Reklam
Reklam
reklam reklam

Yükseköğretim Programlarına Öğrenci Yerleştirme İle İlgili Genel BilgilerYükseköğretim programlarına öğrenci alınmasında, ÖSYM tarafından yapılan Merkezî Yerleştirme ile yükseköğretim

Kurumları tarafından yapılan Özel Yetenek Sınavıyla Seçme olmak üzere iki farklı yöntem kullanılır.

2013-2014 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî yerleştirme işlemine girecek adaylar

2013 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile Tercih formundan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacaklardır.

2013-ÖSYS merkezî yerleştirmede yükseköğretim programları arasından tercih yapma hakkı olan adaylar üç gruba

ayrılabilir:

a) 2013-YGS'ye girip 140 veya daha fazla puan alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayanlar,

b) 2013-YGS'ye girip 140 veya daha fazla puan alanlardan aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına da sahip olanlar,

c) Sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar.

Bu kılavuz üç grupta toplanan adayların tercihlerini nasıl yapacaklarına ilişkin kuralları kapsamaktadır. Adaylar,yukarıda sözü edilen grupların hangisinde olurlarsa olsunlar tercih bildirimi için Tercih formundan faydalanarak,tercihte bulunma hakları olan yükseköğretim programları arasında tercihlerini yapacaklardır. Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan istedikleri programlar istek sırasına koyarak tercih bildiriminde bulunacaklardır.

2013-YGS'ye giren adaylardan en az bir puan türünde 140 veya daha fazla YGS puanı alan adaylar, yerleştirmede kullanılacak YGS ve varsa LYS puanlarını da göz önünde tutarak bu kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini Başvuru Merkezlerinden veya Internet’ten bireysel olarak kendileri yapacaklardır. Sadece sınavsız geçiş için başvuranlar ile 2013-YGS’ de hiçbir puan türünde 140 veya daha fazla puan alamayanlardan sınavsız geçiş hakkına sahip olan adaylar da tercih bildirimini aynı şekilde yapacaklardır.

2013-YGS'de 140 veya daha yüksek puan alanlardan sınavsız geçiş hakkına da sahip olan adaylar, tercihlerini, sınavlıveya sınavsız geçişi göz önünde tutmadan istedikleri sırada yapabileceklerdir.

2013-YGS’ de hiçbir puan türünde 140 veya daha yüksek puan alamayanların sınavsız geçiş hakları yoksa bu adaylartercih bildiriminde bulunamayacaklardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2020 TYT'e Kalan Süre
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Paragrafta Yardımcı Düşünce Konu Anlatımı - Paragrafta Yapı Konu Anlatımı - Paragrafta Konu-Ana Düşünce Konu Anlatımı - Paragrafta Anlatım Teknikleri (Paragrafta Anlatım Biçimleri) Konu Anlatımı - Cümle Yorumu Konu Anlatımı - Cümlede Anlam(Cümle Anlamı) Konu Anlatımı - Deyim ve Atasözleri Konu Anlatımı - Söz Yorumu Konu Anlatımı - Sözcükte Anlam (Sözcük Anlamı) Konu Anlatımı - Müşahhas Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Açık Seçik Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Kopmak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Beceriksiz Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Yetenekli Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Bir Araya Getirmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Bölümlemek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Demokrat Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - İtiştirmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çekiştirmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Azade Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Harita Mühendisliği 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - İşletme Enformatiği Bölümü 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Animasyon ve Oyun Tasarımı 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - İstinye Üniversitesi 2018 2017 Taban Puanları Başarı Sıralaması - Coğrafya Öğretmenliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Adli Bilimler 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Uluslararası Ticaret ve Lojistik 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Tarımsal Genetik Mühendisliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) -

Basarisiralamalari.com - Portalımızdaki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. | 2017-2020 | Datacenter:logo Eniyiyurtlar

reklam