Matematik Soru Bankası

7. Sınıf Türkçe 1. Dönem 1. Yazılı Soruları-3


7. Sınıf Türkçe Dersi 1. Dönem 1. Yazılı Soruları, 7. sınıf türkçe 1. dönem 1. yazılı soruları ve cevap anahtarı,7. sınıf türkçe 1. dönem 1. yazılı test,7.sınıf türkçe 1.dönem 1.yazılı test çöz,7.sınıf türkçe 1.dönem 1.yazılı pdf,7.sınıf türkçe 1.dönem 1.yazılı cevap anahtarlı eğitimhane,7. sınıf türkçe 1. dönem 1. yazılı soruları ve cevap anahtarı,7.sınıf türkçe  yazılı soruları pdf,7. sınıf türkçe yazılı soruları ve cevap anahtarı,

Müfredata uygun 2022-2023 7. Sınıf Türkçe 1. dönem 1. yazılı soruları ve cevapları yer almaktadır. 7. Sınıf Türkçe 1. dönem 1. yazılı soruları cevap anahtarlı, test, klasik ve boşluk doldurma şeklinde kategoriye eklenmiştir. 7.Sınıf Türkçe 1.Dönem 1.Yazılı Soruları 2022-2023

Bu sınav; anlamlarına göre fiiller, düşünceyi geliştirme yolları ile söz sanatları konularını içermektedir.

7. Sınıf Türkçe 1. Dönem 1. Yazılı Soruları ;

SORULAR

1. Aşağıdaki cümlelerde kullanılan düşünceyi geliştirme yollarını altlarına yazınız. (42 puan)
BENZETME-ÖRNEKLEME-KARŞILAŞTIRMA-TANIK GÖSTERME-TANIMLAMA- SAYISAL VERİLERDEN YARARLANMA

Bugünün gençliği, daha iyi yetişmiş ve daha kültürlüdür. Benim gençliğime kıyasla daha kolay yetişiyor gençler. Ancak bugünkü gençler bizim gençliğimize göre daha az okuyor. Bu da onların günümüz şartlarına göre daha fazla gelişmelerini engelliyor.
……………………………………….
Eğitim görmemiş insan ruhu işlenmemiş demire benzer; iyi bir ustanın eli değmedikçe insanda gizli olan renk ve güzellik ortaya çıkmaz.
…………………………………………
Hedeflerimize ulaşmak için mutlaka çalışmalıyız. Çalışmadan hiçbir iş başarılamaz. Balzac: “Bilginin efendisi olmak için çalışmanın kölesi olmak gerekir.” diyerek hedeflerimizi gerçekleştirmek için çalışmamız gerektiğini ifade etmiştir.
………………………………………………..
Tabiatın harika, sessiz süpürgeleri ormanlar yaratılmasaydı yaşadığımız dünya tozdan geçilmeyecekti. 1000 m² ladin ormanı yılda 32 ton, kayın ormanı 68 ton ve çam ormanı ise 30-40 ton tozu hüp diye emebilir ve havadaki zehirli gazları da filtre eder.
…………………………………………..
Destanlar, tarihten önce ve tarihin başlangıcı sırasında bir milletin geçirdiği maceraları, yetiştirdiği kahramanları; doğa, evren ve toplum olayları hakkında düşündüklerini ve bunlar karşısında aldığı vaziyetleri anlatan din ve kahramanlık hikâyeleridir.
……………………………………………….
Ülkemiz, turistlerin ilgisini çeken pek çok doğal güzelliğe ve tarihî esere sahiptir. Bu güzellik ve eserleri yurdumuzun her yöresinde görmek mümkündür. Antalya’da Düden ve Manavgat Şelaleleri, İzmir’de Efes Harabeleri, Denizli’de travertenleriyle ünlü Pamukkale, İstanbul’da Kızkulesi, Şanlı Urfa’da Balıklı Göl sadece bunlardan birkaçıdır.
……………………………………………………

2. Aşağıdaki cümlelerde bulunan söz sanatlarını eşleştiriniz. (8 puan)

Gülümserdi çiçekler güneşe.                                                   Benzetme
Araba yıldırım hızıyla geçip gitti.                                           Konuşturma
Cahil bir kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol.                  Kişileştirme
Size bir sürprizim var, dedi tilki.                                            Abartma

3. Aşağıdaki sözcüklerden hangisi fiildir? (4 puan)

A)Çiçek          B)Uyu           C)Kalem       D)Kesmek

4. Aşağıdaki sözcüklerden hangisi mastar biçimindedir? (5 puan)

A) Bilet            B) Gel           C) Almalıyız        D) Yazdırmak

5. Aşağıdaki sözcüklerden hangisi çekimli fiildir? (5 puan)

A)Ağlıyorum        B) Sevmek         C)Araba      D)Gelen

7. Aşağıdaki fiillerin kişilerini (şahıs) karşılarına yazınız. (12 puan)

Yazmışsın =
Okumuşlar =
Gelmişsiniz =
Çözdüm =
Kazandık =
İstedi =

8. Aşağıdaki fiillerin kip eklerini karşılarına yazınız. (24 puan)

Verecek …………………………….            Yağdı…………………………..
Almalısın …………………………..           Otur …………………………….
Koşsan…………………………….              Bakayım ………………………..
Bilmiyorum ……………………….           İçmez …………………………..
Ölmüş ……………………………               Güldük……………………………
Yürürüm ……………………………          Alışmışsın ………………………..

TÜM 7. Sınıf Türkçe Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıklayınız

CEVAPLAR

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 2 Sayfa 5-6 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 2 Sayfa 3-4 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 1 Sayfa 31-32 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 1 Sayfa 29-30 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 1 Sayfa 27-28 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 1 Sayfa 25-26 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 1 Sayfa 23-24 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 1 Sayfa 21-22 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 1 Sayfa 19-20 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 1 Sayfa 17-18 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 1 Sayfa 15-16 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 1 Sayfa 13-14 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 1 Sayfa 11-12 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 1 Sayfa 9-10 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 1 Sayfa 7-8 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam