Matematik Soru Bankası

Yararcılık Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi


Yararcılık Nedir? Yararcılık Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Yararcılık nedir, Yararcılık nasıl yazılır tdk, Yararcılık anlamı tdk, Yararcılık ne demek, Yararcılık ne anlama gelir, Yararcılık anlamı nedir, Yararcılık Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Yararcılık – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Yararcılık  kelimesinin anlamı:

Yararcılık Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Yararcılık:
1. Bir işin, bir eylemin doğruluk derecesini o iş ve eylemdeki yararlıkla değerlendiren, yarar ilkesini doğru davranışların ölçüsü olarak kabul eden ve böylece yarar ile ahlak arasında sıkı bir ilişki kuran öğreti.

2. Genel mutluluğa uymayı ahlaksal değerin ölçütü olarak gören öğreti.

Yararcılık Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık Terimi Olarak Yararcılık:
Genel İktisadi bir öğreti, bir siyaset felsefesi ve toplum teorisi olarak iyinin mutluluk ya da hazza ve dolayısıyla da doğruya eşit olduğu görüşü.

Türk Dil Kurumu’na göre Yararcılık  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Ruhbilim Terimleri Sözlüğü – 1974
yararcılık
Türkçe: faydacılık, İngilizce: utilitarism
Herhangi bir şeyin değer ölçütü olarak işe yararlık durumunu ele alan görüş.

Eğitim Terimleri Sözlüğü – 1974
yararcılık
Türkçe: nef ‘iye, İngilizce: utilitarianism, Fransızca: utilitarisme
1. Bir işin, bir eylemin doğruluk derecesini o iş ve eylemdeki yararlıkla değerlendiren, yarar ilkesini doğru davranışların ölçüsü olarak kabul eden ve böylece yarar ile ahlak arasında sıkı bir ilişki kuran öğreti. 2. Genel mutluluğa uymayı ahlaksal değerin ölçütü olarak gören öğreti.

Yöntembilim Terimleri Sözlüğü – 1981
yararcılık
Türkçe: faydacılık, İngilizce: utilitarianism
Bir bilgi ya da işlemin değerini yararcı niteliğinde bulan düşünce yaklaşımı.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
yararcılık
Türkçe: nefiye, İngilizce: Utilitarism, Fransızca: utilitarisme, Almanca: Utilitarismus, Latin: utilis
(Lat. utilis = fayda, yarar) : 1. Yararın yaşam ilkesi yapılması. 2-Ahlaksal eylem ve davranışlarda yararın ilke yapılması: Yararlı olan iyidir: a. tek kişinin, ya da b. toplumun yararı göz önünde bulundurulur. 3. Özellikle Bentham ve J.S. Mill’in ahlak ve siyasa öğretisi, temel ilkesi: “Olabildiğince çok sayıda insanın olabildiğince çok mutluluğu.”

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
yararcılık
İngilizce: utilitarianism
1. Eylemin kendisinden çok ulaşılan sonuçların iyi veya kötü, doğru veya yanlış oluşuyla ilgilenen etik görüş. 2. İyinin, mutluluk veya hazza ve dolayısıyla da doğruya eşit olduğu biçimindeki görüş.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
yararcılık
İngilizce: pragmatism
Doğruluğu ve gerçekliği tek yanlı olarak yalnızca eylemlerin sonuçları ile değerlendiren ve onlara yalnızca yarar açısından bakan felsefi akım, ##(pragmatizm)##.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - 2022 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2023 YKS Yerleştirme nasıl olacaktır? - 2023 YKS Yerleştirme puanları hesaplanırken OBP nasıl eklenecek? - 2023 YKS Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Nasıl Hesaplanacaktır? - 2023 YKS Sınav Sonuçları Nasıl Duyurulacaktır? - 2023 YKS Sınav Sonuçları Nasıl Kullanılacaktır? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam