6. Sınıf Türkçe 1. Dönem 2. Yazılı Soruları-4

6. Sınıf Türkçe Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Soruları, 6. sınıf türkçe 1. dönem 2. yazılı soruları ve cevap anahtarı,6. sınıf türkçe 1. dönem 2. yazılı test,6.sınıf türkçe 1.dönem 2.yazılı test çöz,6.sınıf türkçe 1.dönem 2.yazılı pdf,6.sınıf türkçe 1.dönem 2.yazılı cevap anahtarlı eğitimhane,6. sınıf türkçe 1. dönem 2. yazılı soruları ve cevap anahtarı,6.sınıf türkçe  yazılı soruları pdf,6. sınıf türkçe yazılı soruları ve cevap anahtarı,

Müfredata uygun 2022-2023 6. Sınıf Türkçe 1. dönem 2. yazılı soruları ve cevapları yer almaktadır. 6. Sınıf Türkçe 1. dönem 2. yazılı soruları cevap anahtarlı, test, klasik ve boşluk doldurma şeklinde kategoriye eklenmiştir. 6.Sınıf Türkçe 1.Dönem 2.Yazılı Soruları 2022-2023

Bu sınav; parçada anlam, yazım yanlışları, ekler ile zamirler konularını içermektedir.

6. Sınıf Türkçe 1. Dönem 2. Yazılı Soruları ;

SORULAR

Yaşlı adam, kulübesinin önünde torunuyla oturmuş, azötede bir biriyle boğuşup duran iki köpeği izliyorlardı. Köpeklerden biri, beyaz; biri siyahtı ve on iki yaşındaki çocuk, kendini bildi bileli o köpekler dedesinin kulübesi önünde boğuşup duruyorlardı. Dedesinin sürekli göz önünde tuttuğu, yanından ayırmadığı iki iri köpekti bunlar. Çocuk, kulübeyi korumak için bir köpek yeterliyken niye iki köpek olduğunu, hem niye renklerinin siyah ve beyaz olduğunu anlamak istiyordu artık. O merakla sordu dedesine: “Onlar” dedi, “benim için iki simgedir evlat.”
“Neyin simgesi?” diye sordu çocuk.
“İyilik ile kötülüğün simgesi. Aynen şu gördüğün köpekler gibi, iyilik ve kötülük de içimizde mücadele eder durur. Onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm. Onun için yanımda tutarım bunları.” Çocuk, sözün burasında, mücadele varsa, kazananı da olmalı, diye düşündü ve sorulara bir yenisini ekledi: “Peki, sence hangi köpek kazanır bu mücadeleyi?” Bilge adam, derin bir gülümsemeyle baktı torununa: “Hangisi mi evlat? Ben hangisini daha iyi beslersem o kazanır.”
1) Yukarıdaki parçanın ana fikri nedir? (10p)

2) Yukarıdaki parçaya göre iki köpek neyi simgelemektedir?(10p)

3)Yukarıdaki parçada geçen sıfatları (ön ad) aşağıdaki tabloya uygun şekilde yazınız, birer tane yazmanız yeterlidir.(20p)

Sayı Sıfatı
İşaret Sıfatı
Soru Sıfatı
Niteleme Sıfatı

4) Yukarıdaki parçada geçen zamirleri (adıllar) aşağıdaki tabloya uygun şekilde yazınız, birer tane yazmanız yeterlidir. (20p)

İşaret Zamiri
Belgisiz Zamir
Soru Zamiri
Kişi Zamiri

5) Yukarıdaki parçada geçen yazım yanlışlarını aşağıya yazınız? (10p)

6) “İyiliğe iyilik her kişinin kârı, kötülüğe iyilik er kişinin kârı.” Sözünü açıklayan bir yazı yazınız. ( Er kişi: erdemli, olgun ve hoşgörülü birey; kârı: bir olay karşısında verilen karşılık, elde edilen kazanç. ) (30p)

TÜM 6. Sınıf Türkçe Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıklayınız

CEVAPLAR

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Hangi Bölüm Kaç Netle Kazanılır 2023 - Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yerel Yönetimler (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yeni Medya ve Gazetecilik (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yat Kaptanlığı (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yaşlı Bakımı (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yapı Yalıtım Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yapı Tesisat Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yapı Ressamlığı (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yapı Denetimi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yağ Endüstrisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Web Tasarımı ve Kodlama (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Üretimde Kalite Kontrol (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Uygulamalı İspanyolca Çevirmenlik (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 -