6. Sınıf Gaz Yakıtlar Konu Anlatımı

Havagazı ve biyogaz ile beraber ellerimizi doğalgaz gaz yakıtları örneklerdir. Doğalgaz daha çok yerin altında bulunan ve yenilenmeyen, gündelik yaşam içerisinde kullanılan en önemli fosil yakıtlardan biridir. Gaz yakıtlar hakkında sizlere yazımızı hazırladık. Gaz yakıtlar nedir?, gaz yakıtlar nelerdir? gaz yakıtlar nerelerde kullanılır?

Gaz Yakıtlar

LPG (Likit Petrol Gazı-Sıvılaştırılmış petrol gazı), doğal gaz, hava gazı, biyogaz ve metan gaz yakıtlara örnek olarak verilebilir. Gaz yakıtlar kül ve duman oluşturmadığı için katı ve sıvı yakıtlara göre çevreye daha az zarar verir.

Doğal gaz: Ülkemizde ev ve sanayide yakıt olarak kullanılır. Doğal gaz kömür gibi havayı kirletmez, doğa dostudur.
Ayrıca doğal gazla çalışan otobüslerde vardır. Doğal gaz ülkemizde yeteri kadar çıkmadığı için komşu ülkelerden ithal edilmektedir.

LPG (Likit Petrol Gazı): Sıvılaştırılmış petrol gazıdır. Petrolün rafinerilerde ayrılması sırasında gaz olarak açığa çıkar. Daha sonra sıvılaştırılarak tüp içerisinde saklanır. Mutfakta yemek yapmak amacıyla ve otomobillerde yakıt olarak kullanılır.

Hava gazı: Taş kömürünün ısıtılması ile elde edilir. Isınma ve aydınlanma amacıyla kullanılır. Günümüzde kullanımı çok yaygın değildir.

Biyogaz: Bitki ve hayvan atıklarının çürümesi sonucu oluşan gazdır. Biyogaz ile elektrik üretiminde ve ısınmada yararlanılır.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 -