Reklam
Reklam
reklam

2018 AÖF (Açıköğretim) Tercihleri Nasıl Yapılır ?


2018 aöf açıöğretim tercihleri, aöf açıöğretim kontejanları, aöf açıöğretim bulunan üniversiteler…

Bu yıl üniversite tercihi yapacak olan adaylar, Açıköğretim tercihlerinin nasıl yapılacağını merak ediyorlar. Açık öğretimin, örgün öğretimden teknik olarak pek bir farkı yoktur, demek istediğim diğerleri gibi aynı zamanda, aynı yöntemlerle tercih formunuzu dolduracaksınız.

Açıköğretim bölümleri 3 üniversitede vardır. İstanbul Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi

En Az Lise veya Dengi Okul Mezunu Olanlar İçin Yeni Kayıt

Anadolu Üniversitesinin Merkezi Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci kabul edilmektedir.

Buna göre;

 • Önlisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünde en az 150 puan almak
 • Lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Alan Yeterlilik Testi (AYT) puan türünde en az 180 puan almak

gerekmektedir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteminin (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dâhilinde bir önlisans veya lisans programına yerleştirilenler kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

ÖSYM tarafından 2017-ÖSYS ile meslek lisesinde okuyan ya da mezun olan adaylara tanınan sınavsız geçiş hakkı kaldırılmıştır.

ÖSYM’nin www.osym.gov.tr internet adresinden 2018 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) başvuru işlemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Arkadaşlar tercih kılavuzunu açınız oradan crtl+f basarak arama bölümüne açıköğretim yazın 144 adet açıköğretim sıralanacaktır. Bu sıralamalarda 2 yıllık ve 4 yıllık bölümlerinden hangisini tercih edecekseniz ilgili puan türünden puanınız hesaplandı ise tercih edebilirsiniz. Bilindiği üzere geçen yıl bütün açıköğretim bölümleri için puan türü getirildi ve puan türüne göre de tercihler yapılacaktır. Bütün tercihler https://ais.osym.gov.tr/ sayfasında yapılacaktır.

https://www.basarisiralamalari.com/acikogretimaof-bolumleri-2018-2017-taban-puanlari/

Buraya tıklayarak tercih kılavuzu sayfamızı ziyaret edin.

2 yıllık açıköğretim bölümleri için tablo 3′e bakın.

4 yıllık açıköğretim bölümleri için ise tablo 4′ü inceleyin.

Bölüm, kontenjan ve diğer bilgiler tablolarda. Kılavuzu detaylıca okumadan tercih yapmayın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 78
 1. Emre wrote:

  Suan 4 yillik aof maliye okumaktayim fakat harcini yatirmadim ve pasif halde. Bu sene iki yillik aof perakendecilik istiyorum. Bir nevi bolum degisikligi yapicam. Kaydimi sildirmem mi gerekir.
  Cok acil lutfen

  1. şahin wrote:

   Aynı üniversitede kayıt yaptırıcaksanız(eskişehir aöf) sildirmeniz gerekiyor.Farklı üniversite(erz. aöf) olursa sildirmenize gerek yok.

 2. Emre wrote:

  İyi günler tyt 217 söz 221 sıralamam tyt de 581 bin üzerinde söz de 862807 her hangi bir 4 yıllık açık öğretim geliyormu yazarsanız mutlu olurum

 3. Tuğçe birgin wrote:

  Merhaba benim eşim uzman cavus ve üniversiteyi acıktan okuyacak ösymye girdi 352 puan aldı ve suan ataması hangi ile cıkıcak bilmiyoruz her şehirde kolaylıkla gidip sınavlara girebilicez bi bölüm istiyor sizce hangi bölümü secmeliyiz yardımcı olabilirmisiniz

  1. Ismim wrote:

   anadolu üniversitesi açık öğretim fakültesinde 2 ya da 4 yıllık herhangi bir bölümü seçebilir, bildiğim kadarıyla her ilde açıköğretim sınavı yapıyor anadolu üniversitesi

 4. Hakan wrote:

  Gençler merhaba.Bizim oğlan BESYO gidecem diye hiç derslerle uğraşmadı ama aldığı başarı sıralaması şoyle SAY:224279 SÖZ:82573 EA:239276 TYT:133096 Şimdi Ankarada Metarulji ve Malz Mühendisligi istyor.Yazsak gelirmi yada en uygun il Hangisi.Bu amcanıza yardmcı olun.

 5. Fatih wrote:

  132 puanım var okul puanıda 30 puan gelıo açık üni. İçin tercih yapabılırmıyım

  1. ZEYNEP wrote:

   baraj 150 puan o yüzden tercih yapamazsınız

 6. Köksal sahin wrote:

  Merhabalar yerlestirme puanim tyt 198 aciktan okumayi dusunuyorum nereyi tercih edersem kesin yerlesirim

 7. Kübra wrote:

  Merhaba benim sözelde sıralamam 665 bin hangi bölümler olur?

 8. büşra wrote:

  açıköğretimden okumak istersek gene normal tercih zamanında mı başvuru yapıcaz yoksa onların belirlemiş olduğu tarihte mi ? :/

 9. Sdn wrote:

  Ayt sınavına girmeden 4 yıllık secemezsiniz. Tyt sınavıyla 2 yillik seçebilirsiniz.

  1. Hüseyin wrote:

   Ayt sınavına girdim TM 170civarı sözel 250 civarı ham puan gelir tahmini bu puanla kamu yönetimi lisans AÖF okuyabiliyormuyum nasıl oluyor ayrıntılı açıklar mısın ?

 10. Esma wrote:

  Ben 2018 yılında TYT sınavına girdim.yarinki sınava girmicem.açıkögretim 4 yıllık sağlık hizmetleri bölümünü tercih edebilirmiyim.(160-180 alırsam tercih edebilirmiyim.

  1. Busem wrote:

   Açıköğretim tercihleri normal tercihleri yaptıktan sonramı yoksa aynı anda mı tercih verebileceğiz

BİR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dar Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Yetmiş-beş Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Yola-koyulmak Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Yarı-yolda bırakmak Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Dalgalı Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Daimi Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Daima Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Daim Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Dahil Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Dağınık Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Dağılmak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çürük Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çukur Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çözüm Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çözmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çözelti Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çömez Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çorak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çolak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çok Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Geleneksel Türk Sanatları 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Bilgisayar-Enformatik 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Ekonometri 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Su Ürünleri Mühendisliği 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Bölümü 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Mekatronik Mühendisliği 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Uluslararası Ulaştırma Sistemleri Taban Puanları 2020 ve Başarı Sıralamaları (ÖSYM) - Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları -

Basarisiralamalari.com - Portalımızdaki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. | 2017-2020 | Datacenter:logo Eniyiyurtlar

reklam