınıf Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İstişareye Önem Vermesi Konu Anlatımı

Bu yazımızda sizlere LGS Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi konusu olan aynı zamanda  8. sınıf konuları arasında yer alan  Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İstişareye Önem Vermesi hakkında bilgilendireceğiz.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İstişareye Önem Vermesi

İstişare: Bir konuda doğruyu bulmak için bilgisi olan kişilerle görüşmek ve fikir alışverişinde bulunmak anlamlarına gelir.

Danışma da denilen istişare, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) bireysel ve toplumsal hayatında sürekli başvurduğu önemli bir ilkedir. Hz. Peygamber (s.a.v.) herkesi ilgilendiren önemli konularda arkadaşlarına danışmış ve Müslümanlarla istişare sonucunda verilen kararlara uygun hareket etmiştir.

…(Ey Peygamber) işlerinde onlarla fikir alışverişinde bulun… ” (Al-i İmrân Suresi 159. ayet)

Hz. Muhammed hayatı boyunca bu ayete göre hareket etmiştir. 0, her hangi bir konuyla ilgili kararını vermeden önce o konuda uzman olan kişilerle istişare yapmıştır. Onların fikirlerini almış ve ona göre nihai kararını vermiştir. Hayatında alacağı her önemli konuda danışarak iş yapmıştır. Örneğin Hz. Muhammed Hz. Hatice’nin kendisine
evlenme teklifinde bulunduğu zaman konuyu öncelikle amcası Ebu Talip ile istişare etmiş ve ona göre kararını bildirmiştir.

Hz. Muhammed’in Hayatından İstişare Örnekleri

-Hatice, kendine evlenme teklifi gönderdiğinde tek başına karar vermez. Amcası Ebu Talip ile istişare ederek karar verir.
-İlk vahiy geldiğinde ne olduğunu ve ne yapacağını bilemez. Konuyu açıklığa kavuşturmak için Hz.Hatice’nin (ra) amcasının oğlu olan Varaka b. Nevfele giderek onunla istişare eder.
-Bedir Savaşından sonra alınan esirlere ne yapılması gerektiği konusunda sahabe ile istişare etmiştir.
-Bedir savaşı sırasında karargahın nereye kurulması gerektiği, su kuyularını ne yapacaklarına dair sorularda sahabesi ile istişare ederek en doğru sonuca ulaşmıştır.
-Uhud savaşına çıkmadan önce bir rüya görmesine rağmen ashabıyla yaptığı istişareye uyarak savaş taktiği belirlemiştir.
-Hudeybiye Barışında, Hz. Muhammed ve sahabeleri Kabe’yi ziyaret etmek için yola çıkmışlardı fakat bu yolculuk müşrikler tarafından engellenmiştir. Yaşanan olaylar neticesinde ne yapması gerektiği konusunda Peygamberimiz sahabelerle ve hanımı Ümmü Seleme ile istişare etmiştir.

LGS Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi için Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı - MEB, 2021 LGS ile öğrenci alacak lise ve kontenjanları açıkladı - 6. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 6. Sınıf Cümlede Anlam İlişkileri(Eş ve Zıt Anlamlı Cümleler) Konu Anlatımı - 6. Sınıf Örtülü Anlam Konu Anlatımı - 6. Sınıf Öznel ve Nesnel Yargılı Cümleler Konu Anlatımı -
reklam