Reklam

Virüs Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi


Virüs Nedir? Virüs Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Virüs nedir, Virüs nasıl yazılır tdk, Virüs anlamı tdk, Virüs Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Virüs – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Virüs  kelimesinin anlamı:

Virüs Biyoloji Terimi Olarak Virüs:
1-Sadece içine girdiği bir başka hücre içinde yeniden üreyebilen ve hücresel yapısı olmayan canlı. Virüsler bir protein kılıfı içindeki nükleik asitlerden ibarettir. Bazılarınınsa basit bir zarı vardır. Virüsler çoğalmak için, içine girdikleri hücrenin sentezleme yeteneğinden yararlanır.

2-Nükleik asitten oluşan bir merkeze ve bunu etrafında bir protein kılıfına sahip küçük enfeksiyon etkenli nesne. Konukçu bir hücre içinde çoğalabilir ve mutasyona uğrayabilir.

Virüs Sağlık-Tıp Terimi Olarak Virüs:
1- Hastalık yapıcı, bakterilerden daha küçük, yaşamak için bir başka hücrenin içine girmek zorunda olan ve ancak elektron mikroskobunda görülebilen parazit.

2- Çoğalmak için bir başka hücreye girmeye gereksinim duyan, birçok hastalığa yol açan, ancak elektron mikroskobunda belirlenebilecek kadar küçük yapılı zorunlu hücre içi parazit.

Virüs Bilgisayar Terimi Olarak Virüs:
Virüs, bilgisayar sahibinin bilgisi olmadan gizli işler yapan yazılımlardır. Bazı zamanlar virüslerin yaptıkları masum şeyler olmakta, fakat çoğunlukla gizli dosyalarınızı dağıtmak gibi kötü şeyler yapmaktadır. Virüsleri diğer zararlı yazılımlardan ayıran özellik saldırganın bir kez internet ortamına bıraktığı andan itibaren dosyalara bulaşarak kendi kendine yayılmasıdır.

Virüs Fotoğrafçılık Terimi Olarak Virüs:
Biyolojik virüsler model alınarak yapılmış bilgisayar programı. Başka bilgisayar programlarına bulaşarak çoğalır, zararsız olabileceği gibi programlara zarar da verebilir.

Türk Dil Kurumu’na göre Virüs  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
virüs
İngilizce: virus
Ancak elektron mikroskobuyla görülebilen, özel filtrelerden geçebilen, yalnızca canlı hücreler içerisinde üreyebilen, RNA veya DNA kitlesinden oluşmuş, herhangi bir metabolik işlev göstermeyen mikroorganizma.

Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu – 2007
virus
virüs

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
virüs
İngilizce: virus
1. Genetik materyal olarak DNA veya RNA nükleotitlerinden birini bulunduran, makromoleküllerini sentezleyebilmek için kendisine ait enzim sistemleri bulunmayan ve bu nedenle de zorunlu hücre içi parazit olan, antibiyotiklerin etkimediği, interferonlara duyarlı, bu gün için belirlenmiş en küçük mikroorganizma grubu. 2. Zehir.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
virüs
İngilizce: virus
Genetik materyal olarak DNA veya RNA nükleotitlerinden birini bulunduran, yaşamak için bir başka hücrenin içine girmek zorunda olan, antibiyotiklerin etkilemediği, interferonlara duyarlı, elektron mikroskobunda görülebilen, bakterilerden daha küçük, hastalık yapıcı mikrocanlı.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
virüs
İngilizce: virus
Bakteri, hayvan ve bitki gibi yalnızca canlı hücreler içinde yaşayabilen, kendine özgü yapısı ve nükleik asit genomu olmasına karşın enfekte ettiği hücrelerin enzimlerini, enerji sistemlerini kullanarak çoğalan ve ışık mikroskobunda görülemeyen en küçük bulaşıcı etken.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
Mağara Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Magnitüd Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Magma Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Maden Yatağı Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Maden Kömürü Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Maden Cevheri Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Maden (Cevher) Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Maar Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Lös Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Loksodrom Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Lokomotif Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Lokasyon Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - LNG Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Litosfer Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Litolojik Yapı Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi -