Reklam
Reklam

YKS-AYT FİZİK SORULARIN DEĞERLENDİRMESİ

Sizlere bu yazımızda yıllara göre yks-ayt fizik soruların eğitimciler tarafından değerlendirmesini paylaşacağız.

2019 YKS-AYT FİZİK SORULARIN DEĞERLENDİRMESİ:

NESİBE AYDIN OKULLARI

Fizik: Müfredatla uyumlu olan sorular sınavın kapsamına uygun. 11 ve 12’nci sınıf müfredatı ağırlıkta. Bilgiyi işleme ön planda. Birkaç kazanımı gerektiren sorular da yer aldı. Bunlar eleyici olacak.

FEN BİLİMLERİ EĞİTİM KURUMLARI

FİZİK: Öğrencilerin yorumlarına göre, bilgi ve bilgiyi yorumlama gücünü ölçen, işleme çok ihtiyaç duyulmayan bir sınav olduğu söylenebilir. Dolayısıyla fizik testinin nicelik değil, nitelik bakımından ön plana çıktığı bir sınav oldu. Genel olarak orta-zor kategorisinde, kazanımlara uygun bir test. Fen alanında fizik testinin belirleyici olma özelliği bu yıl da tekrarlandı.

DOĞA OKULLARI

Fizik: Fizik bölümü temel bilgilerle çözülebilecek seviyede. 11 soru yorum, 3’üyse işlem becerisi istiyordu. İşlem soruları ise öğrencileri yormadı. 11 ve 12’nci sınıf konuları eşit dağıldı. Birkaç soru dışında tek bir kazanımı ölçecek nitelikte. ‘Elektromanyetik dalga’ ve ‘basit harmonik hareket’ konularından ikişer soru geldiği tespit edildi. Sınavın kapsayıcılığı çok geniş değil.

2018 YKS-AYT FİZİK SORULARIN DEĞERLENDİRMESİ:

UĞUR OKULLARI

Fizik: AYT sınavında Fizik soruları müfredatla uyumlu olup sorular sınavın kapsamına uygun olarak bilgi ve bilgiyi işleme üzerine oturtulmuştur. Soru sayısının belli sayıda olmasından dolayı birkaç kazanımın aynı soru içerisinde kullanım zorunluluğu oluşmuştur. Bu sorular da eleyici, ayırt edici sorular olacaktır. Fizik testi soruları 11 ve 12. sınıf müfredatından sorulmuştur.

FEN BİLİMLERİ EĞİTİM KURUMLARI

FİZİK: Sınav soruları yoğunluklu olarak 12. Sınıf müfredatından gelmiş olup, önceki yıllara göre soru sayısının azalmasından dolayı olsa gerek 9. ve 10. Sınıf ünitelerinden soru sorulmamıştır. Sınav soruları bilgiyi bilen ve özümsemiş olan öğrencilerin yorumlayabileceği türdendi. Düzenli çalışan öğrencilerin yanıtlayabileceği bir sınavdı.

DOĞA OKULLARI

Fizik: Sınav genel anlamda temel Fizik bilgileriyle çözülebilecek seviyede olup 11 soru yorum, 3 soru ise işlem sorusuydu. İşlem soruları, geçmiş yıllarda olduğu gibi işlem fazlalığı olmayan rahatlıkla çözülebilecek sorulardan oluşması nedeniyle öğrenciyi yormayan bir test olmuştur. 11 ve 12. sınıf konuları eşit dağılmış, 1-2 soru haricinde sorular genelde tek bir kazanımı ölçecek nitelikte hazırlanmıştır. Elektromanyetik dalga ve basit harmonik hareket konularından ikişer soru geldiği tespit edilmiştir. Bu da bizi sınavın kapsayıcılığının geniş olmadığı yorumuna götürmüştür.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
7. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Şiir Bilgisi Konu Anlatımı - 7. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Anlatım Bozuklukları Konu Anlatımı - 2021 YKS (TYT-AYT) Sıkça Sorulan Sorular ÖSYM - 7. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 7. Sınıf Söz Öbekleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Parçada Anlam Konu Anlatımı - 7. Sınıf Zarflar Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümlelere Hakim olan Duygular Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümlede Anlam Konu Anlatımı - 7. Sınıf Ek Fiil Konu Anlatımı - 7. Sınıf Fiilde Yapı Konu Anlatımı - 2021 KPSS Lisans Vatandaşlık Konuları ve Soru Dağılımları-En Güncel -
reklam