Karatay Üniversitesi Yksde Basarılar Dileriz

6. Sınıf Türkçe 1. Dönem 2. Yazılı Soruları-2

6. Sınıf Türkçe Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Soruları, 6. sınıf türkçe 1. dönem 2. yazılı soruları ve cevap anahtarı,6. sınıf türkçe 1. dönem 2. yazılı test,6.sınıf türkçe 1.dönem 2.yazılı test çöz,6.sınıf türkçe 1.dönem 2.yazılı pdf,6.sınıf türkçe 1.dönem 2.yazılı cevap anahtarlı eğitimhane,6. sınıf türkçe 1. dönem 2. yazılı soruları ve cevap anahtarı,6.sınıf türkçe  yazılı soruları pdf,6. sınıf türkçe yazılı soruları ve cevap anahtarı,

Müfredata uygun 2022-2023 6. Sınıf Türkçe 1. dönem 2. yazılı soruları ve cevapları yer almaktadır. 6. Sınıf Türkçe 1. dönem 2. yazılı soruları cevap anahtarlı, test, klasik ve boşluk doldurma şeklinde kategoriye eklenmiştir. 6.Sınıf Türkçe 1.Dönem 2.Yazılı Soruları 2022-2023

Bu sınav; parçada anlam, eş anlam, ekler ile isim-fiil kökü konularını içermektedir.

6. Sınıf Türkçe 1. Dönem 2. Yazılı Soruları ;

SORULAR

Bir ırmağın kenarında odun keserken oduncunun baltası ırmağa düşer. Bu talihsiz kaza, oduncuyu çok üzer. Oturur ağlamaya başlar. Hermes ona acır ve oduncuya görü¬nür. Olanları dinledikten sonra ırmağın dibi¬ne dalar ve altın bir balta çıkarıp, “Baltan bu muydu?” diye sorar. Oduncu, “Hayır” deyince Hermes ikinci kez ırmağa dalar ve bu kez de gümüş bir baltayla sudan çıkar. Oduncuya aynı soruyu sorar ve aynı cevabı alır. Hermes ırmağa son bir kez daha dalar ve oduncunun düşürdüğü baltayla su yüzüne çıkar.
“İşte benim baltam bu!” der oduncu. Oduncunun dürüstlüğü, Hermes’in çok hoşuna gider ve Hermes, diğer iki baltayı da ona armağan eder.
Oduncu köye dönüp olanı biteni arkadaş¬larına anlatır. Arkadaşlarından biri aynı şe¬yin kendi başına da gelip gelmeyeceğini sına¬maya karar verir. Aynı yere gider ve baltasını ırmağa atar. Sonra da oturup ağlar gibi ya¬par. Hermes kendisine görünür, adamın öy¬küsünü dinledikten Sonra ırmağa dalar. Altın bir baltayla ırmaktan çıkar ve adama, “Irma-ğa düşürdüğün balta bu muydu?” diye sorar. Adam, “Evet buydu.” deyip baltaya uzanır; fakat Hermes adama bu altın baltayı verme¬diği gibi, adamın ırmağa attığı baltasını da vermez. Böylece adam, söylediği yalanın ceza¬sını çekmiş olur.
(Ezop Masalları)

1. Anlatılan olay nerede geçmektedir? ( 10 puan )

2. Aşağıdakilerden hangisi masalın kişilerinden değildir? ( 10 puan )

A) Hermes            B) Oduncu              C) Köylü            D) Oduncunun Arkadaşı

3. Oduncuya baltasını kim veriyor? ( 10 puan )

4. Hermes, oduncunun hangi özelliğini çok seviyor ve onu ödüllendiriyor ? ( 10 puan )

5. Aşağıdakilerden hangisi bu masaldan çıkarmamız gereken derstir? (10 puan)

A) Eşyalarımızın kıymetini bilmeliyiz.            C) Yaşadıklarımızı herkese anlatıp onları kıskandırmalıyız.
B) Her zaman dürüst olmalıyız.                        D) Ormanda tehlikelere karşı dikkatli olmalıyız.

6. Aşağıdaki sözcüklere uygun ekleri getirerek örnekteki gibi gösteriniz. (10 puan )

Türk  (-çe)
kulak
sev-
gel-
teyze-
kitap-

 

-si
-lık
-çı
-çe
-gi
-diler

7. BİLGİ: “Mi” soru eki her zaman kendisinden önceki kelimeden ayrı yazılır. Bu bilgiye göre aşağıdaki cümlelerin hangisinde “mi”nin yazımı yanlıştır? (10 puan)

A) Sabahleyin erkenden gelmez mi.         C) Yukarı çıkacak mısınız?
B) Akıllı mı akıllı bir çocuk.                        D) Bugün okula gelmezmi?

8. Aşağıda verilen kelimeleri eş anlamlılarıyla eşleştiriniz. ( 10 puan)

( A ) yaşlı             (   ) ev
( B ) fayda           (   ) şehir
( C ) armağan     (   ) ihtiyar
(D ) konut           (   ) hediye
( E ) kent             (   ) yarar

9. Türkçede kelimelerin kökü ikiye ayrılır: İSİM KÖKÜ ve FİİL KÖKÜ. İsim kökü -mek / -mek almaz, fiil kökü -mek/ – mak alır. Bu bilgiye göre aşağıdaki kelimelerin hangisinin kökü fiildir ? ( 10 puan )

A) kalem-lik              B) öğren-ci            C) göz-lük         D) defter

10. Aşağıdaki deyimlerden hangisi “çok üzülmek” anlamındadır? (10 puan)

A) El aleme rezil olmak        B) Kalbi kırılmak           C) Ağzı açık kalmak           D) Kulak misafiri olmak

TÜM 6. Sınıf Türkçe Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıklayınız

CEVAPLAR

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Hangi Bölüm Kaç Netle Kazanılır 2023 - Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yerel Yönetimler (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yeni Medya ve Gazetecilik (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yat Kaptanlığı (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yaşlı Bakımı (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yapı Yalıtım Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yapı Tesisat Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yapı Ressamlığı (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yapı Denetimi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yağ Endüstrisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Web Tasarımı ve Kodlama (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Üretimde Kalite Kontrol (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Uygulamalı İspanyolca Çevirmenlik (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 -