Matematik Soru Bankası

7. Sınıf Türkçe 1. Dönem 2. Yazılı Soruları-5


7. Sınıf Türkçe Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Soruları, 7. sınıf türkçe 1. dönem 2. yazılı soruları ve cevap anahtarı,7. sınıf türkçe 1. dönem 2. yazılı test,7.sınıf türkçe 1.dönem 2.yazılı test çöz,7.sınıf türkçe 1.dönem 2.yazılı pdf,7.sınıf türkçe 1.dönem 2.yazılı cevap anahtarlı eğitimhane,7. sınıf türkçe 1. dönem 2. yazılı soruları ve cevap anahtarı,7.sınıf türkçe  yazılı soruları pdf,7. sınıf türkçe yazılı soruları ve cevap anahtarı,

Müfredata uygun 2022-2023 7. Sınıf Türkçe 1. dönem 2. yazılı soruları ve cevapları yer almaktadır. 7. Sınıf Türkçe 1. dönem 2. yazılı soruları cevap anahtarlı, test, klasik ve boşluk doldurma şeklinde kategoriye eklenmiştir. 7.Sınıf Türkçe 1.Dönem 2.Yazılı Soruları 2022-2023

Bu sınav; metne dayalı sorular, birleşik çekimli fiiller, yapılarına göre fiiller, cümlede anlam, söz sanatları ile fiil kipleri konularını içermektedir.

7. Sınıf Türkçe 1. Dönem 2. Yazılı Soruları ;

SORULAR

……………………………………………………………………………………..

Anadolu’da, Karacadağ adında bir dağ vardır. Bu dağ öyle bildiğiniz dağlara benzemez. Ne yüksekliği ne de kayaç yapısı diğer dağlarla aynı değildir. Yüksekliği 1919 metre olan bu dağın genişliği ise 100 km’den fazladır. Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin şehirlerinin toprakları olmak üzere geniş bir araziye yıllarca volkanik taşlar püskürtmüştür. Bu taşlar tarımı zorlaştırmış ve hayvancılığı uygun hale getirmiştir. Çünkü bu taşlı arazilerde mera hayvancılığına çok geniş imkanlar sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir Karacadağ; Son yıllarda Viranşehir, Siverek başta olmak üzere insanlar bu taşlı arazileri temizleyerek tarıma da yönelmiş bulunmaktadır. Bu durum tarım açısından çok iyi bir durum olsa da mera hayvancılığının sınırlarını daraltmaktadır. Bu sebepledir ki hayvanların otlayacağı alanlar günden güne daralmaktadır. Bana kalırsa bu duruma bir düzenleme getirilebilir. Ne hayvancılığa ne de tarıma zarar verecek durumların önlenmesi her iki faaliyet alanına faydalar sağlayacaktır.
İbrahim POLAT

1) Yazar, Karacadağ hakkında hangi bilgilere yer vermiştir? Açıklayınız.(7 puan)

2) Son yıllarda Karacadağ arazilerinde tarım alanlarının açılması hangi olumsuzlukları ortaya çıkarmıştır? Açıklayınız.(10 puan)

3) Başlığı verilmeyen bu metne siz olsaydınız nasıl bir başlık koyardınız? Önereceğiniz başlığı metnin üst bölümünde boş bırakılan yere yazınız. (6 puan)

4) Size göre Karacadağ bölgesinde daha çok tarım mı yapılmalı yoksa hayvancılık mı yapılmalı? Düşüncelerinizi sebepleriyle birlikte açıklayınız.( 10 puan)

5) Aşağıdaki cümlelerin çekimlenmiş fiillerinde hangi zaman ekinin kullanıldığını örnekteki gibi belirtin! 10 puan.

Ahmet bu akşam sınava çalışacak. Gelecek zaman
Belinay, birçok toplantıya katılmış.
Benim duygularım hep canlı durur.
Bir sevgi selinin zamanla coşacağını göreceğiz.
Heyecandan ne yaptığını bilmedi.
Mevsimlerin en güzelini yaşıyoruz.

6) Aşağıdaki tabloda verilen fiilleri verilen örnekteki gibi birleşik zamanlı fiil olarak çekimleyiniz! 15 puan.

Fiil: gel    Gelecek zaman rivayeti Şimdiki zaman koşulu Geniş zaman hikâyesi
Ben Gelecekmişim Geliyorsam Gelirdim
Sen
O
Biz
Siz
Onlar

7) Aşağıdaki fiilleri inceleyiniz! Yapılarına göre fiilin türünü örnekteki gibi belirtin! ( basit, birleşik, türemiş )8 puan.

• Gelmişler               ( basit)
• Güzelleşmiş           (……….……….)
• Kalkar                     (………………..)
• Uyurgezer              (…….………….)
• Gelivermek           (…………………)

8) Aşağıdaki cümleleri anlam ilişkisine göre türünü yapılan örnekteki gibi eşleştirin! 20 puan

10 Yarın Karacadağ’a gitmeyi planlıyorum. 1 Pişmanlık cümlesi
Ayağı ağrıdığı için top oynayamadı. 2 Amaç-sonuç cümlesi
724 şiir arasından 1. seçildi İstiklal Marşı. 3 Koşul-sonuç cümlesi
“Geldiğimde kimseyi ayakta görmeyeceğim.” dedi. 4 Sebep-sonuç cümlesi
Yarınki eğlenceye katılabileceğini belirtti Hasan. 5 Öznel anlatımlı cümle
Diyelim ki yarın sınav güzel geçecek. 6 Nesnel anlatımlı cümle
Bu işe hiç bulaşmasaydım daha iyi olacaktı. 7 Doğrudan anlatımlı cümle
Doğayı güzelleştiren insanın temiz bakışıdır. 8 Dolaylı anlatımlı cümle
Bu sınavdan da yüksek alırsan takdir alacaksın. 9 Varsayım cümlesi
Seni görmek için bunca yolu geldim. 10 Tasarı cümlesi

9) Bugüne kadar öğrendiğimiz: benzetme, konuşturma, abartma, kişileştirme söz sanatlarını birer cümlede kullanın ve kullandığınız söz sanatını örnekteki gibi belirtin! (Dört söz sanatını da kullanın!) 8 puan.

• “Bu gece de hafif essen ne güzel olacak.” dedi ağaç, rüzgara. ( konuşturma)

TÜM 7. Sınıf Türkçe Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıklayınız

CEVAPLAR

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 31-32 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 29-30 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 27-28 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 25-26 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 23-24 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 21-22 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 19-20 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 17-18 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 15-16 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 13-14 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 11-12 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 9-10 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 7-8 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 5-6 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 3-4 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam