2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak

2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? Geçtiğimiz haziran ayında yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçları puanları 11 Temmuz’da açıklanacak.

Üniversiteye geçişin ikinci aşaması olan 5 oturumlu LYS’ler geçtiğimiz haziran ayında yapıldı. Sıra adayların merakla beklediği LYS puanlarına geldi. Merakla beklenen bir başka nokta ise soru iptali olup olmayacağı olacak.

2017 LYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2017 LYS sonuçlarının açıklanması ile birlikte adaylar soru iptali olup olmadığını da görecek. Çünkü geçtiğimiz 11 Haziran’da yapılan Matematik Sınavı’nın (LYS-1) ardından hem adaylar hem de eğitimciler uzay analitiği ile ilgili yöneltilen 2 soru için “müfredat dışı” değerlendirmesi yapmıştı. Bu soruların iptal edilmesi gerektiğini söyleyen eğitimciler ve adaylar, “ÖSYM bu soruları yeni müfredata göre hazırlamamış” demişti. Şimdi de hem adaylar hem de matematik öğretmenleri bu iki sorunun iptal edilmesi için ÖSYM’ye dilekçe verdi. Bir başka tartışmalı soru ise Sosyal Bilimler Sınavı’nda (LYS-4) tarih testinde yer alan Karlofça anlaşması olmuştu. Yine coğrafya testlerinde bir sorunun da tartışmalı olduğu ifade edilmişti.

TERCİHLER 18 TEMMUZ’DA BAŞLAYACAK

LYS puanlarının açıklanmasının ardından adaylar için tercih süreci de başlayacak. Tercihler, 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak. Adaylar 24 tercih yapabilecek. Ağustos ayında sonuçların açıklanmasının ardından ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında alınacak.

Bu sürecin ardından da yükseköğretim kurumlarında boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme yapılacak.

Ygs de yapılan değişiklikler buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Lys de yapılan değişiklikler buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları İçin Tıklayınız

Üniversite Taban Puanları İçin Tıklayınız

2 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları İçin Tıklayınız

LYS VE YGS Puanınızı Hesaplamak İçin Tıklayınız

Bölümler Hakkında Geniş Bilgi İçin Tıklayınız

TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 13 + 4 kaçtır?