Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Okumak Metni Cevapları Sayfa 178-179


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Okumak Metni Sayfa 178-179 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 178-179 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 178 Ders Kitabı Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Hasan Âli Yücel ile ilgili edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınıza aktarınız.

Cevap:

16 Aralık 1897’de İstanbul’da doğdu. 26 Şubat 1961’de İstanbul’da yaşamını yitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. İzmir ve İstanbul’da edebiyat ve felsefe öğretmenliği, maarif müfettişliği yaptı. Fransız eğitim sistemini incelemek üzere bir yıllığına Paris’e gönderildi. 1932’de yurda dönüşte Gazi Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü görevine atandı.

1933-1935 arasında Milli Eğitim Bakanlığı Orta Eğitim Genel Müdürlüğü yaptı. 1935’te İzmir milletvekili seçildi. 1938’de Celal Bayar hükümetinde Milli Eğitim Bakanlığı’na getirildi. 1946’ya kadar Refik Saydam ve Şükrü Saracoğlu hükümetlerinde de aynı görevi sürdürdü.

Birinci Eğitim Şürası’nı topladı. Ankara Fen ve Tıp fakültelerini, İzmir Yüksek Ticaret ve İktisat Okulu’nu, Balıkesir ve Edirne öğretmen okullarını eğitime açtı. Yüksek Mühendis Okulu’nun İstanbul Teknik Üniversitesi’ne dönüşmesini sağladı.

Köy enstitülerini kurarak eğitim ve bilimi Türk köylerine kadar ulaştırdı.

Dünya klasiklerinin Türkçe’ye çevrilmesini sağladı.

1950 seçimlerinde parlamentoya giremedi. İstanbul’a yerleşti. Akşam ve Cumhuriyet gazetelerinde makaleler yazdı. 1958’de UNESCO Türkiye Milli Komisyonu üyeliğine atandı. 1961’de Kurucu Meclis üyesi oldu.

Şiirlerini önce aruzla, sonra heceyle yazdı. Asıl önemli yanı Türk kültürü ve eğitimine yaptığı unutulmaz hizmetlerdir.

Hasan Ali Yücel Eserleri:

ŞİİR:
Dönen Ses
Sizin için
Dinle Benden

DÜZYAZI:
Goethe, Bir Dehanın Romanı (1932)
Türk Edebiyatına Toplu Bir Bakış (1932)
Pazartesi Konuşmaları (1937)
İçten Dışa (1938)
Türkiye’de Ortaöğretim (1938)
Davalar ve Neticeleri (1950)
Hürriyete Doğru (1955)
İyi Vatandaş İyi İnsan (1956-1971)
Kıbrıs Mektupları (1957)
Edebiyat Tarihimizden (1957)
İngiltere Mektupları (1958)
Türkiye’de Maarif (1959)
Hürriyet Gene Hürriyet (1960-1962, 2 cilt)

2. Okumanın insan hayatına etkisi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:
Kitapların insanlar üzerinde sağladıkları yararları saymakla bitmez. İnsanların konuşma becerilerine, genel kültür ve bilgi seviyesine, düşüncelerine, hayal güçlerine, çözüm bulma konusundaki becerilerine olan katkıları; kitapların insanların en büyük arkadaşlarından biri olduğunu göstermektedir.

Kitaplar insanlar üzerinde çok yararlı etkilere sahiptir ve okunan her yeni kitap insanların ufkunun genişlemesine, genel kültür seviyesinin artmasına, insanlar ile daha sağlıklı iletişim kurmasına yardımcı olmaktadır. Kitap okumak insanın bilgisine bilgi, değerine değer katar. Düşüncelerini geliştirir ve farklı bakış açılarına sahip olmasını sağlar. Kitap okudukça hayat daha da güzelleşir.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 179 Ders Kitabı Cevapları

1. ETKİNLİK

Okuduğunuz metinden yola çıkarak aşağıda verilen kelimelerin sözlük anlamlarını bulunuz ve kelimeleri birer cümlede kullanınız.

mahluk: Yaratık
Cümlem: “İnsanlar, koku duygusunun çeşitlerini ve manalarını görmekte her mahluktan daha fazla miyopturlar.” – İbrahim Alâeddin Gövsa

âlem: Evren.
Cümlem: “İnsan âlemde, hayal ettiği müddetçe yaşar.” – Yahya Kemal Beyatlı

mütareke: Ateşkes.
Cümlem: Mütareke sonucu iki ordu  ülkelerine çekildi.

cemiyet: Toplum
Cümlem: “Sanatkârın, asıl cemiyete nüfuz eden büyük bir muallim olduğunu bilmemiz lazımdır.” – Asaf Halet Çelebi

manevi: Görülmeyen, duyularla sezilebilen, ruhani, tinsel, maddi karşıtı.
Cümlem: “Çağımızın en belirgin manevi yanının, insan varlığının tümlüğünü araştırmak olduğunu unutmayalım.” – Selâhattin Hilav

2. ETKİNLİK

Metinden hareketle aşağıdaki soruları yanıtlayınız.

1. Sizce yazarın arkadaşı neden okumaktan başka bir şeyden zevk almıyor olabilir?

Cevap:
Bence yazarın arkadaşı tadabileceği tüm zevkleri tatmış, aradığını bulamamış, kitap okumak tüm zevklerden üstün gelmiş olabilir.

2. Yazarın, kitaptan bir dost gibi bahsettiğini hangi cümlelerinden anlıyorsunuz?

Cevap:
Yazarın, kitaptan bir dost gibi bahsettiğini “Dalgınlığa vurmadan okunan güzel bir kitaptan sonra, tıpkı çok sevdiğimiz bir arkadaşla konuşmaktan aldığımız tadı duyarız.” cümlelerinden anlıyorum.

3. Sizce sürgün edilen insanlar kitapsızlığı neden yiyecek ve içeceksiz kalmak kadar acı bulmuşlardır?

Cevap:
Çünkü kitaplar insanların en iyi dostlarıdır ve kitap okuma yalnızlığa çaredir.

4. Yazar, okumanın tadını almamış insanları kimlere benzetiyor? Yazarın bu düşüncesine katılıp katılmadığınızı nedenleriyle açıklayınız.

Cevap:
Yazar, okumanın tadını almamış insanları ıssız bir âlemde, yapayalnız yaşayan mahkûmlara benzetiyor. Yazarın bu düşüncesine katılıyorum. Kitaplar bu dünyada bizleri yalnız bırakmayan, her zaman yanımızda olan, tek başımıza olmadığımızı kanıtlayan dostlarımızdır.

5. Size göre kitap gerçekten bir dost mudur? Kitap okurken hissettiklerinizden yola çıkarak düşüncelerinizi açıklayınız.

Cevap:
Bana göre kitap gerçekten bir dosttur. Hangi arkadaş 7 gün 24 saat yanımızda olabilir ki? Ama kitaplar olur. Hangi arkadaş her canımız sıkıldığında yanı başımızda hazır durumdadır? Kitaplar haricinde… Kitapların dünyasında yaşamak, insanın hiçbir zaman yalnız kalmamasını ve her daim yeni dostlar edinmesini sağlar.

3. ETKİNLİK

Metnin konusunu boş bırakılan yere yazınız.

Cevap:
Okumak metninin konusu kitapların insan hayatındaki yeri ve önemidir.

4. ETKİNLİK

Metinde geçen öznel ve nesnel ifadeleri tespit ederek yazınız.

Cevap:
1. İyi bilmeliyiz ki okuduğumuz her satır, kafamızın içinde, yeni bir düşünce âlemi yaratır. (öznel)
2. Kitap, en gerçek bir dosttur. (öznel)
3. Yalnızlıkta, dost ve arkadaş yokluğunun yerini ancak kitap tutabilir. (öznel)

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Okumak Metni Sayfa 178-179 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

LGS 2023 Sınava girerken öğrencilerden istenecek belgeler nelerdir? - LGS 2023 Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini nereden alacaklardır? - LGS 2023 Sınav giriş belgesi nereden alınacaktır? - 2023 İOKBS Bursluluk Sınavı Başvuruları Başladı - Açık Deniz Sondaj Teknolojisi DGS Geçiş Bölümleri Nelerdir - 2023 DGS başvuru kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 9-10 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 7-8 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 5-6 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 3-4 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 1-2 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 9 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 7-8 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 5-6 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 3-4 - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam