2017 LYS Açık Uçlu Soru Örnekleri

2017 LYS Açık Uçlu Soru Örnekleri

2017 LYS Açık Uçlu Sorular , lys de açık uçlu sorular nasıl olacak, LYS Açık Uçlu Soru Örnekleri,2017 Üniversite Sınavı Yeni Sistem Soruları,LYS Açık Uçlu Sorular Türkçe, Matematik, Tarih, Felsefe, Fizik, Kimya, Biyoloji Açık Uçlu Sorular,Soru Örnekleri,

Üniversite sınavına girecek olan öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında açık uçlu lys nasıl olacak.Sizlere bu yazımızda bu konuda sizlere ışık tutacak bilgileri paylaşacağız.

Bilindiği üzere Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç,Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) açık uçlu az sayıda soru gündeme gelelebilir açıklamasından sonra öğrencilerin birçoğu endişelenmeye başladı.

Açık Uçlu Soru Nedir?

Açık uçlu soru türü basitçe evet ya da hayır olarak cevaplanamayan, şıkları bulunmayan klasik, yazılı soru tipidir. Açık uçlu soruda soruyu cevaplayanın duygu ve düşüncelerine (analiz, sentez, değerlendirme yetenekleri) ulaşılmak istenir. Açık uçlu sorular genellikle öğretmenler tarafından klasik sınavların son sorusu olarak sorulur. Çeşitli çoktan seçmeli testlerde de son sorular açık uçlu olarak yapılabilir.Açık uçlu sorular, herhangi bir cevap alternatifi içermeyen, nispeten kısa sorulardır.

Açık uçlu sorular kaynak kişilere bir sınır getirmeden cevap verme imkanı sağlar. Genellikle bilgi ve sondaj soruları açık uçlu olarak ifade edilirler. Açık uçlu-serbest cevaplar yazılı olarak ya da görüşmeye tepki olarak verilebilir. Açık uçlu sorular kaynak kişilere kendi cevaplarını yazma imkanı verir. Kaynak kişileri kapalı uçlu sorulara göre daha çok güdüler. Açık uçlu soruların cevaplarının kodlamaları zordur, bazen de imkansız olabilir, bu nedenle bağlantılı olarak maliyeti artabilir (Balcı,1997,174)

Açık Uçlu Soru sisteminin temel eksileri: cevaplamanın çok zaman alması ve öğrencinin aşırı detaya girmesidir.

Bilindiği üzere ÖSYM 2013 Yılında açık uçlu sorulardan oluşan bir deneme sınavı uygulamıştır. Bu sınavın duyuru içeriğini ve sorularını aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Açık Uçlu Sorularla Deneme Sınavı: Soru/Cevap Kitapçığının Yayımlanması (06.11.2013)

DUYURU
(6 Kasım 2013)

Açık Uçlu Sorularla Deneme Sınavı: 
Soru/Cevap Kitapçığının Yayımlanması

3 Kasım 2013 tarihinde yapılan Açık Uçlu Sorularla Deneme Sınavında yer alansoru/cevap kitapçığına aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir.

Açık Uçlu Sorularla Deneme Sınavının değerlendirme çalışmaları başlamış olup sonuçları hakkında da adaylar ve kamuoyu bilgilendirilecektir.

Bilindiği üzere, ÖSYM sınavlarından sonra sınavlarda sorulan sorular yayınlanmamaktadır.  Ancak açık uçlu sorular ile yapılan sınavlarda, soru türlerine örnek olması, adayların ve ilgililerin soruların yapısı hakkında bilgi sahibi olması ve bu kapsamda adayların kafalarında oluşabilecek sorulara cevap üretmesini sağlamak ve ilgili bilgilendirmeyi gerçekleştirmek amacı ile Açık Uçlu Sorularla Deneme Sınavı soru/cevap kitapçığının* yayınlanmasına karar verilmiştir.

ÖSYM Sınavlarında Açık Uçlu Sorular ile yapılan deneme sınavının verileri, uzman değerlendirmeleri ve ilgili alt yapı çalışmaları birlikte değerlendirilerek karar oluşturulacaktır.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Açık Uçlu Sorularla Deneme Sınavı Soru/Cevap Kitapçığı İÇİN TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

BASARİSİRALAMALARİ HAKKINDA

Basarisiralamalari.com internette insanlar için gerekli olan bilgileri toparlayarak ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir sitedir.