Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Bu Vatan Kimin Metni Cevapları Sayfa 40-41


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Cevapları Bu Vatan Kimin Metni Sayfa 40-41 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 40-41 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 40 Ders Kitabı Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Kurtuluş Savaşı ile ilgili getirdiğiniz görselleri kullanarak bir duvar gazetesi oluşturunuz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 41 Ders Kitabı Cevapları

1. ETKİNLİK

Aşağıda, metinde geçen bazı kelimelerin anlamları verilmiştir. Metindeki anlamlarından hareketle kelimeleri bulmacaya yerleştiriniz.

1. Taşkınlık göstermek, coşmak, kükremek. (şahlanmak)
2. İslam dinini korumak ve yaymak amacıyla yapılan kutsa! savaş.(gaza)
3. Düşman.(hasım)
4. Kahraman, yiğit.(er)
5. Çok, daha çok.(ziyade)
6. Pembe veya erguvan tonlarıyla karışık koyu kırmızı renkte değerli taş.(yakut)
7. Sınır.(hudut)

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları okuduğunuz şiirden hareketle yanıtlayınız.

1. Şiirin ilk dörtlüğünde “Bu vatan toprağın kara bağrında / Sıradağlar gibi duranlarındır.” dizelerinde şair kimleri sıradağlara benzetmiştir?

Cevap:
Şehitlerimizi sıradağlara benzetmiştir. Bu ülke için canını veren şehitler vatan toprağın bağrında yatmaktadırlar.

2. Şair, vatanı tanımlarken hangi somut nesneleri kullanmıştır? Açıklayınız.

Cevap:
Irmak, orman ve bayrak gibi nesneleri kullanmıştır. Nehirler gazi dağlar kahraman olarak somutlaştırılmıştır.

3. Sizce vatanı için ardına bakmadan yollara düşen kişiler neleri feda etmiştir?

Cevap:
Onlar öncelikle rahat evlerinde huzurlu bir aile yaşamını, doğdukları doğayı, soludukları havayı en önemlisi ise genç yaşlarında ömürlerinin kalanını feda etmişlerdir.

4. Şair, dördüncü dörtlükte erlerin kara toprağa girmesiyle gül bahçesine girmesini neden eşdeğer kılmıştır? Açıklayınız.

Cevap: Gül peygamberimizin en sevdiği çiçek ve kokudur. Şehit olan erleri cennette peygamberin karşılayacağı inancı olduğu için şair şehitli mertebesini gül kokulu bahçede yeşerecek güllere benzetmektedir.

5. “Sencileyin hasmı rüyada değil / Topun namlusundan görenlerindir.” dizelerinde şair kendini kimlerle hangi yönden karşılaştırır?

Cevap:
Şair kendisini hayallerde sadece sözlerde düşmanla savaşanların aksine ordunun en önünde göğüs göğüse düşmanla çarpışan kahraman erlere benzetmektedir.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Cevapları Bu Vatan Kimin Metni Sayfa 40-41 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - 2022 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2023 YKS Yerleştirme nasıl olacaktır? - 2023 YKS Yerleştirme puanları hesaplanırken OBP nasıl eklenecek? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam