Matematik Soru Bankası

Yönelim Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi


Yönelim Nedir? Yönelim Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Yönelim nedir, Yönelim nasıl yazılır tdk, Yönelim anlamı tdk, Yönelim ne demek, Yönelim ne anlama gelir, Yönelim anlamı nedir, Yönelim Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Yönelim – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Yönelim  kelimesinin anlamı:

Yönelim Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Yönelim:
1. Bireyin, karşılaştığı karışık ve sorunlu durumlarda kendi yönünü, tutumunu belirlemesi.

2. Bir kimsenin türlü ilişkiler içinde yer ve zamanı seçme, koşulları değerlendirme konusunda bilinçli olarak davranması.

Yönelim Ekoloji – Çevre Terimi Olarak Yönelim:
Bitkilerin dış faktörlere bağlı olarak yönelme ve büyümelerine verilen isimdir. Yönelme ve büyüme var olan kaynağa doğru olur ise pozitif yönelim, var olan kaynağın tersi yönünde ise negatif yönelim olarak değerlendirilir.

Türk Dil Kurumu’na göre Yönelim  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Ruhbilim Terimleri Sözlüğü – 1974
yönelim
İngilizce: tropism
Bitki ya da canlının kendiliğinden ya da zorla, uyarana yaklaşma ya da uzaklaşma tepkisi.

Eğitim Terimleri Sözlüğü – 1974
yönelim
Türkçe: itticah, İngilizce: orientation, Fransızca: orientation
1. Bireyin, karşılaştığı karışık ve sorunlu durumlarda kendi yönünü, tutumunu belirlemesi. 2. Bir kimsenin türlü ilişkiler içinde yer ve zamanı seçme, koşulları değerlendirme konusunda bilinçli olarak davranması.

Yöntembilim Terimleri Sözlüğü – 1981
yönelim
Türkçe: meyil, İngilizce: inclination
Bireyin edinimleri sonucu kazandığı tutum ve davranış yatkınlığı.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
yönelim
İngilizce: Intention, Fransızca: Intention, Almanca: Intention, Latin: intentio
Bir şeye yönelme; bir şeyi erek edinme. Skolastik felsefede: Düşünmenin bir bilgi konusuna yönelmesi. (Yönelinen konunun gerçekte var olması gerekmez; tasarlanan bir şeye de yönelinebilir.) Brentano ile bu kavram yeniden felsefe alanına çıkmıştır; Bilinç olayının özü bu yönelimdedir. Bilinç olayları hep “bir şey üzerinde bilinç”tirler; “bir şey”i görmeden “göremem”, “bir şeyi” düşünmeden, “düşünemem”; her bilinç her zaman bir “konu (nesne) bilinci”dir.

Fizik Terimleri Sözlüğü – 1983
yönelim
Türkçe: oryantasyon, İngilizce: orientation, Fransızca: orientation, Almanca: Austrichtung
Bir buzsul ya da bir özdecik içinde öğecik kümelerinin ya da o özdeciklerin belirli doğrultularda yönelmiş olarak düzenlenimleri.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
yönelim
Türkçe: teveccüh, Fransızca: tropisme
(doğrulum) (botanik)

Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu – 2007
orientation
yönelim

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
yönelim
İngilizce: orientation
Bireyin zaman ve mekan içerisindeki yerini bilmesi, diğer kişiler ve içinde bulunduğu durumla olan ilişkilerini değerlendirebilmesi, ##(oryantasyon)##.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam