6. Sınıf Maddelerin Hâl Değişimleri Konu Anlatımı

Maddeler katı, sıvı ve gaz halde bulunurlar. Maddelerin ısı vererek veya ısı alarak değişim göstermelerine hal değişimi denir.

Maddelerin Hâl Değişimleri

Erime

Katının ısı alarak sıvı hale geçme olayına erime denir. Erimenin gerçekleştiği sıcaklığa erime noktası denir. Saf bir maddede sıvısının donma noktası ile katısının erime noktası aynı değerdir. Erimekte olan bir katı ısı aldığı zaman erimeye devam eder ve sıcaklığı değişmez.

Örnekler:

-Mumun yanarak erimesi
-Camın ateşte erimesi
-Demirin eritilmesi
-Karın erimesi

Donma

Sıvının ısı vererek katı hale dönmesine donma denir. Donmanın gerçekleştiği sıcaklığa donma noktası denir. Saf bir maddede sıvısının donma noktası ile katısının erime noktası aynı değerdir. Donmakta olan bir sıvı ısı verdiği zaman donmaya devam eder ve sıcaklığı donma olayı sonlanıncaya kadar değişmez.

Örnekler:

-Metallere şekil vermek için eritilip sonra istenilen kalıplarla dondurulması
-Suyun donması
-Göllerin donması

Buharlaşma

Sıvıların ısı alarak gaz haline geçmesine buharlaşma denir. Buharlaşma ile kaynama farklı terimlerdir. Buharlaşma her sıcaklıkta meydana gelebilir.

Örnekler:

-Alkol buharlaşması
-Kolonya buharlaşması
-Su buharlaşması

Yoğunlaşma

Madde halinin gaz iken sıvıya dönüşmesine yoğunlaşma ya da yoğuşma denir. Yoğunlaşan madde çevresine ısı vermektedir ve böylelikle maddenin etrafı ısınmaktadır. Yoğunlaşma, buharlaşma olayının tersidir. En detaylı şekliyle yoğunlaşma, havadaki su buharının soğuk bir madde ile karşılaşarak sıvı hale geçmesidir.

Örnekler:

-Kapalı alanlarda camlarda buharlanma
-Çiğ oluşumu
-Sis oluşumu

Süblimleşme

Katı bir maddenin gaz haline geçmesine süblimleşme denir. Süblimleşme olayında katı madde sıvı bir hal almadan direkt olarak gaz haline geçmektedir.

Örnek:

Kar ve buz erime noktasının altında çok yavaşça süblimleşebilir.

Kırağılaşma

Gaz halden ısı vererek doğrudan katı faza geçmeye kırağılaşma denilir.

Örnek:

-Havadaki sıcaklığın aniden düşmesiyle su buharının donarak kırağıya dönüşmesi
-Kış mevsiminde otomobil camlarının kırağılaşması.

Kaynama

Buharlaşmanın en çok olduğu durumda kaynama meydana gelir. Her iki durumda da madde gaz halini almaktadır. Ancak iki olay birbirinden farklıdır.

Buharlaşma ve kaynama arasındaki farklılıklar:

-Buharlaşma her sıcaklık derecesinde gerçekleşebilir ancak, kaynama sadece maddeye özgü kaynama noktasında gerçekleşebilir.
-Buharlaşma sıvının yüzey kısmında meydana gelirken, kaynama sıvının her kısmında gerçekleşir.
-Madde kaynarken ses duyulur ancak, buharlaşırken ses çıkmaz.
-Madde kaynarken gaz kabarcığı oluşurken buharlaşmada bu durum gerçekleşmez.

 

 

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
YKS’ye 2,5 milyonun üzerinde aday başvurdu - 2021 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri - 2021 YKS Sınava Giriş Belgeleri Açıklandı - 6. Sınıf Yoğunluk Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sıvı Hâlden Gaz Hâle Geçme Konu Anlatımı - 6. Sınıf Katı Hâlden Sıvı Hâle Geçme Konu Anlatımı - 6. Sınıf Maddelerin Hâl Değişimleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gaz Maddelerin Tanecikleri Konu Anlatımı - 2021 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 6. Sınıf Sıvı Maddelerin Tanecikleri Konu Anlatımı - 2021 LGS Merak Edilen Sorular ? - Yazılım Mühendisliği 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yeni Medya 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yazılım Geliştirme 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yapay Zeka Mühendisliği 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları -