TEOG’da hatalı tercih açık lise ye gönderir!

Bu yıl TEOG tercihlerinde velilerin her zamankinden daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü sistem değişti. 25 tercihinden birine yerleşemeyen öğrenci otomatikman açık liseye gönderilecek

PERVİN KAPLAN

Her yıl liselere yerleştirme sisteminde değişiklik oluyor. Her 2.5 yılda bir, yerleştirme sistemleri değişiyor. Geçen yıl ilk kez uygulanmaya başlanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nde (TEOG) ilk uygulama yılının ardından yerleştirme sistemi değiştirildi.

Özel okulların kayıtları devlet tercihlerinden önce alındı ve özel okula kayıt yaptırana devlette tercih hakkı tanınmadı. Sistemin bir başka değişikliği de geçen yıl A ve B olarak hazırlanan iki tercih listesinin bire indirilmesi oldu.

TEK TERCİH LİSTESİ 25 OKUL

Bu yıl aileler tek tercih listesi kullanacak ve listelerinde 25 okula yer verecek. Bu listede okul türü, il ve ilçe sınırlaması olmayacak. Ancak çocuğunuz bu tercih listesindeki okullardan birine yerleşemezse işte o zaman sorun çıkacak, çünkü açıkta kalan öğrenci otomatik olarak açık liseye yerleştirilecek. Bu öğrenciler 17-28 Ağustos tarihleri arasında 3 kez yapılacak nakil dönemine kadar açık lisede kalacak. Bu nakiller döneminde de bir liseye yerleşemeyen öğrenci için seçenek ya açık lisede devam etmek ya da özel okullardan birine geçmek olacak.

İşte bu yüzden bu yıl velilerin çok dikkatli tercih listesi hazırlaması gerekiyor. Aksi halde çocuklarını açık lisede bulacaklar.

ÖZELE KAYIT YAPTIRDIĞINI GİZLEMEK MÜMKÜN MÜ?

Bu yıl tercih yapacak ailelerden en sık gelen sorulardan biri de "Özel okula kayıt yaptırsam ama bunu açıklamasam devlette tercih yapabilir miyim?" oluyor. Bu sorunun yanıtı 'Hayır.' Çünkü bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı e-okul sistemini özel okullara erken açtı. Okullar 10 Temmuz'a kadar yaptıkları kayıtları e-okula işleyecek. Eğer özel okula kayıt yaptırırsanız bu e-okul sisteminde görüneceği için siz "Tercih yapmak istiyorum" butonunu işaretleseniz bile tercih ekranı size açılmayacak.

ÖZELDEN VAZGEÇEN NE YAPACAK?

Devlet liseleri için tercih yapan ancak okul kayıtlarının son bulacağı 10 Temmuz'a kadar bu hakkından vazgeçip özel okula gitmek isteyen veli, tercihini yaptırdığı okula gidip bu hakkından vazgeçtiğini bildirme hakkına sahip. Ancak "Özel okula kayıt yaptırdım ama pişman oldum, devlette tercih kullanacağım" diyen velilerin böyle bir şansı yok. Onlar, devlet okullarına geçebilmek için 3 ayrı dönemde yapılacak nakilleri bekleyecek. Oysa veli özel okuldan kaydını sildirdiği takdirde e-okul sisteminden de bu kaydın silinmesi ve devlet tercihi yapabilmesi gerekiyor.

habertürk

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 36 + 2 kaçtır?