reklam
reklam
logo
logo
logo
logo

2018 AÖF (Açıköğretim) Tercihleri Nasıl Yapılır ?

01.08.2018
A+
A-
2018 AÖF (Açıköğretim) Tercihleri Nasıl Yapılır ?

2018 aöf açıöğretim tercihleri, aöf açıöğretim kontejanları, aöf açıöğretim bulunan üniversiteler…

Bu yıl üniversite tercihi yapacak olan adaylar, Açıköğretim tercihlerinin nasıl yapılacağını merak ediyorlar. Açık öğretimin, örgün öğretimden teknik olarak pek bir farkı yoktur, demek istediğim diğerleri gibi aynı zamanda, aynı yöntemlerle tercih formunuzu dolduracaksınız.

Açıköğretim bölümleri 3 üniversitede vardır. İstanbul Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi

En Az Lise veya Dengi Okul Mezunu Olanlar İçin Yeni Kayıt

Anadolu Üniversitesinin Merkezi Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci kabul edilmektedir.

Buna göre;

 • Önlisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünde en az 150 puan almak
 • Lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Alan Yeterlilik Testi (AYT) puan türünde en az 180 puan almak

gerekmektedir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteminin (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dâhilinde bir önlisans veya lisans programına yerleştirilenler kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

ÖSYM tarafından 2017-ÖSYS ile meslek lisesinde okuyan ya da mezun olan adaylara tanınan sınavsız geçiş hakkı kaldırılmıştır.

uyeol

ÖSYM’nin www.osym.gov.tr internet adresinden 2018 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) başvuru işlemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Arkadaşlar tercih kılavuzunu açınız oradan crtl+f basarak arama bölümüne açıköğretim yazın 144 adet açıköğretim sıralanacaktır. Bu sıralamalarda 2 yıllık ve 4 yıllık bölümlerinden hangisini tercih edecekseniz ilgili puan türünden puanınız hesaplandı ise tercih edebilirsiniz. Bilindiği üzere geçen yıl bütün açıköğretim bölümleri için puan türü getirildi ve puan türüne göre de tercihler yapılacaktır. Bütün tercihler https://ais.osym.gov.tr/ sayfasında yapılacaktır.

https://www.basarisiralamalari.com/acikogretimaof-bolumleri-2018-2017-taban-puanlari/

Buraya tıklayarak tercih kılavuzu sayfamızı ziyaret edin.

2 yıllık açıköğretim bölümleri için tablo 3′e bakın.

4 yıllık açıköğretim bölümleri için ise tablo 4′ü inceleyin.

Bölüm, kontenjan ve diğer bilgiler tablolarda. Kılavuzu detaylıca okumadan tercih yapmayın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 129 YORUM
 1. Hatice dedi ki:

  Ünüversite tercihi yaptım fakat yerleşemedim. Açık öğretime yazılmak istiyorum fakat tercih yaparken açıköğretim içinde tercih yapmam gerekiyomuş. Ne yapmalıyım açık öğretim için

  1. mine dedi ki:

   normal şekilde tercih yapacaksın kontenjan ve puanın yeterse girersin

 2. Esra dedi ki:

  Acil yardım istiyorum, tercihlerim arasında 2. Sıralamadaki tercihime yerleşmeme rağmen oraya gitmeyip de kayıt döneminde direkt bir açıköğretim lisans programına kayıt yapabiliyor muyum yoksa hakkım yanıyor mu? Ek tercih yapma hakkım var mı varsa o zaman açıköğretim yazabilir miyim? İlk tercihim de Örgün yerleştim lakin gitmek istemiyorum. Lütfen yardımcı olun.

  1. Emine dedi ki:

   hayır ya kazandığın yere gideceksin ya da gitmeyip seneye kalacaksın.. ama puanın kırılır.
   ayrıca daha önce her hangi bir üniden mezun olduysan ikinci üniversite olayına girebilirsin bunu için yks sınavı falan gerekmiyor.

  2. mine dedi ki:

   hayır ya kazandığın yere gideceksin ya da gitmeyip seneye kalacaksın.. ama puanın kırılır.
   ayrıca daha önce her hangi bir üniden mezun olduysan ikinci üniversite olayına girebilirsin bunu için yks sınavı falan gerekmiyor.

 3. NİSA dedi ki:

  AÖF KAYIT İŞLEMLERİBİTTİMİ

 4. osman dedi ki:

  yanlış tercih yaptım sanırım hiç bir yere yerleşemedim ek tercihlerde açıktan tercih yapmak istiyorum oluyor mu açıktan bilgisi olan var mı ?

 5. Ömer dedi ki:

  SÖZ – 191,94297 – Sıralama – 773.726
  Y-SÖZ – 226,43697 – Sıralama – 823.729

  Açık öğretim tercihi yaptım gelmedi neden acaba geçen sene 5.000 kontejan wardı, 2500 kişi tek kayıt olmuştu. ek tercihten gelirmi 4 yıllık tarih bölümü ?

 6. Ufuk dedi ki:

  Puanım ek puanlı 241 ama kendi bölümüme tercih yapmadığım için 222 oluyor , nişantaşı sivil havacılık ve kabin hizmetleri bölümü 231 le alıyor en başa yazdım gelirmi arkadaşlar?

 7. Ümit dedi ki:

  Arkadaslar meraba 2 yıllık dıs ticaret mezunuyum dgs ye girdim 05, ham puandan haberim olmadığı için sadece sözeli yaptım ve puan hesaplanması gözükmüyor açık öğretimden 4 yıllığa tamamlamak istiyorum nasıl yapabilirim puan hesaplanmadığı için açıktanda kayıt olamam mı mesela bileniniz varsa yardımcı olsun simdiden sağolun 🙏🏻

  1. Ooggxx dedi ki:

   Bence Olmaz kardesim
   0,5 kuralı vardı

   1. Ümit dedi ki:

    Sağolasın dostumda bir kaç yerden duydumda açık öğretim üniverstesine kayıt yapabiliniyomus diye arastırıyorum insallah doğrudur yoksa 1 sene bosa gidecek

 8. Okull dedi ki:

  Lisans kaydı yapıp aynı anda açıktan sınavsız şekilde adalet okuyabilir miyim açıktan?

  1. mine dedi ki:

   okursun.. diyelim ki lisans öğrencisisin (hali hazırda öğrenci olman gerekiyor, ya da üni mezunu ) ikinci üni kapsamında anadolu aöften adalete kaydını yapabilirsin.. istersen aynı zamanda ata aöften başka bir bölüm de seçebilirsin.. ben şu an örgün lisans kazandım ama önceden iki yıllık sağlık mezunuyum.. aynı zamanda hem anadolu aöf hem ata aöfte ön lisans bölümler okuyorum. umarım yardımcı olabilmişimdir 🙂

   1. gökhan dedi ki:

    ben ek yerleştirmede terçih yapıcam acıköğretim bölümlerini seçicem ama tercih yaparken acıköğretim bölümleri eskişehir yazıyor ben gaziantep deyim şimdi tercihde secsek o bölümleri kayıt için kendi şehrimdeki anadolu üniversite aöf bürosundan kayıt yaptırabilirmiyim ? yardımcı olurmusunuz teşekkürler.

 9. Kübra dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Tercih başvuru tarihini kaçıranlar ek tercihlerde tercih yapabiliyor mu? Ve Açıköğretim tercihi yapabiliyor mu? Şimdiden teşekkürler.

 10. İsa dedi ki:

  Mrb arkadaşlar 2 yıllık mezunum 4 yıllık için nasıl tercih yapmam gerekio dikey geçiş sınavına girdim tercihler ne zaman bilgi si olan var mı

 11. Cansel dedi ki:

  Merhaba,
  Tercihlerin başlarına yükseköğretim 2 yıllık bölümü seçtim.
  En sona da yaşadığım sehrin açık öğretim fakültesini seçtim.
  Yaptığım Tercihlerin hepsine başarı ve puanim tutuyor.
  Ben daha çok açıköğretim çıkmasından yanayım. Sizce en ağırlıklı tercih sonuçları hangisi çıkar. Lütfen dönüş yapın

 12. Samet dedi ki:

  Hem açıköğretimden bir bölüm hem de lisans örgün eğitim bir bölüm okumak istiyorum aynı anda yazmak mümkün mü

 13. Emine dedi ki:

  Aof de bir bölüm okuyorum şuan ikinci bölümü yazıp dondurabilirmiyim

 14. Türkan dedi ki:

  Arkadaşlar ben şuan 4.sınıf öğrencisiyim açıköğretim den de bölüm okumak istiyorum tercih yapmam gerekiyor mu .

  1. mine dedi ki:

   ikinci üniversite kayıtları devam ediyorsa sınavsız kayıt olabilirsin

 15. Tuğçe dedi ki:

  Arkadaşlar acil cevap verin açıköğretim için tercih listeme de girmem lazım mı nasıl yapılcak tercih

 16. Muhammet dedi ki:

  Açıköğretim tercihleri nasıl yapılıyor acaba bilmiyorum yardımcı olursanınz sevinirim.teşekkürler

  1. Tuğba dedi ki:

   https://ais.osym.gov.tr bu siteye girip tc kimlik numaran ve şifren ile giriş yap.Sonra açılan ekranda sol tarafta başvuru sürecindekiler yazıyor. O yazının üstüne gel 2018 yks tercih yazacak, oraya tıkla. Açılan sayfayı aşağıya kaydır tercih listesi çıkacak. 1 den 24 e kadar sayılar var. Sayıların yanında yan yana duran 3 tane nokta var oraya tıkla. Tercih seçme ekranı yazan bir kutucuk içinde üniversiteler ve bölümlerinin yazılı olduğu liste çıkacak. O listenin sol üst kısmında arama yazan bir bölüm var oraya açıköğretim yaz 110 tane sonuç çıkacak. Hangi bölümleri istiyorsan sırasıyla yanındaki seç yazan butona tıklayıp seçeceksin. Seçme işlemin bitince sayfanın en altında yazan başvuru kontrol ve önizleme yazısına tıkla. Bir yazı çıkacak. Altında onayla yazacak. Oraya tıkayınca tercih işlemi bitmiş oluyor. Kolay gelsin arkadaşım. Umarım bizler için en hayırlı yerler çıkar.

   1. Gamze dedi ki:

    Açıköğretim kamu yönetimi okumak için sınava girdim ama tercih nasıl yapacağım. Aöf tercih tarihlerini mi bekleyeceğim yoksa yksden sonraki tercihlerde mi yapacaktım?

 17. ali dogan dedi ki:

  arkadslar açık öğretim tercihini nas8l yapabilirim bi türlü yapamıyorum

 18. İlknur dedi ki:

  Bütün puan türlerinde 150 yi geçtim. Okul puanı ile birlikte 235 puan oluyor. 180 barajını puan türlerinde geçemedim. 4 yıllık açık öğretim tercihi yapabilir miyim?

  1. Duman dedi ki:

   Hayır 180 geçmek zorundasin

  2. Özlem dedi ki:

   İlknur okul puanını nasıl ekleyebiliyosun yks sınavının üstüne

 19. Merve dedi ki:

  Açık öğretim den ilahiyat okumak istiyorum tercih yapmam gerekiyor mu

  1. Canan dedi ki:

   Tabiki de tercihsiz hiç bişey yapamazsın

 20. İlknur dedi ki:

  Sözel den 270 çektim açık öğretim ilahiyat okumak istiyorum osym sayfasından açık öğretim için tercih yapmam gerekiyor mu

  1. Aslan dedi ki:

   Evet tercih yapman gerekiyor