Kapatılan Üniversiteler Listesi

Kapatılan Üniversiteler Listesi

Kapatılan Üniversiteler hangileri? sorusuna istinaden, kapatılan üniversitelerin listesi haberimizde..

FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz günü milletin iradesine darbe girişimi, yine milletin ve siyasi otoritesinin dik duruşu sayesinde başarısız oldu. Öte yandan devletin yetkili kurumları bu illet örgüt ile ilgili yaptırımlara başladı. Bu doğrultuda malum terör örgütünün en büyük 'para ve ideolojisini yayma' aracı eğitim-öğretim kaynakları yani üniversiteler, özel lise, ortaokul ilkokul, kreş vs bir bir kapatılmaya başladı. Peki kapatılan üniversiteler hangileri?. İşte kapatılan üniversitelerin listesi ve kapatılan üniversiteler ile ilgili diğer ayrıntılar haber7.com'da..

KAPATILAN O ÜNİVERSİTELERİN LİSTESİ

Bugün sabah itibari ile OHAL'de ilk kanun hükmünde kararname yayınlandı. Kanun Hükmünde Kararnameyle, 35 sağlık kurum ve kuruluşu, bin 43 özel öğretim kurum ve kuruluşuyla özel öğrenci yurdu ve pansiyonu, bin 229 vakıf ve dernek, 19 sendika, federasyon ve konfederasyonla 15 vakıf yüksek öğretim kurumu kapatıldı. İşte kapatılan üniversiteler:

1- Altın Koza (İpek) Üniversitesi (Ankara)

2- Bursa Orhangazi Üniversitesi (Bursa)

3- Canik Başarı Üniversitesi (Samsun)

4- Selahattin Eyyubi Üniversitesi (Diyarbakır)

5- Fatih Üniversitesi (İstanbul)

6- Melikşah Üniversitesi (Kayseri)

7- Mevlana Üniversitesi (Konya)


8- Şifa Üniversitesi (İzmir)

9- Turgut Özal Üniversitesi (Ankara)

10- Zirve Üniversitesi (Gaziantep)

11- Kanuni Üniversitesi (Adana)

12- İzmir Üniversitesi (İzmir)

13- Murat Hüdavendigar Üniversitesi (İstanbul)

14- Gediz Üniversitesi (İzmir)

15- Süleyman Şah Üniversitesi (İstanbul)

MALLARI VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NE

Kararname ile kapatılan vakıfların her türlü taşınır ve taşınmaz malları, mal varlıkları, alacakları, hakları, belgeleri ve evrakları Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bedelsiz olarak devredilecek. Kapatılan üniversitelerin ise malvarlıkları ise Hazine'ye devredildi.

KOMİSYON KAPATACAK

Özel ve vakıf sağlık kurum ve kuruluşları, özel öğretim kurum ve kuruluşları ile özel öğrenci yurtları ve pansiyonları, vakıflar, dernekler, vakıf yükseköğretim kurumları, sendikalar, federasyonlar ve konfederasyonlar, ilgili bakanlıklarda bakan tarafından oluşturulacak komisyonun teklifi üzerine bakan onayı ile kapatılacak.

ÖĞRENCİLER DEVLET ÜNİVERSİTESİNE

Kapatılan vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler YÖK tarafından devlet üniversitelerine yerleştirilecek. Öğrenciler vakıf üniversitelerine ödeyecekleri ücreti devlete ödemeye devam edecekler.

Kaynak:Haber7.comZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM

 1. Hamza şen
  18 Ağustos 2016, 09:46

  Devlet üniversiteleri çok mu kaliteli. Kaçı dünyada ilk 500’e giriyor.

 2. Aygül ÖYMEN
  28 Temmuz 2016, 09:39

  benim kızım ist . eğitimini vakıf ünv yapıyor .aynı hakkı bizede verin bizde devlet ünv ücret ödeyelim.şifa ünv bilgi için aradığımda havalarından geçilmiyodu.bizde şimdi burdaki öğrencileri devlet ünv yerleştirirsek ekmeklerini bal çalmış oluruz diye düşünüyorum.aynı puanlarına denk diğer vakıf ünv. yerleşmeleri görüşündeyim SAYGILARIMLA

 3. eylem
  25 Temmuz 2016, 12:05

  devlt üniversitesine gitmeleri. Devlet üniversitelerinin kalitesini düşürecek ve devlet üniversitesi ööğrencilerine haksızlık olacak. Vakıflara gitmeliler.

  • Hamza şen
   18 Ağustos 2016, 09:48

   Devlet üniversiteleri çok mu kaliteli de kalitesi düşecek. Kaç tanesi dünyada ilk 500’e giriyor?

Yorum Yapın