Vatan Haini Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK)

Vatan Haini Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir, Yurtsever Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir,Vatan Haini Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir, Yurtsever Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir,Vatan Haini nasıl yazılır tdk, Vatan Haini anlamı tdk, Yurtsever nedir,Yurtsever nasıl yazılır tdk, Yurtsever anlamı tdk, Yurtsever nedir,

Sizlere bu yazımızda –Vatan Haini– kelimesinin zıt-karşıt anlamlısı hakkında bilgi vereceğiz. 

Vatan Haini kelimesinin zıt (karşıt) anlamlısı Yurtsever

Türk Dil Kurumu’na göre Vatan Haini kelimesinin anlamı:

isim Vatanın yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimse.

Türk Dil Kurumu’na göre Yurtsever kelimesinin anlamı:

sıfat, Yurdunu, milletini büyük bir tutku ile seven, bu uğurda her türlü özveriye katlanan (kimse), vatansever, vatanperver.

NOT : İki kelimenin (kökeni ne olursa olsun) anlamdaş, yakın anlamlı veya zıt anlamlı olabilmesi için aynı anlam özelliğini taşımaları gerekir.Zıt anlamlılık ile olumsuzluk birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Zıt Anlam Nedir?

Birbiriyle çelişen özellikler barındıran yani anlam bakımından birbirinin karşıtı olan sözcüklere “Zıt Anlamlı Kelimeler” veya “Karşıt Anlamlı Kelimeler” denir.

–>Tüm kelimelerin zıt anlamlısı yoktur.

–>Eylemlerde de durum aynıdır. Bir eylemin olumsuzu o eylemin karşıtı sayılmaz.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı - MEB, 2021 LGS ile öğrenci alacak lise ve kontenjanları açıkladı - 6. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 6. Sınıf Cümlede Anlam İlişkileri(Eş ve Zıt Anlamlı Cümleler) Konu Anlatımı - 6. Sınıf Örtülü Anlam Konu Anlatımı - 6. Sınıf Öznel ve Nesnel Yargılı Cümleler Konu Anlatımı -