Reklam
Reklam
reklam Reklam

Yüzdelik dilim nedir, nasıl hesaplanır? Yüzdelik dilim hesaplama 2020

21.07.2020
A+
A-


Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği LGS sonuçlarının açıklanması ile birlikte yüzdelik dilim ve yüzdelik dilim hesaplaması hakkında bilgi edinmek isteyenlerin sayısı giderek artıyor. LGS sonuçlarına göre hesaplama yapılacak olup en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimle kabul eden okulların listesi de MEB tarafından açıklandı. Peki; yüzdelik dilim nedir? LGS yüzdelik dilim hesaplaması nasıl yapılır?

Öğrencinin aldığı yerleştirmeye esas puan (YEP) ile sınava giren bütün öğrencilerin içindeki başarı sıralamasını gösteren dilim; yüzdelik dilim olarak adlandırılır. Başarı sıralamasının belli olması yüzdelik dilim ile gerçekleştiği için öğrenciler tarafından yüzdelik dilim hesaplaması nasıl yapılır sorusunun yanıtı da araştırılmaya başlandı. Peki; Yüzdelik dilim nedir? LGS yüzdelik dilim hesaplaması nasıl yapılır?

reklam

YÜZDELİK DİLİM NEDİR? YÜZDELİK DİLİM HESAPLAMASI
Öğrencinin sıralamasının yüzde olarak ifade edilmesi yüzdelik dilim olarak kabul edilir. Haberimizin içerisinden yüzdelik dilim hesaplama bilgisine ulaşabilirsiniz.

Yüzdelik dilim nedir? LGS yüzdelik dilim hesaplaması nasıl yapılır?
Yüzdelik dilim, sınava giren adayın sınav sonucunda aldığı puan ile sınava giren tüm öğrencilerin bir orana oturtulduğu, bir başarı sıralama yöntemidir. Yüzdelik dilim sınav sonuç belgesinde il ve ülke genelinde olmak üzere iki ayrı şekilde hesaplanarak açıklanır.

YÜZDELİK DİLİM HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Yüzdelik dilim, öğrencinin aldığı yerleştirmeye esas puan ile sınava giren tüm öğrencilerin içinde başarı sıralamasını gösteren değerdir.

Yüzdelik dilim öğrencinin sıralamasına yüz,100, sayısı ile bir oran kurulması ve bu sıralamanın yüzdelik olarak ifade edilmesidir. Yani sıralamanın 100 sayısıyla çarpılması ve sınava giren toplam öğrenci sayısına bölünmesidir.

Örnek vermek gerekirse yüzdelik dilimi %10 olan öğrenci sınava giren bir milyon üç yüz bin öğrenci arasından yüz otuz bininci, 130 000, olmuş demektir. Sınavın taban ve tavan puanları o seneki sınavın koşullarına göre sürekli değişiklik gösterse de okula giriş için asıl gerekli olan değerin sınav sıralaması olduğu dolayısıyla yüzdelik dilim kullanılarak plan kurulması ve tercih yapılması daha doğru olacaktır.

İl geneli hesaba katılarak açıklanan yüzdelik dilim, o öğrenciyle birlikte aynı ilde sınava giren öğrencilerin hesaplamaya dâhil edilmesiyle oluşurken; ülke genelinde hesaplanan yüzdelik dilim ise tüm ülkedeki öğrenci sayısı hesabı dahil edilerek açıklanır.

2020 LGS Puan Hesaplamak İçin Tıklayınız

2020 Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB İçin Tıklayınız

MEB YÜZDELİK DİLİMLER VE OKULLAR İÇİN TIKLAYINIZ

YÜZDELİK DİLİM NEDİR ?

Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir. MEB sizin Türkiye’de veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir. Örneğin Türkiye genelinde %8 giren bir öğrenci 1.300.000 (LGS’ye giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 104.000 olmuştur.

Kısacası Taban puanlar her yıl değişebilir ancak yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklıdır. Yalnız yüzdelik dilimlerde değişebilir. Okul kontenjanları, yeni açılan okullar, bazı okul türlerini değişmesi, okul kapanması gibi durumlar yüzdelik dilimlerde değişmeye neden olacaktır.

Sabah

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

reklam