6. Sınıf Solunum Sistemi Konu Anlatımı

Yaşamak için soluk alıp vermemiz gereklidir. Solunum adı verilen bu olay solunum sistemi organları tarafından gerçekleştirilir. İşte 6. Sınıf Solunum Sistemi yazımız.

Solunum Sistemi

Solunum Sistemi

Oksijenin havadan alınıp hücrelerimize ulaşması, hücrelerimizde oluşan karbondioksitin ise dış ortama verilmesine solunum, bu işi yapan organların oluşturduğu sisteme de solunum sistemi denir.

Solunum sisteminin görevi;

-Dışarıdan alınan havayı akciğerlere taşımak,
-Hava ile kan arasındaki gaz alışverişini sağlamak,
-Solunum yüzeyini çevresel faktörlerden, sıcaklık değişimlerinden ve hastalık yapıcı mikroplardan korumak,
-Burun yoluyla kokunun alınmasını sağlamaktır.

Solunum Sistemi Organları

İnsanlarda burun, yutak, gırtlak, soluk borusu ve akciğerler solunum sistemi organlarıdır.

Burun, solunum sisteminin dışarı açılan kısmıdır. Burun içindeki kıllar ve nemli yüzey havanın içindeki tozların tutulmasını sağlar. Ayrıca burun içindeki nemli yüzey ve burun içinin kıvrımlı oluşu soğuk havalarda, havanın ısınarak akciğerlere gitmesini sağlar. Burnun en uç kısmındaki koklama sinir uçları havadaki küçük parçacıklar tarafından uyarılarak koku alma faaliyetini yapar.

Yutak, ağız ve burun boşluğunu, soluk ve yemek borusuna birleştiren kısımdır.

Gırtlak, soluk borusunun başlangıcında bulunur. Yutaktan gelen havayı soluk borusuna iletir. Gırtlak, kıkırdak doku (elastik kıkırdak) ve bağ dokudan yapılmıştır. Gırtlağın iç yüzü, soluk borusunda olduğu gibi, çok katlı silli epitel ile örtülmüştür.

Gırtlağın üst kısmında ağızdan gelen besinlerin soluk borusuna kaçmasını engelleyen gırtlak kapağı (epiglottis) bulunur. Yutkunma sırasında gırtlağın yukarı doğru hareketi ile bu kapak soluk borusunu kapatır.

Gırtlağın yan duvarlarında bir çift kıvrımdan oluşmuş olarak bulunan ses telleri, akciğerlerden çıkan hava sayesinde, burada bulunan kasların istemli olarak kasılması sonucu gerilir ve titreşir. Böylece gırtlakta ses oluşur.

Soluk borusu, yutak ile akciğer arasında kalan borudur. Soluk borusunun başlangıç bölümü gırtlaktır. Gırtlakta ses telleri vardır. Ayrıca küçük dil yutkunurken soluk borusunu kapatır. Soluk borusunun iç yüzeyi nemli ve tüylerle kaplıdır. Bunlar soluk borusuna kaçan toz vb. maddeleri yakalayarak öksürük ve balgamla dışarı atar. Soluk borusunun alt kısmı bronş adı verilen iki kola ayrılır. Bronşlardan biri sağ, diğeri sol akciğere bağlanır. Soluk borusu üst üste dizilmiş kıkırdak halkalardan oluşmuştur.

Akciğerler, göğüs kafesi içinde yer alır ve akciğerler solunumun en önemli organlarından biridir. Akciğerler Plevra adı verilen sağlam bir zarla çevrilir. Akciğerleri darbe, basınç gibi dış etkenlerden korur. Akciğerler sağ ve sol olmak üzere iki parçadır. Ayrıca her bir parça lob denilen bölümlere ayrılmıştır. Sağ akciğer üç, sol akciğer ise iki lobdan oluşur. Bronşlar akciğerlere girdikten sonra daha ince dallara ayrılır. Bu ince dallara bronşçuk denir. Bronşçuklar üzüm salkımı şeklinde hava keseleri ile sonlanır. Bu hava keselerine alveol denir. Alveoller akciğer yüzeyinin daha geniş olmasını sağlar. Bu özellik solunumu kolaylaştırır. Hava ile kan arasındaki gaz alışverişi alveollerde yapılır.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
YKS’ye 2,5 milyonun üzerinde aday başvurdu - 2021 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri - 2021 YKS Sınava Giriş Belgeleri Açıklandı - 6. Sınıf Yoğunluk Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sıvı Hâlden Gaz Hâle Geçme Konu Anlatımı - 6. Sınıf Katı Hâlden Sıvı Hâle Geçme Konu Anlatımı - 6. Sınıf Maddelerin Hâl Değişimleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gaz Maddelerin Tanecikleri Konu Anlatımı - 2021 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 6. Sınıf Sıvı Maddelerin Tanecikleri Konu Anlatımı - 2021 LGS Merak Edilen Sorular ? - Yazılım Mühendisliği 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yeni Medya 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yazılım Geliştirme 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yapay Zeka Mühendisliği 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları -