6. Sınıf Soba ve Doğal Gaz Zehirlenmelerine Karşı Alınabilecek Önlemler Konu Anlatımı

Kış aylarında haberlerde zehirlenme olayları ile çok karşılaşırız. zehirlenme olaylarıyla karşılaşmamak için yapılması gerekenleri aşağıda sizler için listeledik.

Soba ve Doğal Gaz Zehirlenmelerine Karşı Alınabilecek Önlemler

Soba Zehirlenmesinden Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

Soba zehirlenmesinden kurtulmak için yapmamız gereken bazı önemli hususlar ve tedbirler bulunmaktadır.

– Kullandığımız ısıtma cihazlarının kalite belgesi olup olmadığını bilmeliyiz.
– İzin belgesi bulunmayan ısıtıcılardan kömür alınmamalıdır.
– Soba aşırı doldurulduğu zaman duman yolu tıkandığı için zehirlenme yaşanır bu yüzden soba çok fazla doldurulmamalıdır.
– Sönmekte olan sobaya tutuşması için hızlı ve çok fazla yakıt konulmamalıdır. Yakıt yavaş yavaş konmalı ve yatmadan önce kesinlikle bu yapılmamalıdır.
– Soba boruları birbirine doğru şekilde bağlanmalı ve sızdırma yaşanmamasına çok dikkat edilmelidir.
– Sobanın bulunduğu alan devamlı havalandırılmalıdır.
– Dumanın geri tepmemesi için baca şapkası kullanılmalı ve çatının en az 1 metre üstünde olmalıdır.

Doğalgaz Zehirlenmelerinden Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Aynı şekilde doğalgaz zehirlenmelerinden korunmak için, ele almamız gereken bazı önlemler ve tedbirler bulunur.

– Alınmış olan cihazın kalite belgesi ve garantisi mutlaka incelenmelidir.
– Şofben kesinlikle bacaya bağlanmalı ve baca bağlantısı olmayan şofben kullanılmamalıdır.
– Şofben zehirlenmeleri genelde ortam daha çok havasız kaldığı için karbonmonoksit artmasından gerçekleşir. Bu sebepten dolayı ortam düzenli olarak havalandırılmalıdır.
– Bacalar belli başlı yerlerden kesinlikle geçmemelidir. Bunlar içerisinde yatak odaları, bina girişleri, merdiven sahanlığı, havalandırma boşlukları ile banyo ve tuvalet yer alır.
– Konutlarda yaşanabilecek gaz kaçaklarına karşı uygun yerlerde dedektör bulundurulmalıdır.
– Şofbende gaz kaçağı anlaşıldığı andan itibaren gaz vanası ile tüp dedantörü kapatılmalıdır. Eğer elektrik düğmeleri açıksa hemen kapatılmalıdır. Pencereler açılmalı ve ortam havalandırılmalıdır. Ayrıca alandaki kibrit ve çakmak gibi hiçbir yanıcı madde kullanılmamalıdır.

Bu gibi unsurlara ve kurallara dikkat etmemiz suretiyle, doğalgaz ve şofben ile soba zehirlenmelerine karşı kendimizi koruma altına alabiliriz. En önemlisi kullandığımız cihazların kaliteli olmasına ve garanti belgesinin bulunmasına çok dikkat etmeliyiz. Düzenli olarak her sene bakım yaptırmalı ve sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol ettirmeliyiz. Bunları uyarsak kendimizi ve ailemizi zehirlenmelere karşı korunmuş oluruz.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 -