YÖK ve ÖSYM’nin puan türü karmaşası

ÖSYM’nin bugün yaptığı, YGS’den LYS puan türüne geçtiği duyurulan bölümlere ilişkin açıklamaya YÖK, “kafa karışıklığına” yol açtığı gerekçesiyle açıklama yaptı.

ÖSYM açıklamasında şöyle denilmişti: “Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından, yükseköğretim kurumlarında bulunan yüksekokulların kapatılarak bünyesinde yer alan programların fakültelere aktarılması nedeniyle, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunda merkezi yerleştirmede YGS puanı ile öğrenci alacağı duyurulan lisans programlarına (Örneğin; Antrenörlük Eğitimi, Perfüzyon programları gibi), LYS puanı ile öğrenci alınmasına karar verilmiştir.”

AÇIKLAMAYA AÇIKLAMAYLA KARŞILIK GELDİ
YÖK ise ÖSYM’nin bu açıklamasının adaylarda karışıklığa yol açtığını belirterek açıklama yaptı. Açıklamada, “2017-ÖSYS’de bazı programlarda puan türü değişikliğine gidildiğine ilişkin yapılan bir duyurunun yanlış anlaşılması üzerine Kurulumuzca bir açıklama yapılması gereği hâsıl olmuştur” denilerek şu ifadelere yer verildi:
YÜKSEKOKULDAN FAKÜLTEYE DÖNÜŞTÜ: Duyuruda belirtilen düzenleme Yüksekokuldan Fakülteye dönüşen sadece Perfüzyon ve Antrenörlük Eğitimi programlarına ilişkindir. Karar YGS ile öğrenci alan diğer programları kesinlikle kapsamamaktadır. Bu iki program dışında başkaca programlar için bir değişiklik söz konusu değildir.
LYS’YE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ: Bu iki programdan Perfüzyon programı, sadece bir üniversite bünyesinde yer almakta idi. Bu program Yüksekokul bünyesinden Fakülte bünyesine aktarıldığı için puan türü de zorunlu olarak LYS’ye dönüştürülmüştür.

ÖZEL YETENEK İLE ALAN YGS İLE DEVAM EDECEK: Yüksekokul bünyesinde “Merkezi Yerleştirme” ile öğrenci alan Antrenörlük Eğitimi programı da, sadece bir üniversite bünyesinde yer almakta idi. Bu program da Yüksekokul bünyesinden Fakülte bünyesine aktarıldığı için puan türü de zorunlu olarak LYS’ye dönüştürülmüştür. “Özel Yetenek Sınavı” ile öğrenci alan Antrenörlük Eğitimi programları geçmişte olduğu gibi bu yıl da YGS ile öğrenci almaya devam edecektir.

SADECE İKİ BÖLÜMÜ KAPSIYOR: Görüldüğü üzere bahse konu değişiklik sadece iki üniversitenin iki programı ile sınırlıdır. Bu iki program dışında başkaca programlar için bir değişiklik söz konusu değildir.

KILAVUZDA DEĞİŞİKLİK BELİRTİLMİYOR
ÖSYM’nin duyurusunda YGS puanı ile öğrenci alacağı duyurulan lisans programlarına verilen örnekler adaylar arasında kafa karışıklığına yol açtı.

2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunda “Antrenörlük Eğitimi” programı merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programlar arasında YGS-6 puanıyla belirtiliyor. Bu program sadece Kocaeli Üniversitesi’nde var. Ancak fakülte bünyesine alındığı için artık LYS puanıyla öğrenci alacak. Buna rağmen kılavuzda bir değişiklik yapılmadığı için haberi olmayan adaylar LYS’ye başvurmamış olacak. Aynı zamanda Antrenörlük Eğitimi bazı üniversitelerde özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alıyor. Bu programlar için herhangi bir değişiklik söz konusu değil.

Bu arada “Perfüzyon (Yüksekokul)” programı da İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu içinde yer alıyor. Oysa YGS-2 puanıyla öğrenci kabul eden bu program yüksekokulun Sağlık Bilimleri Fakültesine dönüşmesiyle LYS puanına geçti. Ancak bu değişiklik kılavuzda yer almıyor.

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 10 + 6 kaçtır?