6. Sınıf Sıvı Hâlden Gaz Hâle Geçme Konu Anlatımı

Maddeler katı, sıvı ve gaz halde bulunurlar. Maddelerin ısı alarak ya da vererek bir halden başka bir hale geçmesine hal değişimi denir. Maddeler hal değiştirdiklerinde taneciklerinin hareketi ve taneciklerinin arasındaki boşluk değişir.

Sıvı Hâlden Gaz Hâle Geçme

Sıvı maddeler dışarıdan ısı almaya başladığında;

– Taneciklerin titreşim, dönme ve öteleme hareketleri giderek artar.
– Isıtma işlemi devam ederse tanecikler giderek daha fazla titreşim, dönme ve öteleme hareketi
– Artan titreşim, dönme ve öteleme hareketleri sonucunda birbirine hızla çarpan tanecikler arasındaki boşluklar da artmaya başlar.
– Tanecikler arasındaki boşlukların artması sonucunda birbirinden bağımsız hareket etmeye başlarlar.
– Öncelikle sıvının üst kısmında bulunan tanecikler onu çevreleyen diğer sıvı taneciklerinden kurtulup serbest hareket eden gaz taneciğine dönüşmüş olur.
– Böylece sıvı madde hâl değiştirerek gaz hâline geçer.

Katı ve sıvılara kıyasla, gaz maddelerin tanecikleri arasındaki boşluklar çok daha fazladır. Bu nedenle gaz maddelerin tanecikleri katı ve sıvı hâldeki taneciklere oranla çok daha hızlı ve serbest hareket edebilirler. Gaz taneciklerinin bu özellikleri gazların bulundukları ortama hızlı yayılmalarına neden olur.

Madde hâl değiştirirken taneciklerinde(yapısında) hiçbir değişiklik meydana gelmez. Sadece taneciklerin hızlarında ve tanecikler arasındaki boşluklarda değişim olur.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
YKS’ye 2,5 milyonun üzerinde aday başvurdu - 2021 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri - 2021 YKS Sınava Giriş Belgeleri Açıklandı - 6. Sınıf Yoğunluk Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sıvı Hâlden Gaz Hâle Geçme Konu Anlatımı - 6. Sınıf Katı Hâlden Sıvı Hâle Geçme Konu Anlatımı - 6. Sınıf Maddelerin Hâl Değişimleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gaz Maddelerin Tanecikleri Konu Anlatımı - 2021 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 6. Sınıf Sıvı Maddelerin Tanecikleri Konu Anlatımı - 2021 LGS Merak Edilen Sorular ? - Yazılım Mühendisliği 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yeni Medya 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yazılım Geliştirme 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yapay Zeka Mühendisliği 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları -