Matematik Soru Bankası

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 3 Sayfa 9-10 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 3. Ünite Sayfa 9-10 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 9-10  Çalışma Sayfaları Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 9 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 7

Berke ve Ozan ellerinde bulunan X, Y ve Z dinamometreleri yardımıyla evlerindeki oyuncak motosiklet, taksi, traktör ve kamyonun ağırlıklarını bulmaya çalışmaktadır.

Dinamometrelerin ölçebileceği en büyük kuvvet değerleri şu şekildedir:

X dinamometresi: 100 Newton
Y dinamometresi: 200 Newton
Z dinamometresi: 300 Newton

Bu dinamometrelerin ölçüm çubukları 5 bölmeden oluşmaktadır.

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

A) Motosiklet X dinamometresi ile ölçüldüğünde 3 bölme aşağı inmiştir. Buna göre motosikletin ağırlığı nedir?

60 N

B) Taksi Y dinamometresi ile ölçüldüğünde 2 bölme aşağı inmiştir. Buna göre arabanın ağırlığı nedir?

80 N

C) Traktör Y dinamometresi ile ölçüldüğünde 3 bölme aşağı inmektedir. Buna göre traktörün ağırlığı nedir?

120 N

D) Kamyon Z dinamometresi ile ölçüldüğünde 3 bölme aşağı inmektedir. Buna göre kamyonun ağırlığı nedir?

180 N

E) Kamyon ve motosiklet birlikte Z dinamometresi ile ölçüldüğünde dinamometrenin ölçüm çubuğu kaç bölme aşağı iner?

4 bölme aşağı iner

F) Taksi ve traktör birlikte Y dinamometresi ile ölçüldüğünde dinamometrenin ölçüm çubuğu kaç bölme aşağı iner?

5 bölme aşağı iner

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 10 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 8

Aşağıda kâğıt katlama sanatı ile yapılan bir çalışmanın yapım aşamaları karışık verilmiştir. Önce soruları çözüp daha sonra çıkan sonuçlara göre yapım aşamalarını sıraya koyunuz ve aşağıdaki tabloya yazınız.

1) 15 N’lık bir cisim asıldığında dinamometre yayı 3 birim uzuyor. Bu dinamometreye 10 N’lık cisim asılınca dinamometrenin yayı kaç birim uzar?

2

2) Bir dinamometrede K, L ve M cisimleri tartılıyor. Tartım sonuçları şöyledir: K cismi tek başına tartıldığında 10 N gelmektedir. L ve K birlikte tartıldığında 22 N gelmektedir. M ve L birlikte tartıldığında 25 N gelmektedir. Buna göre M cisminin ağırlığı kaç N’dır?

13

3) En fazla 20 N büyüklüğündeki kuvveti ölçebilen 4 bölmeli bir dinamometre bulunmaktadır. Bu dinamometreye asılan bir cisim dinamometrenin 3 bölme uzamasına neden oluyor. Buna göre dinamometreye uygulanan kuvvet kaç N’dır?

15

4) Beyza bir dinamometre tasarlar ve bu dinamometreye 90 N’lık bir cisim asar. Dinamometreninyayı 9 birim uzar. Beyza tasarladığı dinamometreye 30 N’lık bir cisim asarsa dinamometrenin yayı kaç birim uzar?

3

5) Bir dinamometrede sadece X cisminin tek başına gösterdiği değer 15 N , X ile Y cisminin beraber gösterdiği değer 23 N’dır. Buna göre Y cisminin tek başına dinamometrede gösterdiği değer kaç N olur?

8

6) Dinamometreye 9 N’lık bir cisim takıldığında ölçüm çubuğunun 3 birim uzadığı görülmüştür. Bu dinamometreye başka bir cisim takıldığında ölçüm çubuğunun 2 birim uzadığı görülmüştür. İkinci cismin ağırlığı ne kadardır?

6

7) En fazla 50 N büyüklüğündeki kuvveti ölçebilen 10 bölmeli bir dinamometre bulunmaktadır. Bu dinamometreye asılan bir cisim dinamometrenin 6 bölme uzamasına neden oluyor. Buna göre dinamometreye uygulanan kuvvet kaç N’dır?

30

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 3. Ünite Sayfa 9-19 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 12-13 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 10-11 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 170-171 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 168-169 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 166-167 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 164-165 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 162-163 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 160-161 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 156-157 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 154-155 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 152-153 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 150-151 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 148-149 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam