Yükseköğretim Programlarına Öğrenci Yerleştirme İle İlgili Genel Bilgiler

Yükseköğretim programlarına öğrenci alınmasında, ÖSYM tarafından yapılan Merkezî Yerleştirme ile yükseköğretim

Kurumları tarafından yapılan Özel Yetenek Sınavıyla Seçme olmak üzere iki farklı yöntem kullanılır.

2013-2014 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî yerleştirme işlemine girecek adaylar

2013 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile Tercih formundan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacaklardır.

2013-ÖSYS merkezî yerleştirmede yükseköğretim programları arasından tercih yapma hakkı olan adaylar üç gruba

ayrılabilir:

a) 2013-YGS'ye girip 140 veya daha fazla puan alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayanlar,

b) 2013-YGS'ye girip 140 veya daha fazla puan alanlardan aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına da sahip olanlar,

c) Sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar.

Bu kılavuz üç grupta toplanan adayların tercihlerini nasıl yapacaklarına ilişkin kuralları kapsamaktadır. Adaylar,yukarıda sözü edilen grupların hangisinde olurlarsa olsunlar tercih bildirimi için Tercih formundan faydalanarak,tercihte bulunma hakları olan yükseköğretim programları arasında tercihlerini yapacaklardır. Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan istedikleri programlar istek sırasına koyarak tercih bildiriminde bulunacaklardır.

2013-YGS'ye giren adaylardan en az bir puan türünde 140 veya daha fazla YGS puanı alan adaylar, yerleştirmede kullanılacak YGS ve varsa LYS puanlarını da göz önünde tutarak bu kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini Başvuru Merkezlerinden veya Internet’ten bireysel olarak kendileri yapacaklardır. Sadece sınavsız geçiş için başvuranlar ile 2013-YGS’ de hiçbir puan türünde 140 veya daha fazla puan alamayanlardan sınavsız geçiş hakkına sahip olan adaylar da tercih bildirimini aynı şekilde yapacaklardır.

2013-YGS'de 140 veya daha yüksek puan alanlardan sınavsız geçiş hakkına da sahip olan adaylar, tercihlerini, sınavlıveya sınavsız geçişi göz önünde tutmadan istedikleri sırada yapabileceklerdir.

2013-YGS’ de hiçbir puan türünde 140 veya daha yüksek puan alamayanların sınavsız geçiş hakları yoksa bu adaylartercih bildiriminde bulunamayacaklardır.

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 10 + 6 kaçtır?