Reklam
Reklam
reklam reklam

2020 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir?

25.05.2020
A+
A-

ÖSYM Dilekçe Nasıl Gönderilir,Genel Amaçlı Dilekçe Nasıl Gönderilir,İtiraz dilekçesi nasıl gönderilir.

Adaylar , “Genel Amaçlı Dilekçe Örneğini” yeniden belge çıkarılması, sınav sonuçlarının incelenmesi vb.isteklerini, ÖSYM’ye bildirmek için kullanırlar.Genel Amaçlı Dilekçe Örneğini merkezimize yazılı olarak yapacaklardır. Belgegeçer ve e-posta ile yapılacak başvurular dikkate alınmayacaktır.Detaylar aşağıda belirtilmiştir.

reklam

ÖSYM Genel Amaçlı Dilekçe Nasıl Yazılır

Adaylar Tarafından Dilekçe Gönderilmesi ve İşlem Ücretleri

 ÖSYM ile yapılacak her türlü yazışmada Ek-1’de verilen Genel Amaçlı Dilekçe Örneği kullanılmalıdır. Dilekçenin işleme konulabilmesi için adayın dilekçesinde talebini açıkça belirtmesi ve dilekçe üzerindeki bütün bilgi alanlarının doldurulması zorunludur. Bilgi alanları eksik olan dilekçeler ile ne talep edildiğinin açıkça belirtilmediği dilekçeler işleme alınmaz. Adaylar, dilekçelerinin aslını ÖSYM’ye ulaştırmalıdır. Merkezimize faks yoluyla ulaştırılan dilekçeler işleme alınmaz.

Bilgi güvenliğini artırmak amacıyla dilekçede evrak referans numarası belirtilmesi uygulamasına geçilmiştir. Adaylar, evrak referans numarasını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebilmektir. (Ek-2)

Adayın https://ais.osym.gov.tr internet adresinde işlem yapabilmesi için “aday şifresi” ni kullanması gerekir. Bu şifre, adayın daha sonra ÖSYM’nin internetadresinden yapabileceği tüm işlemlerde (sonuç öğrenme, sınava giriş belgesi edinme, bireysel başvuru, tercih yapma, bilgilerini görme ve bazı bilgilerini değiştirme) kullanılmaktadır. Bu nedenle adayın, aday şifresini unutmaması, kimseye vermemesi ve özenle saklaması gerekir. Şifresini bilmeyen ya da yeniden edinmek isteyen adaylar T.C. Kimlik Numarası yazılı nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaportlarıyla şahsen ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine başvurmalıdır.

dilekceosym

1- Kimlik bilgilerinizi doldurunuz.

2-Evrak Referans Numaranızı yazacağınız yerdir. Evrak Referans Numarasına ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki hesabınızdan ulaşabilirsiniz.Daha geniş açıklama için yazımızı tıklayınız(Evrak Referans Numarası Nasıl Alınır)

3-Sınav adını, yılını ve dönemini belitmeniz gerekiyor.Hangi sınava giriyorsanız onu yazınız.

4-Kullandığınız yada sizlere ulaşılabilecek Telefon numaranızı ve E-Posta adresini yazınız.Şayet güncel olan bilgiler kullanılmazsa herhangi bi aksilikte sizlere ulaşılamaz buna dikkat edin.

5-Bu kısım ise açık adresinizi ve posta kodunuzu yazacağınız yer. Posta kodunuz bulunduğunuz merkez ilçe ya da ilçenin posta kodudur. Büyükşehir merkezlerinde yaşayanlar bulundukları ilçenin posta kodunu yazmalıdır.

6-Bu alana ise talebinizi istediğinizi anlaşılır bir dille yazın.Örneğin; Sınav/yerleştirme sonuçlarının incelenmesi isteği.

Dilekçe yazılmaması gereken konular:

Adaylar aşağıda belirtilen konulardaki değişiklik istekleri için dilekçe yazmayacak, gerekli değişikliği her bir sınav için ayrıca belirtilecek tarihlerde https://ais.osym.gov.trinternet adresinden kendileri gerçekleştirecektir. Bu tarihler dışında değişiklik yapılamaz.

“Kimlik Bilgileri”nde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu isteklerini önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminde (MERNİS) yaptırmalıdır. Değişiklik işlemi MERNİS’te gerçekleştikten sonra, bu değişikliklerin adayın ÖSYM’deki kayıtlarına aktarılması işlemi, aday tarafından https://ais.osym.gov.trinternet adresinde yapılmalıdır.

Sınava İlişkin Bilgileri” ya da “İletişim Bilgileri” alanlarında değişiklik yapmak isteyen adaylar bu değişikliği https://ais.osym.gov.tr internet adresinden kendileri gerçekleştirecektir.

 • Eğitim Bilgileri” alanındaki bilgilerinde değişiklik gerektiren adaylar, bu bilgilerini ilgili sınava/tercih işlemlerine başvuruda ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden yaptıracaklardır (MEB e-okul sisteminden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine elektronik ortamda aktarılan ortaöğretim eğitim bilgileri hariç)
 • ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden aday tarafından yapılan bilgi değişiklikleri, ilgili sınavın güncelleme sayfasından yapıldığı takdirde söz konusu sınav ile ilgili işlemlere yansıtılır. Profilim sayfasından yapılan değişiklikler ilgili sınava yansıtılmaz.

Dilekçe yazılmasını gerektiren konular ve işlem ücretleri:

Adaylar aşağıda belirtilen konular için dilekçe yazabilecektir:

 • Yabancı uyruklu adaylar için uyruk bilgilerinde değişiklik isteği
 • Engelli adaylar için sağlık raporu ile engel durumunu belirttiği, engelli olarak sınava girme isteği
 • Sınav/yerleştirme sonuçlarının incelenmesi isteği (İnceleme masrafları karşılığı olarak 5,00 TL, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 (IBAN NO: TR 390001002533060280115229) numaralı hesabına yatırılarak banka dekontu dilekçeye eklenmelidir.)
 • ÖSYM tarafından geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen sınavlara ait yeniden Sınav Sonuç Belgesi edinme isteği (Sınav Sonuç Belgesi ücreti olarak 10,00 TL, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 (IBAN NO: TR 390001002533060280115229) numaralı hesabına yatırılarak banka dekontu dilekçeye eklenmelidir. 30.10.2010 tarihinden sonra gerçekleştirilen sınavlarda sınav sonuçları, adaylar tarafından https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden edinildiğinden, adaylara Sınav Sonuç Belgesi gönderilmemektedir.)
 • Sınav sorularının bilimsel açıdan doğru olup olmadığının incelenmesini talep eden itirazlar sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde Genel Amaçlı Dilekçe Örneğiile yapılmalıdır. Her bir dilekçede sadece bir soruya yapılan itiraz belirtilmeli ve soru başına 20,00 TL itiraz ücreti ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 (IBAN NO: TR 390001002533060280115229) numaralı hesabına yatırılarak banka dekontu dilekçeye eklenmelidir.

Diğer işlem ücretleri aşağıdaki gibidir:

Başvuru Merkezlerinden Başvuru Hizmeti Ücreti: 3,00 TL
(Bu ücret, Başvuru Merkezlerinde Başvuru Merkezi görevlisine verilecektir. Banka hesabına yatırılmayacaktır.)

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Yeni Şifre Edinme Ücreti : 5,00 TL
(Bu ücret, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinde Koordinatörlük görevlisine verilecektir. Banka hesabına yatırılmayacaktır.)

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Fotoğraf Yenileme İşlemi Ücreti : 10,00 TL
(Bu ücret, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinde Koordinatörlük görevlisine verilecektir. Banka hesabına yatırılmayacaktır.)

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Yabancı Uyruklu (Y.U.) Numarası Edinme Ücreti :3,00 TL
(Bu ücret, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinde Koordinatörlük görevlisine verilecektir. Banka hesabına yatırılmayacaktır.)

Her bir oturuma ait Soru Kitapçığı ve Cevap Kâğıdının adaylar tarafından incelenme isteği : 50,00 TL 
(Bu ücret, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 (IBAN NO: TR 390001002533060280115229) numaralı hesabına yatırılarak banka dekontu dilekçeye eklenmelidir.)

İncelemeler Ankara’da ÖSYM Büro’sunda yapılmaktadır.

Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Adres:    ÖSYM 06800 Bilkent / ANKARA
Telefon:    444 6796 (OSYM) (Çağrı Merkezi)

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Ek-1:  Genel Amaçlı Dilekçe Örneği
Ek-2: Evrak Referans Numarası Alınması

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 39 YORUM
 1. Kübra dedi ki:

  Merhaba bana yardımcı olur musunuz? Ben bugün başvuru yaptım ve diğer ay evleniyorum soyadım değişecek. Ankara ya bir genel amaçlar dilekçesi yazmam iştendi buna ne yazmalıyım ve Kahramanmarastan ne ile göndermeliyim ?

 2. ayşe dedi ki:

  yks için başvuru yaptım ama ücretini yatırmayı unutmuşum yeniden yatırma şansım yok mu

 3. zeynep dedi ki:

  benim bu sene girdiği msü sınavında optiğim 2 tane basılmış birisini ben sınav anında zaten doldurdum diğeride kardeşimin girdiği okuldaymış ona girilmedi şıkkını işaretlemişler dilekçe yazıcam ama inşallah hallolur

 4. Dilek dedi ki:

  Bende şimdi dilekçe yazıyorum resim değişikliği için sınav dönemi ne acaba yardım eder misiniz 2019 yks ye giricem

 5. Arzu dedi ki:

  Ya şuan kapalıyım aday başvuru formunda açık fotoğrafım var kimlikteki kapalı halim acaba sorun olur mu sınava almazlar mı?

  1. Seyma dedi ki:

   Bunu öğrendiniz mi?

  2. Nurcihan dedi ki:

   Sorun oldu mu bilgilendirir misiniz?

 6. Eda dedi ki:

  Dilekçede YKS için sınav dönemi kısmına bir şey yazıyor muyuz acaba ve dilekçeyi hangi adrese gönderiyoruz? Teşekkürler.

 7. Aleyna dedi ki:

  Ankara’ya resim için dilekçe vereceğim adresi ne bilen varsa yazsın

 8. Berivan bişkin dedi ki:

  Dilekçeyi nasıl yazacağım nerden yazacağım bilgisi olan?

 9. Ahmet genel dedi ki:

  Yanlış tercih yaptım bu tercihi değiştirme imkanım varmı tercih listemi yeniden düzenlemek istiyorum

 10. Sema dedi ki:

  Benim 2 sorum olacak. Önlisans mezunuyum eğitim bilgilerimde lise yazıyor sadece neden? Birde kpss ortaöğretim e basvurmuşum önlisans ayrı başvuruluyormuş. Ne yapmalıyım?

  1. Mervd dedi ki:

   Orta öğretime giren önlisansa görebiliyorum ki

   1. Ahmet dedi ki:

    Hayır sadece tek bir sınava girilir lisans önlisans ya da ortaöğretim

  2. CENNET dedi ki:

   Girebiliyomusun öğrenebildin i

   1. Nevzat dedi ki:

    Girilemiyormuş maalesef

  3. Ahmet Ufuk dedi ki:

   Kardeşim bende aynı şekilde ortaöğretimden başvuru yaptım ama ösym ye genel amaçlı dilekçe yollayıp iptali için başvuru yap eğer kabul ederlerse önlisansa başvuru yapabilirsiniz

   1. Zeynep dedi ki:

    Bunun için ÖSYM binasına mı gitmemiz mi gerekiyor. Faks ya da e posta kabul edilmiyormuş.

    1. Merve dedi ki:

     Ögrenebildiniz mi acaba

   2. tolunay dedi ki:

    Dilekcene sonuc geldi mi kardesim

   3. Füsun dedi ki:

    İptal oldumu peki

   4. Haci kaya dedi ki:

    Kardeşim bende ayni hataya düştüm bilmiyordum sen dilekçe gönderdin iptal oldu mu ortaöğretim başvurusu lütfen acil cevap ver ☹️

   5. Ibrahim dedi ki:

    Bnde de aynı oldu genel amaclı dilekçe yazdım 3 gün falan oldu takip nerden edebilirim acaba veya arayarak mi öğrenebilirim veya dönüş mü yaparlar? Bilginiz varmı bu konuda acaba

 11. muhammed dedi ki:

  tyt de tc kimlik numaramı işaretlemeyi unuttum sanırım ne yapmam lazım puanım hesaplanır mı?

 12. Emine dedi ki:

  30 Haziran 2018 cumartesi girdiğim sinav da tc kimliğimi rakamla once kutucuklara ‘ve ardından da ayni hizada optiklere işaret etmem gerekirken Ben yanlis yaptim rast gele optiklere tc mi karaladim ayni sekilde sira no optigini de ‘ve baba adini buyuk harflerle yazdim . Sınavımin geçerli olmasi için dilekçe yazmam gerekiyormuş ama nasil yapacagimi bilmiyorum Bana yardimci olursanız sevinirim şimdiden tsk

 13. Sümeyye dedi ki:

  Dgs sonavına gireceğim fakat aynı gün içinde başka bir ilde sınava girmem gerek bunun için ösymeye dilekçe yazabilir miyim?

 14. Sümeyye dedi ki:

  Dgs sınavına gireceğim fakat aynı gün içinde başka bir ilde sınavım var sınav merkezi değişikliği için ösymeye dilekçe yazabilir miyim ?süm

 15. Aycan dedi ki:

  Yks ve dgs sınavlarına gireceğim. Başvuru yaparken evli değildim ve kızlık soyadımla başvuru yapmıştım ama şimdi resmi nikahlı olduğum için kimlik bilgilerim değişti ve başvuru kağıdımda kızlık soyadım yazıyor. Kimlik bilgilerimi ais’ten mernis ten güncelledim. Fakat başvuru kağıdımda hala kızlık soyadım yazıyor. Benim dilekçe göndermem gerekiyor mu? Teşekkürler

  1. funda dedi ki:

   İyi günler şuan bende aynı sorunu yaşıyorum önlisanstan gireceğim sınav giriş belgesi açıklanması ile sınav arasında hafta sonu hariç 3 4 gün var nasıl hallettiniz sorunu acaba

reklam