Veresiye Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK)

Veresiye Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir, Peşin Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir,Veresiye Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir, Peşin Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir,Veresiye nasıl yazılır tdk, Veresiye anlamı tdk, Peşin nedir,Peşin nasıl yazılır tdk, Peşin anlamı tdk, Peşin nedir,

Sizlere bu yazımızda –Veresiye– kelimesinin zıt-karşıt anlamlısı hakkında bilgi vereceğiz. 

Veresiye kelimesinin zıt (karşıt) anlamlısı Peşin

Türk Dil Kurumu’na göre Veresiye kelimesinin anlamı:

1. zarf Karşılığı sonra ödenmek üzere, peşin karşıtı.

2. zarf, mecaz Özensiz, gönülsüz, önem vermeden:
      Çok veresiye iş görüyor.

Türk Dil Kurumu’na göre Peşin kelimesinin anlamı:

1. sıfat Bir alışverişte, alışveriş yapıldığı anda, alınan şeyin tesliminden önce veya teslimiyle birlikte ödenen, veresiye karşıtı:
      “Aldığı şeyin parasını peşin olarak ödeyen bir insanın hâlinde bir gurur vardır.” – Mehmet Kaplan

2. sıfat Çalışmadan verilen (ücret, aylık):
      O, peşin parayla çalışıyor.

3. isim, ekonomi Toptancıdan bir malı çok miktarda veresiye aldıktan sonra piyasada değerinden daha aşağıya peşin olarak satma, spot.

4. zarf Daha önce, önceden.

NOT : İki kelimenin (kökeni ne olursa olsun) anlamdaş, yakın anlamlı veya zıt anlamlı olabilmesi için aynı anlam özelliğini taşımaları gerekir.Zıt anlamlılık ile olumsuzluk birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Zıt Anlam Nedir?

Birbiriyle çelişen özellikler barındıran yani anlam bakımından birbirinin karşıtı olan sözcüklere “Zıt Anlamlı Kelimeler” veya “Karşıt Anlamlı Kelimeler” denir.

–>Tüm kelimelerin zıt anlamlısı yoktur.

–>Eylemlerde de durum aynıdır. Bir eylemin olumsuzu o eylemin karşıtı sayılmaz.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı - MEB, 2021 LGS ile öğrenci alacak lise ve kontenjanları açıkladı - 6. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 6. Sınıf Cümlede Anlam İlişkileri(Eş ve Zıt Anlamlı Cümleler) Konu Anlatımı - 6. Sınıf Örtülü Anlam Konu Anlatımı - 6. Sınıf Öznel ve Nesnel Yargılı Cümleler Konu Anlatımı -
reklam