Yayımlamak mı Yayınlamak mı? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı

Hangi Sözcük Nasıl Yazılır? Bitişik mi yazılır ayrı mı? Ne Nasıl Yazılır? TDK yazım bilgisi dahilinde hangi sözcük nasıl yazılır? Anlamı nedir?

Yayımlamak nasıl yazılır tdk, Yayımlamak anlamı tdk, Yayımlamak nedir,

Sizlere bu yazımızda –Yayımlamak– kelimesinin nasıl yazıldığı ve örnek cümle içindeki kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

“Yayımlamak mı?” yoksa “Yayınlamak mı?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır.

Bu kelime genellikle Yayınlamak şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Yayımlamak şeklinde olmalıdır.

Yayınlamak (Yanlış kullanım)

Yayımlamak ✓ (Doğru kullanım)

Türk Dil Kurumu’na göre Yayımlamak kelimesinin anlamı:

1. nesnesiz Kitap, gazete, dergi vb. şeyleri basmak ve dağıtmak, neşretmek:
      Türk Dil Kurumunun yeni yayımladığı kitapları gördüm.

2. -i Dinlenilecek, görülecek şeyleri radyo ve televizyonla sunmak, bildirmek, duyurmak.

3. nesnesiz Bir yazıya, habere, resme gazetede yer vermek.

4. nesnesiz Resmen bildirmek, açıklamak, ilan etmek:
İki gün sonra yönetici bir genelge yayımladı.” – Çetin Altan

Cümle içinde örnek doğru kullanımı:

Dergiden gelen habere göre şiirimi gelecek ay yayımlayacaklarmış.

Diğer Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Akif Gunduz Yavuz dedi ki:

  61 yasindayim ve dilbilimciyim. Turkce’yi de iyi yazar ve kullanirim. Inanin su an ‘yayinlamak’ kelimesinin yanlis oldugunu ilk kez duyuyorum. Yukaridaki arkadasin dedigi gibi, o halde ’40 yillik ‘basin yayin’ ikilisi de mi yanlis oluyor? Ben ‘yayimlamak’ kelimesini hep digerinin uydurukcasi olarak algiladim.

 2. Dr. BDDA dedi ki:

  Her hatayı anında yaşayan dile dahil edip galatlaştırmak doğru değil. Bunun için o hatanın yayıLması gerek. Öyle olmasaydı şimdiye kadar “de” ve “-de”nin yazılışlarının “yaLnış” olması gerekirdi. “YaNlız” onlar da “dİYil” …Ayrıca “şey” sözcüğü bir felsefe kavramı olarak kavramın ismidir; bir ismin yerine kullanıldığında da belgisiz zamirdir. Öyle ki, bunu açıklarken Maturidi, Eşari, Mutezile bile fikir ayrılığına düşmüştür. TDK ne yapsın? Ama isterseniz bu karışıklığı da galatlaştırıp, herkesin istediğini istediği gibi söylemesine onay verebiliriz. O zaman ne güzel olurdu, hiç anlaşamazdık! Şu haliyle bile harika anlaşıyoruz ya …İyice “yaşatalım” dili …

 3. Cihan Arın dedi ki:

  Yayınlamak sözcüğü kullanılan, yani yaşayan dile girmiş ve yaygınlaşmış bir sözcük. TDK “bu yanlıştır, böyle bir sözcük yoktur, doğrusu yayımlamaktır” diyerek ve buna etimolojik bir açıklama da yapmayarak bu sözcüğü yok sayarsa hata yapıyordur. O zaman örneğin “basın-yayın “ da yanlış olsun, doğrusu “basım-yayım” olsun. Bu tavır dile bir zenginlik getiriyor mu acaba?

  1. Nias dedi ki:

   Hak veriyorum . Sanki birileri keyfinin kahyasıyla açıklama yapıyor. Ve mantıklı davranıyor olsaydınız “şey ” kelimesi de bir yıl isim, başka bir yıl zamir olmazdı.

BİR YORUM YAZIN
DGS Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Çalgı Yapımı ve Onarımı 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Cevher Hazırlama Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Cam 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Biyoteknoloji 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Biyosistem Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Biyomühendislik 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Biyomedikal Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Biyoloji 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Bitkisel Üretim ve Teknolojileri 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Bitki Koruma 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Bilişim Sistemleri Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - 2021/2 ALES soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - DGS Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları -
reklam