Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe İklim Değişikliği ve Toplum Metni Cevapları Türkçe Sayfa 208-209


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe İklim Değişikliği ve Toplum Metni Sayfa 208-209 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 208-209 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 208 Ders Kitabı Cevapları

1. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki kelimelerin anlamlarını tahmin ederek karşılarına yazınız. Tahminlerinizin doğruluğunu sözlükten kontrol ediniz.

Cevap:
Eskimo: Kuzey Kutbu’nda yaşayan toplulukların adı
hijyenik: Sağlık kurallarına uygun
ihtiva: İçine alma, içinde bulundurma, içerme
kasırga: Rüzgâr çizelgesinde hızı 64 veya daha fazla deniz mili olan ve kuvveti 12 ile gösterilen rüzgâr
mülteci: Başka bir ülkeye veya yere sığınmış olan kişi, sığınmacı
ozon: Molekülünde üç atom bulunan oksijenden oluşan, ağır kokulu, gaz durumundaki basit element
tropikal: tropika (dönence) bölgesinden olan

b) Anlamlarını öğrendiğiniz kelimeleri birer cümlede kullanınız.

Cevap:
Televizyonda Eskimo filmleri izledik.
Hijyenik ortamlarda bulunmak sağlığımız için önemlidir.
Bu içecek glikoz şurubu ihtiva ediyormuş.
Yurtdışı ülkeleri çokça mülteci aldı.
Ozon  her evde bulunuyor artık.
Tropikal meyve deneyimim olmadı hiç.

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle yanıtlayınız.

1. Yazara göre iklim değişikliğine en fazla kimler sebep olmaktadır?

Cevap:
Yazara göre iklim değişikliğine en fazla gelişmiş ülkeler sebep olmaktadır.

2. Buzulların erimesi o bölgede yaşayan Eskimolara nasıl zarar verebilir?

Cevap:
Buzulların erimesi o bölgede yaşayan Eskimolara becerileri anlamını kaybedebilir ve kültürleri yok olabilir.

3. İklim değişikliği su kaynaklarını nasıl etkiler? Açıklayınız.

Cevap:
İklim değişikliği su kaynaklarını olumsuz şekilde etkiler. Buzullar eridiğinde temiz su kaynakları da denize doğru akıp gider. Yükselen deniz suyu nedeniyle meydana gelen su taşkınları da alçak kıyılarda bulunan birçok büyük şehrin ihtiyacını karşılayan temiz su kaynaklarını kirleterek kullanılamaz hâle getirebilir.

4. İklim değişikliği sonucunda gelişmiş ülkeler mi, az gelişmiş ülkeler mi daha fazla zarar görür? Karşılaştırma yapınız.

Cevap:
İklim değişikliği sonucunda tüm ülkeler değişik şekillerde de olsa aynı zararı görürler. Gelişmiş ülkelerdeki insanlar gıda, su ve ısınma dâhil birçok ihtiyaçlarını karşılamak için enerji, iletişim ve ulaşım gibi hizmetlere ihtiyaç duyarlar. Bu, onları yıkıcı olaylar karşısında daha az gelişmiş toplumlar kadar savunmasız bırakır.

5. İklim değişikliği sizin yaşadığınız çevrede nasıl sorunlar oluşturmaktadır?

Cevap:
İklim değişikliği benim yaşadığım çevrede mevsimlerin süreleri değişmektedir. Bu da tarımdaki verimi düşürmektedir. Su taşkınları, sel felaketleri artmaktadır.

6. Yazar, iklim değişikliğinin toplumda kargaşa yaratacağını hangi örneğe dayanarak belirtmiştir?

Cevap:
Yazar, iklim değişikliğinin toplumda kargaşa yaratacağını 2005 yılında New Orleans (Niv Orlıyıns)’ı vuran Katrina Kasırgası’nın neden olduğu sel felaketinde hizmetlerin çökmesi, hasar görmüş binaların yağmalanması örneğine dayanarak belirtmiştir.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 209 Ders Kitabı Cevapları

3. ETKİNLİK

Okuduğunuz metinde düşünceyi geliştirme yollarından örneklendirme ve karşılaştırma içeren cümleleri bulunuz. Aşağıdaki boşluğa yazınız.

Örneklendirme

Cevap:
2005 yılında New Orleans (Niv Orlıyıns)’ı vuran Katrina Kasırgası’nın neden olduğu sel felaketiyle yaşanan kargaşa bunu kanıtlıyor.

Karşılaştırma

Cevap:
Bu, onları yıkıcı olaylar karşısında daha az gelişmiş toplumlar kadar savunmasız bırakır.

4. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki metni okuyunuz. Metinden hareketle soruları yanıtlayınız.

Karbon Ayak İziniz

Karbon ayak izinizi azaltarak, iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunabilirsiniz. Karbon ayak izi, yaptığınız şeyler sonucu açığa çıkan karbondioksit ya da sera gazlarının miktarıdır. Karbon ayak iziniz sizin gezegen üzerinde bıraktığınız izdir ve bu iz ne kadar küçükse o kadar iyidir. Eğer hepimiz yaparsak küçük değişiklikler dahi fark yaratabilir. Bir odadan çıkarken ışığı kapatmak gibi küçük eylemlerin, hayatımız üzerinde para tasarruf etmekten başka etkisi yoktur. Uçmaktan kaçınmak ya da araba yerine toplu taşıma hizmetlerini kullanmak gibi tercihler ise daha zordur. Günün birinde, insanlığın toplam karbon ayak izinden herkesin adil bir paya sahip olacağı “karbon payı” uygulamasına başlanabilir. Eğer bu olursa, payımızı nasıl kullanacağımıza kendimiz karar verebiliriz. O zamana kadar, müsrif komşularımız yüzünden emeklerimiz boşa gidiyormuş gibi hissedebiliriz. Bunun umudunuzu kırmasına izin vermeyin. Gezegenimizin size ihtiyacı var.

John WOODWARD

1. Metinde ilk cümledeki kelime grubunun koyu yazılma sebebi nedir?

Cevap:
Metinde ilk cümledeki kelime grubunun koyu yazılma sebebi okuyucunun dikkatini çekmek içindir.

2. Metinde geçen “karbon payı” ifadesinden ne anlıyorsunuz?

Cevap:
Metinde geçen “karbon payı” ifadesinden herkesin eşit miktarda karbondioksit ya da sera gazı ortaya çıkarması için eylemleri sınırlandırma işlemini anlıyorum. Mesela herkesin ayda sadece bir kere kendi otomobilini kullanmasına izin verilecek.

3. Karbon ayak izimizi azaltmak ve iklim değişikliğini yavaşlatmak için çözüm önerilerinizi aşağıdaki boşluğa yazınız.

Cevap:
Karbon ayak izimizi azaltmak ve iklim değişikliğini yavaşlatmak için petrol ürünlerinin fiyatları yükseltilerek insanların toplu taşımayı kullanmasına, ısınma ihtiyaçlarını doğalgaz ile gidermelerine, elektrik için rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kullanmasına yönlenmelerine zorlanabilir.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe İklim Değişikliği ve Toplum Metni Sayfa 208-209 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam