YGS bitti sırada LYS var

YGS bitti sırada LYS var. İki aşamalı üniversiteye geçiş sisteminin ilk aşaması Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) tamamlanmasının ardından sıra ikinci aşamaya geldi. YGS bitti ama şimdi ikinci aşama sınavları olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) var. Bu sınavlar haziran ayında 5 ayrı oturum halinde yapılacak. 

LYS  BAŞVURULARI NE ZAMAN?

2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu YGS bitti ve sonuçları da 28 Mart’ta açıklanacak.LYS başvuruları ise 4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılacak. 

LYS'YE KİMLER GİREBİLECEK?

2017 YGS’ye ilişkin değerlendirmelerde bulunan İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet, LYS'lere YGS'nin 6 puan türünden herhangi birinde 180 ve üzerinde puan alanların başvurma hakkına sahip olduklarını söyledi. Acer'in LYS ile ilgili adaylara önerileri de şöyle: 

REHAVETE KAPILMAYIN: Geçmiş yılların deneyimlerinden yola çıktığımızda sınavı istediği gibi geçen öğrencilerin bu sonuçlarla rehavete kapılmaları, çalışma tempolarında düşüşler yaşanması, istedikleri gibi bir YGS geçirmeyen öğrencilerin çeşitli bahaneleri de ekleyerek pes etme psikolojisine kapılmaları en sık yaşanan durumların başında geliyor. Oysa YGS nasıl geçmiş olursa olsun asıl yarışın puan katkısı ve yerleştirme sonuçlarına daha fazla etkisi olan LYS’lerle devam ediyor olacağı gerçeğini hiç aklımızdan çıkarmamız gerekiyor. 

LYS ETKİSİ DAHA YÜKSEK: LYS’ler daha belirleyici ve YGS sonuçları telafi edilebilir olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü YGS'nin ham puanlara katkısı yüzde 40, LYS'nin ise yüzde 60. Bu nedenle YGS sonuçları gerçekçi ve soğukkanlı bir şekilde değerlendirilip LYS’ler için doğru bir yol haritası çizilebilirse telaşlanmanıza gerek kalmaz. 

LYS'YE NASIL HAZIRLANABİLİRSİNİZ?  Verimli bir LYS hazırlık sürecinin planlanması ve uygulanabilmesi için iki konu önemli. Birincisi, YÖK ve ÖSYM’nin aldığı kararlar ışığında sınav ve tercih süreciyle ilgili yenilik ve değişiklerine bir kez daha bakmak ve ona göre bir pozisyon belirlememiz yerinde olacaktır. Örneğin bu yıl ilk kez uygulanacak olan kısa cevaplı soruların testlerde yer alacak olması, daha önce Tıp, Hukuk, Mimarlık ve Mühendislik programlarına getirilen taban başarı sırası uygulamasının bu yıl Öğretmenlik programlarına getirildiğini bilmek ve LYS hazırlık stratejisi belirlemek gerek. 

İkincisi LYS’lerin bilgiyi ölçme amaçlı bir sınav olduğunu ve bu yapısıyla YGS’denayrıldığını bilmelisiniz. Bunun en iyi yolu 2016 LYS konularının, soru dağılımlarının ayrıca ÖSYM’nin yayımladığı örnek açık uçlu soruların incelenmesidir. Böylelikle 2017 Haziran’da nasıl bir sınavla karşı karşıya olacağımızı ve bu sınavlara nasıl bir hazırlık yapmamız gerektiğini anlamış oluruz. LYS’lerin bilgiye dayanması nedeniyle konu çalışmanın önemini ve sonrasında düzenli tekrar yapılmasını bir kez daha hatırlamak gerekiyor. Aslını sorarsanız bu durum önemli bir avantajı da beraberinde getiriyor; doğru bir çalışma temposu ile LYS hazırlık süreci ve oturumlarında kafa karışıklığı ve kararsızlıklar yaşamadan, verdiğiniz emeklerin karşılığını alma ve sınav performansınızı yükseltme şansına sahip olabilirsiniz.”

Kaynak:PervinKaplan

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 4 + 4 kaçtır?