Reklam
Reklam
reklam

2018 AÖF (Açıköğretim) Tercihleri Nasıl Yapılır ?


2018 aöf açıöğretim tercihleri, aöf açıöğretim kontejanları, aöf açıöğretim bulunan üniversiteler…

Bu yıl üniversite tercihi yapacak olan adaylar, Açıköğretim tercihlerinin nasıl yapılacağını merak ediyorlar. Açık öğretimin, örgün öğretimden teknik olarak pek bir farkı yoktur, demek istediğim diğerleri gibi aynı zamanda, aynı yöntemlerle tercih formunuzu dolduracaksınız.

Açıköğretim bölümleri 3 üniversitede vardır. İstanbul Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi

En Az Lise veya Dengi Okul Mezunu Olanlar İçin Yeni Kayıt

Anadolu Üniversitesinin Merkezi Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci kabul edilmektedir.

Buna göre;

 • Önlisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünde en az 150 puan almak
 • Lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Alan Yeterlilik Testi (AYT) puan türünde en az 180 puan almak

gerekmektedir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteminin (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dâhilinde bir önlisans veya lisans programına yerleştirilenler kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

ÖSYM tarafından 2017-ÖSYS ile meslek lisesinde okuyan ya da mezun olan adaylara tanınan sınavsız geçiş hakkı kaldırılmıştır.

ÖSYM’nin www.osym.gov.tr internet adresinden 2018 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) başvuru işlemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Arkadaşlar tercih kılavuzunu açınız oradan crtl+f basarak arama bölümüne açıköğretim yazın 144 adet açıköğretim sıralanacaktır. Bu sıralamalarda 2 yıllık ve 4 yıllık bölümlerinden hangisini tercih edecekseniz ilgili puan türünden puanınız hesaplandı ise tercih edebilirsiniz. Bilindiği üzere geçen yıl bütün açıköğretim bölümleri için puan türü getirildi ve puan türüne göre de tercihler yapılacaktır. Bütün tercihler https://ais.osym.gov.tr/ sayfasında yapılacaktır.

https://www.basarisiralamalari.com/acikogretimaof-bolumleri-2018-2017-taban-puanlari/

Buraya tıklayarak tercih kılavuzu sayfamızı ziyaret edin.

2 yıllık açıköğretim bölümleri için tablo 3′e bakın.

4 yıllık açıköğretim bölümleri için ise tablo 4′ü inceleyin.

Bölüm, kontenjan ve diğer bilgiler tablolarda. Kılavuzu detaylıca okumadan tercih yapmayın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 78
 1. Ahmet karakütük wrote:

  Bir yere yerlesemeden acik öğretim kayit olamazsin o yuzden ek tercih yapip en kotu bolumleri yaz kesin gelecek ondan sonra aciktan istedigin bolumu okuyup digerini okumayabilirsin yoksa acikta kalirsin bnde öyle yapcam bi yer gelmedi ek tercihler Çarşamba basliyo diye duydum ek tercih yapcak arkadaslar 15 tl ucret yatrmasi lazim yoksa tercih geçersiz olur yardımcı olmusumdur umarim

 2. melike wrote:

  ben tercih yaptım ama bi yer gelmedi ben aöf kaydı icin ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz?

  1. Ahmet karakütük wrote:

   Bir yere yerlesemeden acik öğretim kayit olamazsin o yuzden ek tercih yapip en kotu bolumleri yaz kesin gelecek ondan sonra aciktan istedigin bolumu okuyup digerini okumayabilirsin yoksa acikta kalirsin bnde öyle yapcam bi yer gelmedi ek tercihler Çarşamba basliyo diye duydum ek tercih yapcak arkadaslar 15 tl ucret yatrmasi lazim yoksa tercih geçersiz olur yardımcı olmusumdur umarim

   1. Berkay wrote:

    Emin misin yanlış bilgi veriyor olmayasın, açık öğretim bölümlerine zaten normal tercih yapılıyor senin dediğin gibi örgün tercih yapıp kazansak tekrardan nasıl aöf e kayıt yaptırıcaz?

    1. seda wrote:

     yanlış bilgi veriyor böyle birşey yok

 3. Enes wrote:

  Ben tercih yaptım 2 yıllık bir bölüm geldi gitmek istemiyorum açıköğretime yazılma gibi bi şansım varmı?

 4. Hatice wrote:

  Ünüversite tercihi yaptım fakat yerleşemedim. Açık öğretime yazılmak istiyorum fakat tercih yaparken açıköğretim içinde tercih yapmam gerekiyomuş. Ne yapmalıyım açık öğretim için

  1. mine wrote:

   normal şekilde tercih yapacaksın kontenjan ve puanın yeterse girersin

 5. Esra wrote:

  Acil yardım istiyorum, tercihlerim arasında 2. Sıralamadaki tercihime yerleşmeme rağmen oraya gitmeyip de kayıt döneminde direkt bir açıköğretim lisans programına kayıt yapabiliyor muyum yoksa hakkım yanıyor mu? Ek tercih yapma hakkım var mı varsa o zaman açıköğretim yazabilir miyim? İlk tercihim de Örgün yerleştim lakin gitmek istemiyorum. Lütfen yardımcı olun.

  1. Emine wrote:

   hayır ya kazandığın yere gideceksin ya da gitmeyip seneye kalacaksın.. ama puanın kırılır.
   ayrıca daha önce her hangi bir üniden mezun olduysan ikinci üniversite olayına girebilirsin bunu için yks sınavı falan gerekmiyor.

  2. mine wrote:

   hayır ya kazandığın yere gideceksin ya da gitmeyip seneye kalacaksın.. ama puanın kırılır.
   ayrıca daha önce her hangi bir üniden mezun olduysan ikinci üniversite olayına girebilirsin bunu için yks sınavı falan gerekmiyor.

 6. NİSA wrote:

  AÖF KAYIT İŞLEMLERİBİTTİMİ

 7. osman wrote:

  yanlış tercih yaptım sanırım hiç bir yere yerleşemedim ek tercihlerde açıktan tercih yapmak istiyorum oluyor mu açıktan bilgisi olan var mı ?

 8. Ömer wrote:

  SÖZ – 191,94297 – Sıralama – 773.726
  Y-SÖZ – 226,43697 – Sıralama – 823.729

  Açık öğretim tercihi yaptım gelmedi neden acaba geçen sene 5.000 kontejan wardı, 2500 kişi tek kayıt olmuştu. ek tercihten gelirmi 4 yıllık tarih bölümü ?

 9. Ufuk wrote:

  Puanım ek puanlı 241 ama kendi bölümüme tercih yapmadığım için 222 oluyor , nişantaşı sivil havacılık ve kabin hizmetleri bölümü 231 le alıyor en başa yazdım gelirmi arkadaşlar?

 10. Ümit wrote:

  Arkadaslar meraba 2 yıllık dıs ticaret mezunuyum dgs ye girdim 05, ham puandan haberim olmadığı için sadece sözeli yaptım ve puan hesaplanması gözükmüyor açık öğretimden 4 yıllığa tamamlamak istiyorum nasıl yapabilirim puan hesaplanmadığı için açıktanda kayıt olamam mı mesela bileniniz varsa yardımcı olsun simdiden sağolun ??

  1. Ooggxx wrote:

   Bence Olmaz kardesim
   0,5 kuralı vardı

   1. Ümit wrote:

    Sağolasın dostumda bir kaç yerden duydumda açık öğretim üniverstesine kayıt yapabiliniyomus diye arastırıyorum insallah doğrudur yoksa 1 sene bosa gidecek

BİR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kanını-emmek Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Kur’an mı Kuran mı? Nasıl Yazılır (TDK) Anlamı - Kooperatif mi Koperatif mi? Nasıl Yazılır (TDK) Anlamı - Kelam-ı Kadim mi Kelamıkadim mi? Nasıl Yazılır (TDK) Anlamı - Kur’an-ı Kerim mi Kuranıkerim mi? Nasıl Yazılır (TDK) Anlamı - Kumbara mı Kunbara mı? Nasıl Yazılır (TDK) Anlamı - Kanserojen mi Kansorojen mi? Nasıl Yazılır (TDK) Anlamı - Kiralık-mı Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Kuş-adası Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Küçükken mi Küççükken mi? Nasıl Yazılır (TDK) Anlamı - Kitap mı Kitab mı? Nasıl Yazılır (TDK) Anlamı - Kireç-taşı Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Kaydolmak mı yoksa Kayıtolmak mı? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Kaybolmak mı yoksa Kayıpolmak mı? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Kâfir mi yoksa Kafir mi? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Kırk-ayak Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Keçi-boynuzu Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Konfüçyüs mü yoksa Konfiçyüs mü? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Kazak Türkleri mi yoksa kazak türkleri mi? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Kayıt-dışı Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Kuyumculuk ve Mücevherat Tasarımı 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Raylı Sistemler Mühendisliği 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Uzay Bilimleri ve Teknolojileri 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - İnsan Kaynakları Yönetimi 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - El Sanatları 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Dijital Oyun Tasarımı 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Klasik Arkeoloji 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Mekatronik Mühendisliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Girişimcilik Bölümü 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları -

Menü

Basarisiralamalari.com - Portalımızdaki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. | 2017-2020 | Datacenter: logo Eniyiyurtlar