Matematik Soru Bankası

Yerinden Yönetim Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi


Yerinden Yönetim Nedir? Yerinden Yönetim Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Yerinden Yönetim nedir, Yerinden Yönetim nasıl yazılır tdk, Yerinden Yönetim anlamı tdk, Yerinden Yönetim ne demek, Yerinden Yönetim ne anlama gelir, Yerinden Yönetim anlamı nedir, Yerinden Yönetim Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Yerinden Yönetim – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Yerinden Yönetim  kelimesinin anlamı:

Yerinden Yönetim Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Yerinden Yönetim:
Eğitim programlarını yerel gereksinmelere uydurmada yerel orunlara, okul yöneticilerine ve öğretmenlere özgürlük tanıyan yönetim biçimi.

Yerinden Yönetim Belediyecilik-Kamu Yönetimi Terimi Olarak Yerinden Yönetim:
Sözcük anlamı; bir hizmetin yürütüldüğü ya da işin yapıldığı yerde yönetilmesini ifade eden yerinden yönetim terimi, aynı zamanda merkezi yönetimin sakıncalarını gideren ve onu tamamlayıcı bir yönetim biçimini ifade eder. Yerinden yönetim, kamu hizmetlerinin yönetiminin, merkezden yönetimden ayrı özerk kamu hukuku tüzel kişilerine verilmesidir. Yerinden yönetim, siyasi ve idari olmak üzere iki ayrı türde uygulanmaktadır.

Türk Dil Kurumu’na göre Yerinden Yönetim  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Eğitim Terimleri Sözlüğü – 1974
yerinden yönetim
Türkçe: adem-i merkeziyetçi idare, İngilizce: decentralized administration, Fransızca: admnistration décentralisée
Eğitim programlarını yerel gereksinmelere uydurmada yerel orunlara, okul yöneticilerine ve öğretmenlere özgürlük tanıyan yönetim biçimi.

Kentbilim Terimleri Sözlüğü – 1980
yerinden yönetim
Türkçe: mahalli idare, adem-i merkeziyet, İngilizce: local goverment, decentralization, Fransızca: administration locale, décentralisation, Almanca: Dezentralization
1. Yürütme erkinin belli ölçülerle özeksel yönetim ile yerel yönetim birimleri arasında bölüşülmesini ve bir bölüm yetkilerin yerel birimler eliyle kullanılmasını gerektiren yönetim anlayışı. 2. Bu anlayışın başat olduğu yönetim biçimi. bk. yerel yönetim.

Tecim, Maliye, Sayışmanlık ve Güvence Terimleri Sözlüğü – 1972
yerinden yönetim
Türkçe: ademî merkeziyet, İngilizce: decentralization, Fransızca: décentralisation
Merkeze bağlı olmama, yerinde yönetim.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
yerinden yönetim
İngilizce: decentralization
Yerel yönetimlerin merkezi yönetim karşısında yetki ve özerkliğinin genişletilmesi, merkezin gücünün kırılması, yetkilerin merkez ile taşra arasında paylaştırılmasına olanak sağlayan yönetim biçimi, ##(merkezkaç yönetim)##, ##(adem-i merkeziyet)##.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam