logo
logo
logo
logo

Biyokimya Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

08.02.2016
A+
A-
Biyokimya Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Biyokimya Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Bu yazımızda Üniversite Tercihi yapacak arkadaşların meslek tercihinde bulunurken o meslek hakkında geniş bilgi sahibi olup doğru tercihte bulanmasıdır.

Programın Amacı

Biyokimya programının amacı; biyolojik bilimler, sağlık bi­ limleri, beslenme ve çevre olayları ile ilgili konularda eğitim yapmaktır.
ikinci yıldan sonra öğrenciler alt dallardan birine yönelmek­ tedirler.

Biyokimyagerlik dalına geçenler Biyofizikokimya,Enzimoloji, ilaç Kimyası, Beslenme, Toksikoloji, Klinik Kim­ ya, Genetik, Fermantasyon Teknolojisi, Endüstriyel Hijyen, Atık Değerlendirmesi ve Arıtma Yöntemleri gibi dersleri okumakta ve uygulama yapmaktadırlar.

Programda Yer Alan Belli Başlı Dersler

Biyokimya programı "Biyokimyagerlik" ve "Biyoteknoloji Ağırlıklı Kimyagerlik" olmak üzere iki alt dala ayrılmaktadır. Biyokimya programının ilk iki yılında hücre Biyoloji, Mik­ robiyoloji, Fizyoloji, Histoloji, Anorganik Kimya, Analitik Kimya, Matematik Bilgisayar gibi dersler okutulmaktadır .

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları işler; Biyokimya programını bitirenlere bitirdikleri dala göre "Biyokimyager" veya "Biyoteknoloji Ağırlıklı Biyokimyager" unvanı verilmektedir. Biyokimyagerler, biyokimya analiz bilimlerinde ve laboratuvarlarında sağlıkla ilgili testleri yapar, yeni test yöntemleri geliştirirler; gıda ve ilaç sektöründe kalite kontrol işlerini yaparlar; projelerin yürütülmesinde görev alırlar.


logo

Çalışma Alanları

Mezunlar, gıda, ilaç, tıbbi kimyasal maddeler, tarım ilaçları, kozmetik ve deterjan sanayileri ve fermantasyon teknolojisine dayalı sanayi kollarında, üniversitede, tıbbi tarımsal ve çevre araştırma merkezlerinin araştırma laboratuvarlarında görev  alabilirler 

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Bu mesleğin sürekli gelişen geniş bir çalışma alanının olması bu mesleğin iş bulma olanaklarının daha da artmasına neden olacaktır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

-Görme sorunu olmaması
-Kimyasal maddelere alerjisi olmaması
-Sayısal düşünme gücüne sahip olması
-Bilimsel merakı olan, araştırmacı kişiliğe sahip olması
-Bir işi planlayabilmesi ve uygulamaya koyabilmesi
-Matematik ve fen bilimlerine ilgili ve bu konularda başarılı olması

Biyokimya bölümü hangi üniversitelerde var,Biyokimya bölümü iş olanakları,Biyokimya bölümü taban puanları,Biyokimya bölümü olan üniversiteler,Biyokimya bölümü atamaları,Biyokimya bölümü dersleri,Biyokimya bölümü taban puanları,Biyokimya bölümü kaç yıllık,Biyokimya maaşları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.