Reklam
Reklam

Vâris Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Vâris Nedir? Vâris Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Vâris nedir, Vâris nasıl yazılır tdk, Vâris anlamı tdk, Vâris Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Vâris – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Vâris  kelimesinin anlamı:

Vâris Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Terimi Olarak Vâris:
Ölen kimsenin malına şer’an sahip olan kimse.

Vâris Hukuk Terimi Olarak Vâris:
mirasçı

Varis Sağlık-Tıp Terimi Olarak Varis:
Kirli kan taşıyan damarların, fonksiyonel bozuklukları sonucu ya da kan akımının önündeki bir engel nedeniyle genişleyerek kıvrımlı bir hal almasıdır. Yüzeyel olduğu gibi derin venlerde de varis gelişebilir.

Türk Dil Kurumu’na göre Vâris  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
varis
Latin: varix
1. Bir veya daha fazla toplardamar, atardamar veya lenf damarı duvarında torba veya kese biçiminde yerel genişleme göstermesi, variks, varikosite. 2. Kıvrıntılar gösteren genişlemiş toplardamar.

Tıp Terimleri Kılavuzu – 2010
varis
toplardamar genişlemesi

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
varis
İngilizce: varicosis, varix
Genellikle yüzeyel toplardamarların işlev bozukluğu ya da kan akımının engellenmesiyle genişleyerek kıvrımlı bir yapıya dönüşmesi.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
varis
İngilizce: varix
Kıvrımlı, genişlemiş toplar, atar veya lenf damarları.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
İngilizce Saatler – Saat nasıl söylenir? - İngilizce Kibarca İstemek (Can/Will/Could/Would) (Polite Requests) - 2021 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce Zorunluluk-Mecburiyet Anlatma (Must – Have To / Has To- Should) (Obligation) - İngilizce Bir/Biraz/Birkaç (A/an/Some/Any) - İngilizce Yol Sorma/Yol Tarifi (Asking for Directions) - 2021 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı - İngilizce Önceden/Eskiden Yapılan Alışkanlıklar (Used to Habist) - 2021 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2021 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - Faruk Saraç Meslek Yüksekokulu (İSTANBUL) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Eskişehir Teknik Üniversitesi 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Erzurum Teknik Üniversitesi 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -