Tıbbi ve Aromatik Bitkiler DGS Geçiş Bölümleri Nelerdir

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler DGS Geçiş Bölümleri Nelerdir

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler DGS geçiş bölümleri nelerdir.  Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü ile sınavsız geçiş yapılacak bölümler nelerdir. DGS ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler mezunları hangi bölümlere geçebilir, 2 yıllıktan 4 yıllığa nasıl geçiş yapılabilir, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler DGS bölümleri nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için derlemeye çalıştık. 2019,2020,2021,2022

  • DGS NEDİR?

Herhangi bir üniversitenin önlisans bölümlerinden mezun olmuş ya da olabilecek durumdaki öğrencilerin katılabildiği, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen çoktan seçmeli bir sınavdır.

Dgs’ye Girerek Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Mezunları Hangi Bölümleri Tercih Edebilir, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Dgs Bölümleri

DGS aracılığıyla adaylar 2 yıllık bölümlerden 4 yıllık bölümlere geçiş hakkı kazanmaya çalışırlar ve 2 yıllık bir önlisans bölümü olan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümünden mezun olan adaylarda bunu yapmak istediklerinde girebilecekleri belli bölümler vardır.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler mezunu olarak adayların DGS ile geçiş yapabileceği, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler DGS bölümleri şunlardır:

ÖNLİSANS MEZUNİYET ALANI Tercih Yapılabilecek Lisans Programları
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçe Bitkileri
Bitki Koruma
Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
Kimya
Tarla Bitkileri

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Mezunları Geçiş Hakları Olan Bölümleri Nasıl Tercih Edebilir

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümünden mezun olarak bahsedilen bölümleri tercih etmek için eğer herhangi bir özel şart veya koşul yoksa adayların sadece tercih etmeyi düşündükleri bölümün tercih edilmesini sağlayan DGS puan türünden yeterli puanı alması gerekmektedir.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler mezunu olarak girilebilecek bölümlerin DGS ile tercih edilebildiği puan türleri aşağıdadır.

  • Bahçe Bitkileri –> Sayısal, SAY Puan Türü
  • Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması –> Sayısal, SAY Puan Türü
  • Bitki Koruma –> Sayısal, SAY Puan Türü
  • Bitkisel Üretim ve Teknolojileri –> Sayısal, SAY Puan Türü
  • Kimya –> Sayısal, SAY Puan Türü
  • Tarla Bitkileri –> Sayısal, SAY Puan Türü

Bunlar dışında Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümüne veya diğer bölümlere yerleştirmelerde özel koşul ve şart var ise bu özel koşul ve şartların neler olduğuna BURADAN bakabilirsiniz.

* Yukarıda yer alan bilgiler ve Tıbbi ve Aromatik Bitkiler mezunları hakkında yazdıklarımız ÖSYM’nin (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) hazırladığı ve yayımladığı kılavuzlardan derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte sorumlu olan kurum ÖSYM olduğu için yine bu kurumun yayımladığı kılavuzları ve duyuruları takip ederek incelemeyi ihmal etmeyiniz.

** Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü ve diğer önlisans programları mezunlarının geçiş yapabildiği bölümlere ait kılavuzun tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

DGS HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

TÜM BÖLÜMLERİN DGS TABAN PUANLARI VE KONTENJANLARI

DGS ye KAÇ GÜN KALDI? GERİ SAYIM SAYACI

DGS PUANI HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ HAKKINDA GENİŞ BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

DGS Çıkmış Sınav Soruları ve Cevapları için TIKLAYINIZ

GÜNCEL DGS KONULARI VE SORU DAĞILIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
Kütahya Sosyal Bilimler Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Kütahya Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Kütahya Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Kütahya Anadolu Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Kütahya Anadolu İmam Hatip Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Konya Sosyal Bilimler Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Konya Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Konya Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Konya Anadolu Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Konya Anadolu İmam Hatip Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Kocaeli Sosyal Bilimler Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Kocaeli Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Kocaeli Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Kocaeli Anadolu Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Kocaeli Anadolu İmam Hatip Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) -
reklam