Trakya Bölgesi Sınır Kapıları

Edirne; Ülkemizin Avrupa’ya kara ve demiryolu ile bağlantısı sağlayan 5 sınır kapısına sahiptir. Kapıkule sınır kapısı, Türkiye’nin en büyük kara ve demiryolu sınır kapısıdır.
Kapıkule Sınır Kapısı
Kapıkule sınır kapısı Türkiye’den Bulgaristan’a ve Bulgaristan’dan Türkiye’ye giriş ve çıkışın yapıldığı yurdumuzun önemli sınır kaplarından birisidir. Avrupa’dan karayolu ile ülkemize gelenlerin yoğunlukla kullandığı Kapıkule Gümrük Kapısı özellikle yaz dönemlerinde yoğunluk yaşamaktadır.
İpsala Sınır Kapısı
İpsala Sınır Kapısı Türkiye’nin Yunanistan’a açılan önemli kapısıdır. Türkiye’nin önemli gümrük kapılarından birisi olan İpsala Sınır Kapısı geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemelerle oldukça rahat ve çağdaş bir görünüme kavuştu.
Pazarkule Sınır Kapısı
Pazarkule Sınır Kapısı Türkiye’nin Yunanistan’a açılan ikinci sınır kapısıdır. Pazarkule Sınır Kapısı genellikle günübirlik geçişlerde kullanılan bir kapıdır. Sınır ticaretine kapalı olan kapı, Edirne kent ekonomisinde önemli bir yere sahiptir.
Uzunköprü Sınır Kapısı
Uzunköprü Sınır Kapısı Ülkemizin Yunanistan’a açılan Demiryolu Sınır Kapısı’dır. Bu sınır kapısı da özellikle demiryolunu kullanan turistler tarafından kullanılmaktadır.
Hamzabeyli Sınır Kapısı
Türkiye’nin Bulgaristan’a açılan ikinci sınır kapısıdır. Bu sınır kapısı ayrıca tır gümrüğüne de açık olarak faaliyet göstermektedir.
Bulgaristan-Türkiye gümrük kapısıdır. Kırklareli’de bulunan sınır kapısına kara yoluyla E87 yolundan ulaşılabilir.

ULAŞIM VE KONAKLAMA
    Edirne Türkiye’nin sınır kentlerinden biri olmasına rağmen, Balkanlar ve Avrupa’ya geçiş yolu üzerinde bulunan stratejik konumu nedeniyle önem arz ettiği için, karayolu nakliyat firmaları kadar yolcu taşıyan şirketlerin de önem verdiği bir ildir.
Bu nedenle gerek İstanbul’dan, gerekse Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale gibi çevre illerden ve İzmir, Ankara gibi Anadolu şehirlerinden Edirne’ye sefer düzenleyen birçok otobüs şirketi mevcuttur.
Edirne’de kaliteli hizmet veren butik oteller ve özel belgeli konaklama tesislerinin yanı sıra, kamp yapılabilecek işletmeler de mevcuttur. Edirne’de konaklama çoğu şehir merkezinde, bir kısmı da şehre 2-. uzaklıktaki tesislerle sağlanmaktadır. Özellikle, Tarihi Kırkpınar Güreşleri döneminde rezervasyon yaptırmakta fayda vardır.
Edirne’nin komşu ülkeler ve bazı merkezlere olan uzaklıkları;

Edirne-İstanbul :235 km
Edirne-Ankara :688 km
Edirne-Pazarkule :13 km
Edirne-İpsala :110 km
Edirne-Tekirdağ : 141 km
Edirne-Kırklareli : 65 km
Edirne-Kapıkule :18 km

Kaynak: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - İktisadi ve İdari Programlar 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Uluslararası Ticaret ve Lojistik 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yönetim Bilişim Sistemleri 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yönetim Bilimleri Programları 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yerel Yönetimler 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Uluslararası Ticaret 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Uluslararası İşletme Yönetimi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Uluslararası İlişkiler 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Uluslararası Girişimcilik 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Uluslararası Finans 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Uluslararası Ekonomi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Türk İslam Arkeolojisi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -
reklam