Reklam
Reklam

Ülkelerin Doğal Kaynak Potansiyelinin Küresel ve Bölgesel İlişkilerine Etkisi Konu Anlatımı


Merhaba arkadaşlar size bu yazımızda Coğrafya Konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak  bilgi sahibi olabilirsiniz. Ülkelerin Doğal Kaynak Potansiyelinin Küresel ve Bölgesel İlişkilerine Etkisi nedir? sorusunun cevabı aşağıda sizleri bekliyor…

Ülkelerin Doğal Kaynak Potansiyelinin Küresel ve Bölgesel İlişkilerine Etkisi  

Sanayi devrimi sonrasında halkın refah seviyesi yükselmiş ve her geçen gün artan nüfus, doğal kaynakların hızlı tükenmesine neden olmuştur.

Doğal kaynaklar açısından zengin olan bölgeler Kuzey Amerika, Asya ve Orta Doğu’dur. Zengin yer altı kaynaklarına sahip olan bu bölgelerdeki ülkelerin gelişmişlik seviyeleri aynı değildir.

Örneğin Güney Afrika Cumhuriyeti elmas, altın ve platin gibi değerli madenlerce zengindir ancak ülkedeki siyasi boşluklar yüzünden uzun yıllar sömürge altında bulunmasının başlıca nedeni olmuştur.

Ülkelerin gelişmişlik seviyesi doğal kaynağın etkin kullanımında ve sürdürebilir olmasında önemlidir. Gelişmiş ülkeler doğal kaynağı işlemede modern teknolojik yöntemleri kullanır.

Sanayileşen ülkeler için vazgeçilmez olan fosil yakıtlar geri kalmış ülkeler için siyasi ve ekonomik baskı unsuru olmaktadır. Nijer, Çad, Kazakistan, Özbekistan gibi ülkelerin gelişmişlik düzeyinin geri kaldığı ve ülke sınırlarının sanayileşmiş ülkeler tarafından çizildiği görülmektedir. Benzer durumu Amerika kıtasında görmekteyiz. Özellikle
Latin Amerika ülkelerinde (Peru, Guatemala, Ekvador vs) petrol zengini olması ve tarımsal faaliyetlerin yapılması kıtadaki diğer süper güçler tarafından sömürülmesine neden olmaktadır.

 

12. Sınıf Coğrafya Konuları için Tıklayınız

12. Sınıfta Yer Alan Diğer Ders ve Konuları için Tıklayınız

 

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
Zamm-ı Sure Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zâmin Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zalim Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Zakkum Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Rasyonel Sayılar Konu Anlatımı - Zâhir Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Yükümlü Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Yönelmek Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Yoksul Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Yobaz Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Yetim Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Yesrib Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Yermek Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Yerhamükellâh Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi - Yergi Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi -