6. Sınıf Binalarda Isı Yalıtımı Konu Anlatımı

...

Mevsim geçişlerinde binalarda ısı konusunda sıkıntılar olmakta bunu önlemek için binalara ısı yalıtımı  yapılmakta. Binalarda ısı yalıtımı nedir? Nasıl yapılır nereler kullanılır?

Binalarda Isı Yalıtımı

Binalarda Isı Yalıtımı

Dış ortam sıcaklığı düşük olduğunda ısıtma sistemleri, dış ortam sıcaklığı yüksek olduğunda ise soğutma sistemleri ev içerisindeki ideal ortam sıcaklığını korumak için kullanılmaktadır. Bu sistemlerin çalışması için enerji gereklidir.

-Isı yalıtımı aşırı enerji tüketimini azaltır, enerjinin verimli kullanılmasına katkı sağlar.
-Binalarda ısı yalıtımı tesisat sisteminde, çatı, dış duvarlar, zemin, kapı ve pencerelere uygulanmaktadır.
-Binaların duvar, döşeme ve çatılarda; cam yünü, taş yünü, bazı plastik köpükler, poliüretan köpüğü ve ahşap yünü gibi maddeler kullanılmaktadır.
-Pencerelerdeki çift cam uygulamalarında iki cam arasında havanın olmaması ısı geçişini azaltır.

Yalıtımda Kullanılan Malzemeler

Isı yalıtımını gerçekleştirebilmek için kullanılan malzemelere ısı yalıtım malzemeleri denmektedir. Yalıtım malzemelerinin kullanım amaçları ve yerleri farklıdır. Isı yalıtımının iyi sonuç verebilmesi için kullanılan malzemelerin ısı akışını yavaşlatabilmesi, minimum ve maksimum sıcaklıklarda/soğukluklarda yalıtım özelliğini kaybetmemesi gerekmektedir.

Taş yünü: Suyu itme ve yangın güvenliği içerme özelliğine sahiptir. Doğal hammaddeden üretilir ve bu yönüyle çevrecidir. İçerisindeki elyaflar sayesinde sesleri iyi bir şekilde izole edebilmektedir. Genel olarak çelik kapı, çatı, elektrikli ev aletleri gibi yerlerde ısı yalıtımı için kullanılmaktadır.

Cam yünü: Yapısındaki elyaf sayesinde ses izolasyonu sağlamaktadır. Sıcaklık değişiminden etkilenmez. Ayrıca nem ya da pas tutmaz, rutubetlenme olmaz. Cam malzemeden üretildiği için yıllarca küflenmeden kullanıma uygundur. Asansör boşlukları, iç bölmeler, betonarmeler ve ahşap bina iç yüzeyleri vb. alanlarda ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Katran: Siyah ve yoğun bir yağ olan katran kısa ömürlü bir yalıtım malzemesidir. Çatı ve tavan bölümlerinde ısı yalıtımı amacıyla kullanılmaktadır.

Tahta: Çabuk alev alabilme özelliğine sahip olduğu için çok fazla tercih edilmez. Dış ve iç döşemeler için yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Plastik: Isıyı içine hapseden yapısı sayesinde evlerde ısının korunmasını sağlar. Hem iç hem de dış cephede yalıtım amaçlı kullanılmaktadır.

Bakalit: Sentetik bir reçine olan bakalit, ısı yalıtımında farklı bir malzemeye gerek duyulmadan tek olarak da kullanılabilir. Özellikle elektrikli aletlerde ısı yalıtımını gerçekleştirmek için kullanılmaktadır.

Genleştirilmiş Polistiren (EPS): Petan gazı aracılığıyla polistiren taneciklerinin genleştirilmesiyle elde edilen bir ısı yalıtım malzemesidir. Kullanıldığı süre boyunca incelmez göstermez. Uzun ömürlü bir kullanıma sahip olduğu için iyi izolasyon sağlar. Esnek ve hafif yapılı olduğu için taşıyıp şekil vermesi ve de uygulaması kolaydır. Binaların teras ve çatılarında, darbe sesi yalıtımlarında, soğuk hava depoları ve döşemelerde, boru ve tank yalıtımlarında kullanılan bir malzemedir.

 

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlandı - 2022 LGS sonuçları açıklandı - Öğrenci affından kimler yararlanacak? Öğrenci affı teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. - Kapıkule Sınır Kapısı Canlı Yayın İzle 2022 - 2022 ALES/2 başvuruları başladı - 2022-DGS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - YKS Adayların Eğitim Bilgilerinini Güncelleme İşlemleri Başladı - YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2022 - BİLGİYİ ÜRÜNE DÖNÜŞTÜREN ÜNİVERSİTE KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ - Uzmanlar 2022 AYT’yi değerlendirdi - 2022 MSÜ tercih sonuçları açıklandı! - İzmir Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 3 Yıl) - İstanbul Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 3 Yıl) - Isparta Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 3 Yıl) - 2022 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri -
reklam