Reklam
Reklam

This, That, These,Those (İngilizce İşaret Zamirleri)

Günlük hayatımızda bizler bu, şu, bunlar ve şunlar gibi kelimelerle işaret ederek anlatım yaparız. İngilizce de uzaklığına, yakınlığına, tekilliğine ve çoğulluğuna göre bir nesneyi bir yeri vb işaret zamiri ile anlatırken kullanılan kelimelerden bahsedeceğiz. This, That, These,Those. This, That, These,Those (İngilizce İşaret Zamirleri)

This, That, These,Those

This/These ve That/Those, nesneleri ifade ederken işaret zamiri olarak kullanılır.

This/That

Tekil olan ve sayılamayan nesneleri ifade ederken this ve that kullanırız. This yakın nesneleri ifade ederken kullanılır. That ise daha uzak mesafedeki nesneleri ifade ederken kullanılır. Yani “bu kitap”  derken elimizdeki kitabı “şu kitap” derken masadaki kitabı ifade ederiz. Şimdi örneklerle anlatalım.

This house is ours. (Bu ev bizim.)
We just bought this car. (Bu ev bizim.)
Does this book belong to you? (Bu arabayı yeni aldık.)
This apple is very sweet. (Bu kitap size mi ait? )
Clean that room. (Bu elma çok tatlı. Şu odayı temizle.)
We just planted that tree. (Şu ağacı yeni diktik. Şu kalemi ben aldım.)
I bought that pen. ( Şu kalemi ben aldım.)

These/Those

Çoğul olan nesneleri ifade ederken these ve those kullanırız. These yakın nesneleri ifade ederken kullanılır. Those ise daha uzak mesafedeki nesneleri ifade ederken kullanılır. Yani “bu kitaplar”  derken elimizdeki kitapları “şu kitaplar” derken masadaki kitapları ifade ederiz.

These houses are ours. (Bu evler bizim.)
We just bought these cars. (Bu arabaları yeni aldık. )
Do these books belong to you? (Bu kitaplar size mi ait? )
These apples are very sweet. (Bu elmalar çok tatlı.)
Clean those rooms. (Şu odaları temizle. )
We just planted those trees. (Şu ağaçları yeni diktik. )
I bought these pens. (Şu kalemleri ben aldım.)

 

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
İngilizce İsim-Fiil(Fiilimsi) (Gerunds & Infinitives) - İngilizce Sahip Olmak (Have got/ Has got) - İngilizce There is or There are (Vardır) - İngilizce Emir Cümleleri (Imperatives) - İngilizce Reported Speech (Dolaylı Anlatım) - İngilizce Active-Passive Voice (Etken-Edilgen) - İngilizce Dönüşlü Zamirler (Reflexive Pronouns) - İngilizce İyelik Zamirleri (Possessive Pronouns) - İngilizce Too And Enough (Aşırı / Yeterli) - İngilizce Karşılaştırma Cümleleri (Comparative/Superlative Adjectives) - İngilizce İsim Cümlecikleri (Noun Clauses) - MEB ‘İngilizce Etkinlik Kılavuzları’ hazırladı - Relative Pronouns (who / which / that…) - This, That, These,Those (İngilizce İşaret Zamirleri) - İngilizce Aile Tanıtma ve Aile Üyeleri (Family Members) -
reklam