Matematik Soru Bankası

Uzay Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi


Uzay Nedir? Uzay Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Uzay nedir, Uzay nasıl yazılır tdk, Uzay anlamı tdk, Uzay Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Uzay – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Uzay  kelimesinin anlamı:

Uzay Coğrafya Terimi Olarak Uzay:
Uzay ya da fezâ, Dünya’nın atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri arasında yer alan, gök cisimleri hariç, evrenin geri kalan kısmındaki sonsuz olduğu düşünülen boşluğa verilen isimdir. Ortalama sıcaklığı -270 °C, mutlak sıfır noktası ise -273 santigrat derecedir. Atmosfer ile uzay arasında kesin bir sınır bulunmamaktadır, fakat Dünya’nın atmosferi yukarı doğru çıkıldıkça incelmektedir. Uzayda tahminen milyarlarca galaksi bulunmaktadır. Bu tahmini galaksilerin içinde tahminen milyonlarca sistemler, gezegenler ve astroitler bulunmaktadır.

Uzay Fen Bilimleri Terimi Olarak Uzay:
Bütün gök cisimlerinin içinde bulunduğu sonsuz boşluk, feza.

Uzay Matematik-Geometri Terimi Olarak Uzay:
1- Uzunluğu, genişliği ve yüksekliği, düz sınırsız genişletilebilen geometrik terim.

2- Bütün varlıkların içinde bulunduğu sonsuz boşluk, feza.

3- Düşünebildiğimiz bütün noktaların kümesi.

Uzay Uzay ve Astronomi Terimi Olarak Uzay:
1. Gözlem aletleri ile ulaşılabilen nokta arasındaki varlık alanı başka bir ifade ile bütün gökcisimlerinin bulunduğu, yerin atmosferi dışında kalan boşluk, feza.

2. Bütün gök cisimlerinin bulunduğu boşluktur.

Uzay Sosyal Bilgiler Terimi Olarak Uzay:
Bütün varlıkların içinde bulunduğu sonsuz kabul edilen boşluk.

Uzay Fizik Terimi Olarak Uzay:
Bütün varlıkların içinde bulunduğu sonsuz boşluk, feza.

Türk Dil Kurumu’na göre Uzay  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Gökbilim Terimleri Sözlüğü – 1969
uzay
Türkçe: fezâ, İngilizce: space, Fransızca: espace, Almanca: Raum
Bütün gökcisimlerinin içinde bulunduğu büyük oylum.

Geometri – 2000
Uzay
3. Bir cismin Uzay içinde doldurduğu açıklığa o cismin Hacım ı denir. Misal : Bir rafta yanyana dizilmiş olan bir kaç kitabın ortasından birini çektiğimiz zaman, o kitaplar arasında kalan açıklığa, çektiğimiz kitabın Hacım ı denir.

Matematik Terimleri Sözlüğü – 1983
uzay
Türkçe: feza, mekân, İngilizce: space, Fransızca: espace, Almanca: Raum, Latin: spatium
1. Üç boyutlu öklit uzayı. 2. Dilemsel bir soyut uzay.

Uygulayım Terimleri Sözlüğü – 1980
uzay
Türkçe: feza, İngilizce: space, Fransızca: espace
gökbilim: Bütün gökcisimlerinin içinde bulunduğu büyük oylum.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
uzay
Türkçe: mekân, İngilizce: space, Fransızca: espace, Almanca: Raum, Latin: spatium
İçinde bir cismin bulunabileceği yerlerin tümünü gösteren kavram, bütün var olanları içinde bulunduran şey. // Felsefenin temel bir kavramı olarak daha eski Yunan atomcularında bile vardır. Bununla birlikte uzayın özü ve gerçekliği bakımından ne olduğu, kendinde bir varlığı olup olmadığı, yalnızca öznel bir şey mi olduğu, nesnelerden önce mi, yoksa onlarla birlikte mi bir gerçekliği olduğu, sonlu mu, sonsuz mu olduğu gibi sorularla uzay, felsefenin en çok tartışılan sorunlarından biridir. Günümüzün felsefe, matematik-doğabilimi ve ruhbilim tartışmalarında değişik uzay kavramları ortaya çıkmıştır: 1. Matematiksel uzay: Algılanmaya gereksinme göstermez, yalnızca kavramlarla düşünülebilir, boyutları üçten çok olabilir. 2. Fiziksel uzay: Gerçek nesnelerin düzenlenme biçimi. 3. Algı uzayı: Algının koşulu. 4. Yaşantı uzayı: Somut ben’le ilgili ve kişisel değerlemelerle belirlenmiş. 5. Fizikötesi uzay: Bilimlerden önce var olan ve uzay algımızın, uzay yaşantımızın bağlılaşık kavramı.

Fizik Terimleri Sözlüğü – 1983
uzay
Türkçe: feza, İngilizce: space, Fransızca: espace, Almanca: Raum
Üçü uzaysal ve biri zamansal olmak üzere dört-boyutlu sınırsız sürem.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
uzay
Türkçe: fezâ, Fransızca: espace
(matematik, fizik, astronomi)

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 5 Sayfa 9-10 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 5 Sayfa 7-8 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 5 Sayfa 5-6 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 5 Sayfa 3-4 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 31-32 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 29-30 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 27-28 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 25-26 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 23-24 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 21-22 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 19-20 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 17-18 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 15-16 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 13-14 Cevapları - 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 11-12 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam